Sezení je novodobý zabiják, ukázala studie. Židle a gauč mají na svědomí předčasná úmrtí

Magazín Magazín
14. 9. 2017 10:22
"Sezení je skutečně nové kouření," uvedla jedna z výzkumnic Monika Saffordová. Studie osmi tisíc účastníků trvala celkem čtyři roky. A z analyzovaných dat vyplynulo, že ti, kteří většinu dne stráví vsedě, vykazují větší pravděpodobnost předčasného úmrtí. 340 účastníků se konce studie ani nedožilo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Příliš mnoho času stráveného bez pohybu zvyšuje riziko předčasné smrti. To se týká ležení na gauči i sezení za stolem, píše se v americké studii zveřejněné nedávno na serveru Annals of Internal Medicine.

Výzkum vedený Keith Diazem z Kolumbijské univerzity zkoumal pohyb zhruba osmi tisíc dospělých starších 45 let. Účastníci studie měli u sebe nosit akcelerometr, jenž sledoval jejich pohyb. Po deseti dnech výzkumníci zjistili, že sezení zabírá více než dvanáct hodin denní aktivity účastníků.

Sezení jako nový zabiják

A po čtyřech letech zkoumání a vyhodnocování dat přišli také na to, že lidé, kteří v práci sedí za stolem, vykazují dvakrát větší pravděpodobnost předčasného úmrtí i při pravidelném cvičení. "Sezení je skutečně nové kouření," přiblížila pro britský The Sun Monika Saffordová, jedna z výzkumnic.

A jejich řeči nejsou plané. Podle zveřejněných údajů dokonce 340 účastníků do čtyř let zemřelo.

Proto by se ti, kteří mají sedavé zaměstnání, měli jednou za půl hodiny zvednout a projít se, aby rozpohybovali své tělo. "Musíme nejen snížit dobu sezení, ale také zvýšit pravidelné dávky pohybu," dodala Saffordová.

Video: Pracovat za chůze může zmírnit bolesti svalů na krku a v ramenou

Kanadská výzkumnice nechala dobrovolníky pracovat na běžeckém pásu. Tvrdí, že chůze pomohla zabránit bolestem svalů na krku a ramenou. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při teroristickém útoku v Burkina Fasu bylo zabito 36 civilistů

Nejméně 36 civilistů bylo v pondělí zavražděno na severu Burkina Fasa při útocích ve dvou vesnicích. Podle agentur Reuters a AFP to dnes oznámila vláda tohoto afrického státu, která událost označila za terorismus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy