Noční můry odrážejí naši psychiku. Nemít je považuji za patologické, tvrdí psychiatr

Petra Jansová Petra Jansová
27. 9. 2015 11:15
Strach, úzkost, neschopnost nebo trapnost. To jsou nejčastější motivy nočních můr. Špatné sny nemusejí být podle odborníků vždy škodlivé, mohou se stát účinnou pomůckou v psychoterapii. "Mysl se jimi snaží dostat do rovnováhy. Je to způsob, jak se můžeme vyrovnat s emočně nabitými zkušenostmi, které jsme dostatečně nezpracovali v bdělém stavu," tvrdí psycholog Jan Honzík. Specialistka na výklad tarotových karet zase doporučuje nočním děsům se postavit a ve snu si vyhledat osobu či předmět, kterého se dotyčný obává.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Noční můry a zlé sny jsou běžnou součástí života a nemusí nutně znamenat trauma prožité v minulosti. Mnoho psychologů a psychiatrů je navíc považuje za užitečného pomocníka v psychoterapeutickém procesu a velkou roli jim přikládají například i vykladači tarotových karet, podle kterých jsou noční můry odrazem potlačených emocí a zážitků.

Řadu lidí přesto stále zaměstnávají otázky, proč se nám zdají a zda se mohou stát hrozbou pro lidské zdraví.

Podle psychiatra Tomáše Rektora nebo psychologa Jana Honzíka nejde ve většině případů o nic nenormálního. Noční můry nemusí být nutně jen pozůstatkem prožitého traumatu, ale spíš nastaveným zrcadlem momentálního psychického stavu.

Do určité míry mohou upozorňovat na to, že naše podvědomí pracuje s něčím negativním či stresujícím.

"Mysl se tak snaží dostat do rovnováhy. Je to způsob, jak se můžeme vyrovnat s emočně nabitými zkušenostmi, které jsme dostatečně nezpracovali, nepřijali, neuvědomili si, nepochopili nebo i potlačili v bdělém stavu," vysvětluje psycholog Jan Honzík z terapeutického centra Lávka.

Špatné sny podle něj ani nemusí negativně působit na lidské zdraví. Naopak. V případě, že s nimi vědomě pracujeme, mohou být dokonce i užitečným pomocníkem v psychoterapeutickém procesu.

Podobně na problematiku nočních můr či špatných snů nahlíží i terapeutka Anna Dlouhá, která se zabývá výkladem tarotových karet.

"Z podvědomí se na povrch dostávají hluboko zasunuté emoce a traumata. Tím, že je prožijeme ve snu, je rozpohybujeme, a přínosem se stává to, že je můžeme konečně začít řešit. Pokud noční můry nemají tendenci se vracet, může dotyčný člověk pocítit skutečně uvolnění," říká.

Důležité podle ní je především zapracovat na svém strachu tím, že ve snu najdeme předmět nebo osobu, které se obáváme.

"Teprve pojmenovaný strach se stává méně děsivým a postupně můžeme zapracovat na jeho celkovém odstranění. Naše duše si přes sny hledá správnou cestu a pomáhá našemu vědomí nalézt odpovědi. Proto bychom se měli snažit vize ze snů v prvé řadě rozklíčovat, ať už sami, nebo za pomoci odborníka," vysvětluje Dlouhá.

Pro vyvarování se nočních děsů doporučuje pravidelný spánek, vytěsnit alkohol a návykové látky užívané před spaním. Ty totiž podle Dlouhé podvědomí nočním děsům naopak otevírají.

Nemít špatné sny je také patologické

Psychiatr Tomáš Rektor upozorňuje především na extrémní případy, kdy pacienty děsí sny prakticky každý den.

"Takové případy sice nejsou časté, ale samozřejmě jsem se s nimi setkal. Lidé pak bohužel zahání strach ze spánku alkoholem nebo různými léky na spaní," přibližuje Tomáš Rektor z centra Terapie.cz s tím, že v takových případech je nutné sáhnout i po doprovodné léčbě léky.

Paradoxní je podle něho i opačný případ. "Nikdy nezažít noční můru je rovněž patologické. Zkrátka je to zážitek, který je považovaný za běžnou a zcela normální součást našeho života," dodává a upozorňuje na to, že není třeba tuto problematiku zbytečně démonizovat.

Varuje před všeobecně vžitým mýtem, podle kterého se noční můra rovná prožitému traumatu v dávné historii. "Přijde-li ke mně někdo do ordinace s tím, že se mu zdá něco děsivého, nemusí to hned nutně znamenat, že ho v dětství osahával dědeček," vysvětluje.

Mnohem častěji bychom podle něj měli hledat důvody v běžných každodenních zážitcích a snažit se s tímto prožitkem lépe pracovat. Noční můra se tak do jisté míry může stát i vodítkem, jak poznat sám sebe. "Ve většině případů ke skutečným traumatům ani nedošlo a lidé vzhledem k rozšířenému trendu je mají tendenci zbytečně vyhledávat," dodává.

Nejčastěji dnes lidé bojují ve svých snech s pocity hlubokého strachu, frustrace, pocity bezmoci, neschopnosti, paralyzovanosti nebo trapnosti, které jsou ve snech zobrazeny různými symboly či příběhy.

Pocity frustrace nebo neschopnosti zakořeněné hluboko v našem podvědomí ale podle Tomáše Rektora v žádném případě nejsou obrazem stavu naší společnosti. A upozorňuje na další z mýtů.

"Doba, ve které žijeme, rozhodně není psychicky náročná. Tak, jak se máme teď, jsme se nikdy neměli," dodává.

Sny se rovněž dají smysluplně vykládat, ale odborníci zde doporučují obezřetnost. "Existují sice určité opakující se vzorce prožívání a jeho symbolického znázornění, ale zároveň se ve snech projevují individuálně vytvářené obsahy a formy a ty je nutné pochopit a respektovat, abychom poselství snu zachytili správně," dodává psycholog Jan Honzík.

Přistupovat individuálně ke každému klientovi radí i Anna Dlouhá. "Lidské podvědomí je velmi individuální, proto bych se vyvarovala rádoby univerzálních šablon. Na sezení ke každému klientovi přistupuji individuálně a i jeho noční můry je potřeba řešit v souladu s jeho osobností a zkušenostmi," uzavírá.

Spánek kratší než šest hodin a spánek delší než devět hodin u dospělého člověka zvyšuje mortalitu, říká expert na poruchy spánku Peter Šóš. Chronickou nespavostí trpí podle něj dvacet procent populace | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 16 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 40 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 59 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy