reklama
 
 

Sezení je novodobý zabiják, ukázala studie. Židle a gauč mají na svědomí předčasná úmrtí

14. 9. 2017 10:22
"Sezení je skutečně nové kouření," uvedla jedna z výzkumnic Monika Saffordová. Studie osmi tisíc účastníků trvala celkem čtyři roky. A z analyzovaných dat vyplynulo, že ti, kteří většinu dne stráví vsedě, vykazují větší pravděpodobnost předčasného úmrtí. 340 účastníků se konce studie ani nedožilo.

Příliš mnoho času stráveného bez pohybu zvyšuje riziko předčasné smrti. To se týká ležení na gauči i sezení za stolem, píše se v americké studii zveřejněné nedávno na serveru Annals of Internal Medicine.

Výzkum vedený Keith Diazem z Kolumbijské univerzity zkoumal pohyb zhruba osmi tisíc dospělých starších 45 let. Účastníci studie měli u sebe nosit akcelerometr, jenž sledoval jejich pohyb. Po deseti dnech výzkumníci zjistili, že sezení zabírá více než dvanáct hodin denní aktivity účastníků.

Sezení jako nový zabiják

A po čtyřech letech zkoumání a vyhodnocování dat přišli také na to, že lidé, kteří v práci sedí za stolem, vykazují dvakrát větší pravděpodobnost předčasného úmrtí i při pravidelném cvičení. "Sezení je skutečně nové kouření," přiblížila pro britský The Sun Monika Saffordová, jedna z výzkumnic.

A jejich řeči nejsou plané. Podle zveřejněných údajů dokonce 340 účastníků do čtyř let zemřelo.

Proto by se ti, kteří mají sedavé zaměstnání, měli jednou za půl hodiny zvednout a projít se, aby rozpohybovali své tělo. "Musíme nejen snížit dobu sezení, ale také zvýšit pravidelné dávky pohybu," dodala Saffordová.

Video: Pracovat za chůze může zmírnit bolesti svalů na krku a v ramenou

Kanadská výzkumnice nechala dobrovolníky pracovat na běžeckém pásu. Tvrdí, že chůze pomohla zabránit bolestem svalů na krku a ramenou. | Video: Reuters |  01:35

autor: Magazín | 14. 9. 2017 10:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama