Maročanka boduje na arabské hiphopové scéně. Rapuje o feminismu i homosexualitě

Reuters Magazín Reuters, Magazín
30. 7. 2020 9:25
Houda Abouzová je 24letá studentka filmových věd, která po večerech rapuje v undergroundových klubech. Na scéně, v níž celosvětově převažují muži, se jí podařilo prorazit poté, co se objevila v klipu krajanů. Zpívá o válce, lásce, drogách i těžké úloze žen v islámském světě.
Marocká žena ovládla rapovou scénu | Video: Reuters

Houda Abouzová žije ve městě Tetuán na severu Maroka, kde studuje filmovou vědu. Vášnivá raperka se k hiphopu dostala díky spolužákům, kteří ji neustále pobízeli, ať své rýmy předvede světu. Letos v lednu se objevila v klipu Hors Série po boku marockých stálic, což sestavě přineslo víc než 16 milionů zhlédnutí na YouTube.

Maročanka s přezdívkou Khtek díky úspěšnému klipu získala kuráž začít sólovou dráhu a od té doby píše i vlastní texty. V prvním singlu nazvaném KickOff popisuje těžkou úlohu žen v patriarchální společnosti arabského světa. Zastává se ale také menšin včetně LGBT komunity.

Houda Abouzová.
Houda Abouzová. | Foto: Reuters

"S*áči, přežila jsem válku, drogy, šílenství i lásku," zpívá. "Mnoho věcí nám nevyšlo, protože jsme dívky žijící ve světě pin*ourů," znějí další slova. 

"Rap je moje zbraň vůči patriarchální společnosti"

"Rapovat jsem se naučila sama a píšu si i vlastní texty. Vše, o čem zpívám, vychází jen ze mě. Myslím, že rap je moje jediná zbraň vůči patriarchální společnosti," řekla Khtek zpravodajské agentuře Reuters.

Abouzová má také svůj vlastní, specifický dialekt, ve kterém prolíná arabštinu s francouzštinou a angličtinou.

Hiphop, jenž vznikl v Americe, konkrétně newyorské čtvrti Bronx, se do arabských zemí dostal přes jižní Francii v 80. letech minulého století. Mezinárodní pozornosti se mu ale víceméně dostalo až v roce 2011 při vlně protestů, takzvaném arabském jaru. Právě toto období Abouzovou inspirovalo k sólové dráze. 

"Nechci, aby moje hudba byla svázaná s politikou. Dávám lidem ochutnat kus pravého Maroka," říká. Mužská převaha na hiphopové scéně podle ní reflektuje konzervativní arabský svět, svými texty se proto snaží vyzdvihovat především ženy.

V 15 letech šokovala nahotou ve filmu. Temný osud dětských hvězd mapuje dokument: 

Nejotevřeněji o své minulosti v dokumentu Děti showbyznsu promlouvají herečky Milla Jovovichová a Evan Rachel Woodová, tvrdí v recenzi Kamil Fila. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy