Lední medvěd vs. žralok polární. Kdo je větší lovec?

vk
30. 9. 2008 12:18
Vědce překvapil nález medvěda v žaludku žraloka

Oslo - Lední medvědy ohrožuje kromě tání ledu na severním pólu nový konkurent v boji o potravu.

Vědci, kteří zkoumali, jak daleko na severu loví žraloci tuleně, byli překvapeni, když v červnu našli v žaludku žraloka polárního zbytky mladého ledního medvěda.

Informaci přinesla agentura Reuters. 

Čtěte také: Lední medvěd se dostal na seznam ohrožených zvířat

"Ještě nikdy jsme o ničem takovém neslyšeli. Nevíme, jak ho tam dostal," řekla pro agenturu Reuters Kit Kovacsová z Norského polárního institutu.

"Nemůžeme říct, jestli žralok ulovil plavajícího ledního medvěda, nebo sežral mršinu," dodala Kovacsová.
"Nevíme, jak aktivní jsou žraloci jako predátoři."

Medvěd byl asi už mrtvý

Většina odborníků na život žraloků tvrdí, že medvěd byl pravděpodobně už mrtvý, když ho žralok našel. Dokonce i mladý, dvou- nebo tříletý lední medvěd by byl pro žraloka polárního, který měří až sedm metrů a váží více než tunu, těžký soupeř.

"Zní to jako odklízení zdechlin," řekl Reuters Steve Campana z Kanadské laboratoře pro výzkum žraloků při Ministerstvu pro rybolov a oceány.

Více o žralocích: Ze Středomoří mizí žraloci. Hrozí narušení ekosystému

Campana podle svých slov ještě nikdy neslyšel, že by žralok sežral ledního medvěda, a je prý záhadou, proč se to v tomto případě stalo, a ještě větší, pokud žralok zaútočil na živého medvěda.

Podle studií dorůstají nyní medvědi menších velikostí, než tomu bylo před dvaceti lety
Podle studií dorůstají nyní medvědi menších velikostí, než tomu bylo před dvaceti lety | Foto: Reuters

V minulosti byly v žaludku žraloka polárního nalezeny zbytky soba zvaného karibu. Buď ho mohl žralok pozřít mrtvého, nebo na něj zaútočil, když plaval v moři.

Campana řekl, že dokonce existovala nepotvrzená domněnka, že žralok mohl vyskočit nad hladinu a uchvátit karibu stojícího na ledu.

Čtěte také: Přestaňte chránit lední medvědy, křičí Aljaška

Zraněný nebo vážně nemocný

"Není možné, aby žralok polární ulovil živého dospělého ledního medvěda, pokud by nebyl zraněný nebo vážně nemocný," citovala agentura Reuters Jeffreyho Gallanta z kanadské výzkumné a výukové skupiny pro žraloka polárního.

Odbornice na život žraloků Sonja Fordhamová z Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) řekla, že bude třeba chování žraloků polárních dále zkoumat.

"Žraloci polární vypadají celkem lenivě, ale když jde o jídlo, pohybují se velmi rychle," řekla pro Reuters Fordhamová.

Spojené státy americké letos zařadily ledního medvěda mezi ohrožené druhy zapsané v zákoně o ohrožených druzích, protože jejich přirozené prostředí se vlivem globálního oteplování zmenšuje. Kvůli tání ledu mohou lední medvědi trávit víc času ve vodě.

Více zde: V USA mění zákon o ohrožených druzích. Po 20 letech 

Ale chladnější vody lákají velké žraloky méně. Mají raději mnohem teplejší moře.

Globání oteplování to nezmění

Nicméně kosatky dravé byly spatřeny mnohem více na sever než v předchozích letech.

"Mroži i lední medvědi jsou ve vodě velmi schopní. Oba mohou čelit možným predátorům, ale ne kosatkám," řekla Kovacsová.

Jeffrey Gallant tvrdí, že globální oteplování pravděpodobně nepomůže žralokům polárním lovit medvědy.

"Žralok polární si jednoduše nemůže dovolit riskovat zranění nebo takovou spotřebu energie, která by byla potřeba na zabití tak velkého a nebezpečného zvířete. Ani s pomocí globálního oteplování," řekl Reuters Gallant. "Má spoustu snazší kořisti."

Kovacsová dodala: "Pro lední medvědy je největším rizikem ztráta přirozeného prostředí. Ostatní věci jsou podružné."

Čtěte také: Polární druhy patří na seznam ohrožených, apelují vědci

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy