Stařence je 90 let, sotva chodí a denně pracuje. Patří mezi nejstarší prodejce nudlí

Reuters Magazín Reuters, Magazín
8. 3. 2019 11:48
Leong Yuet Mengová neujde víc než deset metrů bez pomoci. I v 90 letech však stařenka každý den od osmi ráno do pěti odpoledne připravuje a prodává tradiční nudle wonton na jednom ze singapurských tržišť. Městský stát usiluje o zapsání tradičních tržišť se stánky s jídlem na seznam světového dědictví UNESCO. Podle mnohých je jejich budoucí existence ohrožena, protože mladší generace preferuje zaměstnání v kancelářích.
Leong Yuet Mengová.
Leong Yuet Mengová. | Foto: Reuters

Mengová vstává každý den okolo čtvrté ráno, a ještě než ji syn odveze na nákup na tržiště, propočítá účty a pomodlí se. Stánek v širším singapurském centru vede již desítky let. 

Každý den připraví zhruba 200 porcí tradičního jídla sestávajícího z nudlí, listové zeleniny, grilovaného vepřového a knedlíčků.

Leong Yuet Mengová denně připraví až 200 porcí.
Leong Yuet Mengová denně připraví až 200 porcí. | Foto: Reuters

"Snažím se to dělat, dokud to jde. Ale jsem stará. A bojím se, že všechny zkušenosti, které jsem se během let naučila, se ztratí. Žádné z mých dětí to nepřevezme," nechala se slyšet Leong. 

Starých prodejců jako ona je však ve 110 tržištích po celém Singapuru několik. Tradiční seskupení pouličních prodejců jídla vznikla v 70. letech s cílem vyčistit ostrov a umístit je všechny pod jednu střechu.

"Tradiční seskupení pouličních prodejců jídla vznikla v Singapuru v 70. letech."
"Tradiční seskupení pouličních prodejců jídla vznikla v Singapuru v 70. letech." | Foto: Reuters

A singapurská vláda nedávno oznámila, že hodlá požádat UNESCO, aby tržiště přidalo do seznamu nehmotných kulturních památek lidstva. Na rozhodnutí bude čekat rok. 

Pouliční stánky s jídlem zřejmě jednoho dne zaniknou

Velkým problémem je totiž vysoký věk stánkařů, kterým je podle vládních údajů v průměru 59 let. Mladá generace preferuje spíše práci v kanceláři než celodenní upocené vaření na tržnici. Druhý problém jsou také rostoucí nájmy. Zatímco prodejci v 70. letech dostali velmi výhodný, dotovaný nájem, dnešní začínající stánkaři zaplatí mnohem více. 

Singapurská vláda se snaží vzdělávání další generace pouličních prodejců podporovat. Kromě lekcí od protřelých stánkařů dostávají mladí také rady, jak se prosadit v podnikatelském prostředí, nebo pobídky na vybavení a nájem stánků na tržištích. 

Podařilo se jim tak nalákat alespoň pár mladých Singapuřanů, které práce v korporátech přestala bavit. "Spousta mladých lidí to vidí jako příležitost, jak se stát svými vlastními šéfy. Pár mladých prodejců to nalákalo, ale je to spíš menšina," sdělila 32letá majitelka stánku s kávou Faye Saiová. 

Zatímco mladší prodejci si myslí, že stát by měl do tohoto gastronomického světa lákat více mladých lidí, šedesátnice Lee Sah Bahová je přesvědčená, že řemeslo postupně vymizí.

"Nemyslím si, že by tahle tržiště přežila dalších 50 let. Je to příliš mnoho namáhavé práce, někdy pracujeme i 16 hodin denně. Děti zde dneska nechtějí pracovat," říká matka dvou dcer - učitelky v australském Melbourne a účetní v Singapuru. 

Singapurských tradičních jídel od pouličních prodejců si všimli i světoví šéfkuchaři Anthony Bourdain a Gordon Ramsay. A někteří stánkaři prodávají i nejlevnější pokrmy oceněné michelinskou hvězdou, často v hodnotě do padesáti korun. Gastrotržiště nedávno proslavila také americká komedie Šíleně bohatí Asiati. 

Video: Zdeněk Pohlreich o konci pořadu Ano, šéfe!

Stýskat se mi nebude, usoudil jsem, že než dělat Ano, šéfe horší, lepší to nedělat vůbec. Na podzim budu mít novou cooking show, říká Zdeněk Pohlreich | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 45 minutami

Útočník Radil zamířil z týmu San Jose Sharks na farmu

Český hokejový útočník Lukáš Radil se přesunul z týmu San Jose Sharks na farmu do celku San Jose Barracuda do nižší AHL. Devětadvacetiletý útočník nastoupil za záložní tým hned v sobotu a připsal si při domácí porážce se Stocktonem asistenci.

Radil sehrál v této sezoně v NHL 14 zápasů a nebodoval. V sestavě Sharks se objevil naposledy 23. listopadu při domácí výhře nad New York Islanders 2:1 po samostatných nájezdech. Odchovanec Pardubic má jednocestný kontrakt, díky kterému má zaručený roční příjem 700 tisíc dolarů i při působení v AHL.

Radil odešel do zámoří před minulým ročníkem po tříletém působení ve Spartaku Moskva v Kontinentální lize. V první sezoně v NHL účastník mistrovství světa 2017 a loňských olympijských her sehrál 36 utkání a připsal si 11 bodů za sedm branek a čtyři přihrávky. V šesti duelech play off nebodoval.

před 1 hodinou

Zdráhalová si v Naganu vytvořila osobní rekord na pětistovce

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si v posledním závodu v roce 2019 vytvořila osobní rekord na trati 500 metrů. Na Světovém poháru v Naganu ji zajela za 38,902 sekundy a obsadila druhé místo v divizi B. Stejně jako v sobotu na trojce, na které byla v divizi A devátá, si připsala nejlepší výsledek v SP v kariéře na dané trati.

Seriál SP bude pokračovat pátým dílem v Calgary na začátku února, ještě předtím rychlobruslaře čeká mistrovství Evropy v Heerenveenu. V Nizozemsku se od 10. do 12. ledna bude tentokrát bojovat o medaile na jednotlivých tratích.

Další zprávy