Nártoun, příbuzný člověka, nevyhynul. Vědci ho našli

Nártoun drobný vypadá jako Gremlin
Nártoun drobný nevyhynul. Jen se schovával.
Nártoun drobný nevyhynul. Jen se schovával. | Foto: Vanda Králová, Reuters

Washington - Více než osmdesát let ji - s jednou jedinou výjimkou - nikdo nespatřil ani o ní neslyšel. Teď byla maličká poloopice, přímý příbuzný člověka a předobraz hned několika filmových postav, znovuobjevena na indonéském ostrově Sulawesi.

Na hoře Mt. Rore Katimbo vědci odchytili a označili tři exempláře jednoho z nejvzácnějších primátů planety, nártouna drobného. Dva samečci a jedna samička uvízli v sítích, čtvrtému se před lidmi podařilo utéct.

Experti z texaské univerzity, vedení profesorkou antropologie Sharon Gursky-Doyenovou, tak jednoznačně prokázali: nártoun drobný, latinsky tarsius pumilus, ještě nebyl úplně vyhuben.

Nezvěstný od roku 1921

Živého nártouna drobného vědci ve volné přírodě naposledy pozorovali roku 1921. V roce 2000 se pak náhodou podařilo jednoho odchytit, taktéž v Indonésii. Ten ale nepřežil.

"Až do té doby nikdo nevěřil, že existují, protože se je lidé snažili objevit desítky let a přesto je nikdo neviděl ani neslyšel," řekla Gursky-Doyenová.

"Desítky expedic se nártouny drobné snažily najít - všechny neúspěšně," vysvětlila, proč se na Sulawesi vypravila. "Chtěla jsem na vlastní oči vidět, zda tam ještě nějací jsou, nebo jestli opravdu vyhynuli," citoval ji server National Geographic.

Jedinečné kousnutí

Samotní nártouni však svým znovuobjevením příliš nadšeni nebyli. Jeden z nich kousl šéfku týmu do prstu, když mu chtěla připnout obojek s vysílačkou. Ten má vědcům umožnit sledovat zvířata i po návratu do indonéské džungle.

"Jsem jediný člověk na světě, kterého kdy nějaký nártoun drobný kousl," pochlubila se Gursky-Doyenová agentuře Reuters.

Foto: Vanda Králová, Reuters

"Můj asistent se ho snažil pevně držet. Když jsem se pokoušela obojek zavřít, otočil hlavu a kousl mě do prstu," popsala. "Bylo velmi obtížné ho udržet, protože nártouni umějí otočit hlavu o 180 stupňů."

Jako Gremlin

Malý zbytek ostatních druhů nártounů, kteří patří společně s lemury, opicemi, lidoopy i člověkem do skupiny primátů, žije na několika ostrovech v jihovýchodní Asii.

Život v zajetí snášejí špatně - trpí psychickými potížemi, které často vedou k sebedestrukci.

"Nártouni vnímají velmi dobře špatné zacházení, jsou lehce deprimovatelní, neurotičtí a sangviničtí," popisují je specializované internetové stránky.

"Pokud žijí v zajetí a nemají dostatek stromů, jsou deprimovaní a důsledkem toho páchají i sebevraždy. Bijí, rozbíjejí si hlavu o mříže své klece."

Nártouni drobní váží jen několik desítek gramů. Mají dlouhé prsty, špičaté uši a velké kulaté oči přizpůsobené životu v noci.

Podobají se příšerkám z amerického filmu Gremlins z osmdesátých let. Údajně inspirovali i tvůrce filmové trilogie Pán prstenů, kteří podle nártounů stvořili postavu Gluma, a autory Hvězdných válek s Mistrem Yodou.

V porovnání s jinými primáty jsou výjimeční tím, že mají místo nehtů na prstech drápky.

Z jeho tradičních útočišť vytlačili nártouna drobného zejména těžaři dřeva. Profesorka Grusky-Doyenová teď doufá, že indonéská vláda začne vzácné primáty a jejich poslední přirozené životní prostředí chránit.

"Vláda musí v národním parku Lore Lindu vytvořit kompromis mezi lidmi a zvířaty," uvedla pro National Geographic.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy