Psychologii a Vídeň vyměnil za řeznický pult v Praze. Dává mi to smysl, říká mladý řezník

Petra Jansová Petra Jansová
14. 6. 2016 11:00
Vystudoval psychologii ve Vídni a místo lukrativní pozice personalisty v rakouské bance pomáhal v uprchlickém táboře. Když se jako dítě českých emigrantů v Rakousku rozhodl poznat svoje kořeny a přestěhoval se do Prahy, odpověděl na inzerát s nabídkou na práci. Od loňského října tak pracuje v Naše maso a pod vedením slavného řezníka Františka Kšány mladšího se učí tradičnímu českému řemeslu. "Každý den se do práce těším. Baví mě to a hlavně mi to dává smysl. Psychoterapie je běh na dlouhou trať, v Naše maso vidíte efekt okamžitě," říká.
Martin Blum
Martin Blum | Foto: Ambiente

Martin Blum by nikdy nechtěl dělat práci, která by ho nebavila. Právě proto vystudovaný psycholog, který se domluví čtyřmi jazyky, teď pracuje v jednom z nejznámějších pražských řeznictví Naše maso v Dlouhé ulici.

"K jídlu mě to vždycky táhlo a Naše maso jsem navštívil pokaždé, když jsem byl v Praze. Inzerátu jsem si všiml náhodou na sociálních sítích. Řekl jsem si, že to zkusím," vysvětluje, jak se k současné práci dostal.

Do tajů řeznického řemesla se snaží proniknout od loňského října. Tehdy se do Prahy natrvalo přestěhoval z Vídně. "Vždycky mě to sem táhlo. Chtěl jsem českou mentalitu poznat hlouběji mnohem víc, než jak mi ji předali moji rodiče," říká.

Narodil se sice v pražském Podolí, většinu života ale prožil v Rakousku, kam jeho rodiče emigrovali, když mu bylo šest let. "Odjeli jsme na dovolenou do Chorvatska. Místo do Jugoslávie jsme v malém fiatu zamířili do Itálie a pak do Rakouska," vzpomíná. 

Tři měsíce strávil v uprchlickém táboře. Do první třídy nastoupil už v Salzburku, kde vystudoval i sportovní gymnázium, pak psychologii ve Vídni. Po jejím dokončení si vyzkoušel práci personalisty v jedné z největších rakouských bank, organizoval lyžařské zájezdy a působil jako psycholog ve stejném uprchlickém táboře, v jakém byl se svými rodiči.

"Chtěl jsem pomoci lidem, kteří to opravdu potřebují. Zároveň jsem chtěl vrátit Rakušanům to, jak hezky se kdysi zachovali k nám, uprchlíkům z komunistického Československa," vysvětluje. 

Těšilo ho, že lidem v nouzi může pomáhat. Denně se pokoušel uprchlíkům převážně z Iráku, Afghánistánu a Sýrie vysvětlit, co je čeká v nejbližší budoucnosti. "Na hlubší poznání, natož pak nějakou psychoanalýzu ale nebyl čas. Navíc oni o špatných věcech, které zažili, ani nechtěli mluvit," dodává. 

Ve Vídni žil pět let, ale stále víc chtěl poznat Česko, kde se narodil. "Věděl jsem, že jsem Čech, rodiče mě v tom vychovávali. A tak nějak jsem pořád cítil, že cítil, že je mi povaha Čechů bližší," vysvětluje. 

Rakušani jsou pro něj moc konzervativní a uzavření. Češi si naopak díky životu v komunismu dokážou vážit svobody. Navíc mají velký smysl pro humor. "Nikdo si ze sebe nedokáže udělat takovou legraci jako Češi. Vezměte si například Cimrmany, já na nich vyrostl. Něco podobného by nikdy jinde naprosto nefungovalo," vysvětluje. 

Tak trochu ze srandy odpověděl i na inzerát, ve kterém hledali posilu do Naše maso. Druhý den měl pohovor s manažerem a třetí nastoupil. Od té doby se s chutí každý den naučí něco nového, od grilu a připravování jídla až po kasu a obsluhování zákazníků. 

Na práci se mu líbí především přístup k zákazníkům. "Snažíme se je naučit z masa, které si odnáší, i vařit. Odbourat jejich strach z řeznictví," říká. Lidé podle něj stále dávají přednost masu ze supermarketů a do běžných obchodů se odnaučili chodit.

Práce v řeznictví je náročná, ale dává mu smysl. "Každý den se do práce těším. Baví mě to, a hlavně mi to dává smysl. Psychoterapie je běh na dlouhou trať, v Naše maso vidíte efekt okamžitě," dodává s tím, že Česko je v tomto ohledu unikátní a že řeznictví na takové úrovni ve Vídni nenajdete.

Za každou ponožkou je snaha ji zdokonalit, snažíme se být důslední v detailech, říká Petr Janda, který rozjel byznys s pestrobarevnými ponožkami. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump snížil bývalému guvernérovi státu Illinois Blagojevichovi trest za korupci

Americký prezident Donald Trump snížil trest bývalému guvernérovi státu Illinois Rodu Blagojevichovi, kterého soud poslal na 14 let do vězení za politickou korupci. Blagojevich byl odsouzen v roce 2011 jen několik měsíců poté, co vystoupil v Trumpově televizním pořadu, uvedly světové agentury. Trump snížil tresty i několika dalším lidem, nebo jim tresty prominul.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Fotbalisté Teplic měli v zápase s Olomoucí kopat penaltu

Fotbalisté Teplic měli v sobotním zápase 21. kola první ligy s Olomoucí (1:3) kopat penaltu. Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR při souboji Václava Jemelky s domácím Jakubem Marešem udělal chybu hlavní sudí Zbyněk Proske ve spolupráci s asistentem Radimem Dreslerem.

Proske v Teplicích ve 22. minutě za stavu 0:1 neodpískal Jemelkovo podražení Mareše na hraně pokutového území. Hosté do konce prvního poločasu přidali další dvě branky a prakticky utkání rozhodli. Podle komise předcházelo chybě špatné postavení rozhodčího, který měl být inkriminované situaci blíž. Na zápase nebyl přítomen videorozhodčí, takže nemohl přehmat sudích na hřišti opravit.

V pondělní dohrávce Jablonec - Příbram (4:0) asistent Jiří Moláček chyboval ve 14. minutě, když nesprávně signalizoval ofsajd domácího Jana Sýkory, jenž postupoval sám na branku. V 72. minutě hlavní rozhodčí Ondřej Berka správně neuznal gól Příbrami kvůli ruce Radka Voltra. Podle komise byla v pořádku i penalta pro Jablonec v nastavení, které předcházel faul Mihaila Cmiljanoviče na Libora Holíka.

Pochváleni byli i sudí za výkon v nedělním vršovickém derby mezi Bohemians 1905 a Slavií (1:0). Hlavní rozhodčí Pavel Rejžek vyhodnotil dobře například situaci v 82. minutě, kdy neodpískal ruku hostujícího gólmana Ondřeje Koláře mimo pokutového území. "Přestože došlo v případě brankáře hostujícího týmu k dotyku ruky s míčem, nejednalo se v tomto případě o porušení pravidel," vysvětlila komise.

V dalším nedělním ligovém duelu Opava - Plzeň (0:3) zase učinil správné rozhodnutí sudí Emanuel Marek, když v 85. minutě domácímu Bojanu Dordičovi udělil žlutou kartu za nafilmovaný pád v šestnáctce.

Chybou podle komise nebyla ani uznaná první branka Karviné v sobotním utkání proti Zlínu (2:0). Při gólové střele Vojtěcha Smrže z 29. minuty několik domácích hráčů stálo v ofsajdu. Asistent Jiří Kříž pak řešil s hlavním rozhodčím Pavlem Fraňkem, zda neovlivňovali brankáře hostů Mateje Rakovana, ale nakonec gól platil. Komise tento verdikt akceptovala i "s přihlédnutím k ne zcela průkazným opakovaným záběrům zmíněné situace".

Zdroj: ČTK
Další zprávy