Ochránci zvířat ve Francii chtějí zakázat husí játra. Mluví o krutém krmení živočichů

ČTK ČTK
25. 12. 2021 8:57
Ve Francii se v posledních měsících vede vášnivá debata o tom, zda je přijatelné jíst gastronomickou delikatesu zvanou foie gras, tedy husí játra. Ochránci zvířat usilují o jejich zákaz kvůli násilnému krmení zvířat, které je nezbytné pro vznik této pochoutky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Některé francouzské radnice husí játra přestala podávat na recepcích, které pořádají, aby tak ukázaly svůj odmítavý názor. Kuchaři naopak o tuto tradici nechtějí přijít, informovala francouzská média.

Foie gras se na jídelníček většiny Francouzů dostává během oslav a svátků, včetně těch vánočních. Radnice města Lyon foie gras na svých akcích zakázala loni v září a její rozhodnutí tehdy prošlo téměř bez povšimnutí. Ještě dříve se ke stejnému kroku rozhodly třeba Štrasburk nebo Grenoble. Jejich přístup chválí organizace na ochranu zvířat PETA, která aktivně oslovuje radnice velkých měst ve snaze přimět je ke stejnému kroku.

Proti zákazu husích jater se naopak staví kuchaři a provozovatelé restaurací. Zákaz jejich podávání označují za "skandál", PETA podle nich problematiku démonizuje. Šéfkuchaři oslovení stanicí BFM TV mluví o "komunikační kampani" a "velké ztrátě pro Lyon, hlavní město gastronomie". Narážejí tím na skutečnost, že Lyon se proslavil svými restauracemi.

K zákazu foie gras se podle listu Le Figaro od příštího roku schyluje v New Yorku. Britská vláda chce zakázat jeho prodej na svém území a kuchaře vyzývá, aby při přípravě jídel používali veganskou náhražku vyrobenou z droždí, oleje a koření.

"Je to jako bychom ve Francii odsuzovali Brity za to, že jedí pudink a Nory za fermentované sledě. Jsou to výrobky, které jsou součástí našeho kulturního dědictví, kvůli kterým sem jezdí turisté," říká Marie-Pierre Péová, předsedkyně sdružení výrobců foie gras. "Když to takto půjde dál, v restauraci už vám nabídnou leda plátek ananasu nebo melounu," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

Hokejisté Ruska mají v sedmatřicetičlenné nominaci sedm majitelů zlatých medailí z Pchjongčchangu. Šanci zopakovat triumf mohou mít v týmu kouče Alexeje Žamnova obránci Vjačeslav Vojnov z Dynama Moskva, Jegor Jakovlev z Magnitogorsku a Nikita Něstěrov s útočníky Sergejem Andronovem a Michailem Grigorenkem z CSKA Moskva a dalšími forvardy Nikitou Gusevem z Petrohradu a Vadimem Šipačovem, Vojnovovým klubovým spoluhráčem.

před 4 hodinami

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

Další zprávy