Divoká zvířata připravují drobné zemědělce o miliony

vk, reuters
21. 5. 2008 9:40
Vedou s nimi konkurenční boj o půdu, úrodu i vodu
Sloni niční drobným zemědělcům v Indonésii, Nepálu a Namíbii úrodu za miliony dolarů.
Sloni niční drobným zemědělcům v Indonésii, Nepálu a Namíbii úrodu za miliony dolarů. | Foto: Reuters

Ženeva - Sloni a další divoká zvířata ničí každý rok úrodu chudých farmářů. Způsobují jim tak ztrátu ve výši milionů dolarů.

Podle zprávy, kterou vydal Světový fond na ochranu přírody (WWF) a z níž citovala agentura Reuters, se tomu ale dá zabránit: Stačí více dbát na kvalitní oplocení a vybírat lépe místo, kde farmy stojí.

Třeba namíbijské drobné zemědělce přijdou útoky divokých slonů na milion dolarů ročně. Nepálské zemědělce pak sloni připraví o čtvrtinu příjmů.

Podobně jsou na tom indonéské společnosti produkující palmový olej a další zemědělské produkty.

Ochrana zájmů lidí

"Vlády by měly chránit lidské životy, úrodu v ceně milionů dolarů a vyrovnávat finanční ztráty chudých venkovanů tím, že budou lépe uvažovat nad potřebami divokých zvířat," popisuje WWF konkurenční boj mezi divokými slony a lidmi o půdu, jídlo a vodu v Nepálu, Indonésii a Namíbii.

V Indonésii mají s divokými zvířaty potíže hlavně společnosti produkující palmový olej.
V Indonésii mají s divokými zvířaty potíže hlavně společnosti produkující palmový olej. | Foto: Reuters

Kvůli globálnímu oteplování dochází k nárůstu lidské populace a zvířata ztrácejí své původní návyky. Lidi a zvířata dělí menší vzdálenosti než dříve, což často znamená vážné problémy.

"Když divoká zvířata ztratí své přirozené zvyky a mají omezený přístup k přírodním zdrojům potravy, chtějí se nakrmit z úrody zemědělců a jejich dobytka a mohou i zranit nebo zabít člověka," píše se ve zprávě WWF.

Mnoho chudých vesničanů odchytává nebo zabíjí zvířata, aby se pomstili za ztrátu na úrodě. Tím ale ohrožují biodiverzitu v už tak dost zranitelných a chudých oblastech.

Vytvoření nárazníkových oblastí

WWF namíbijským obilným společnostem doporučuje, aby farmy zřizovaly co možná nejdál od oblastí obývaných divokými zvířaty. Vlády by v takovýchto oblastech také neměly nabízet pobídky.

Namíbijské farmy by měly vyrůstat co nejdál od míst, kde žijí velká zvířata.
Namíbijské farmy by měly vyrůstat co nejdál od míst, kde žijí velká zvířata. | Foto: HESS Project

Zemědělci v Nepálu mají větší škody na úrodě, pokud jsou okolní lesy příliš řídké. V Riau v Indonésii jsou sloní útoky, které si vyžádají lidský život, častější v silně odlesněných oblastech.

"Je zde spousta půdy, která nezajímá divoká zvířata a může působit jako nárazník," píše WWF. Takové nárazníky mají zabránit vstupu divokých slonů a dalších zvířat, které mohou jinak zničit zemědělskou úrodu.

Čtěte více o zemědělství v Africe: Zemědělství v Africe čeká revoluce. Za milióny dolarů 

 

Právě se děje

Další zprávy