Facebook gdaňského soudu převzali neznámí uživatelé. Dávají na něj příspěvky o vaření

ČTK ČTK
17. 7. 2021 10:46
Už čtyři dny se na facebookové stránce gdaňského soudu objevují příspěvky ve vietnamštině a videa s recepty vietnamské gastronomie. Vedení soudu vysvětluje, že "došlo k převzetí stránky", a ujišťuje, že nehrozí žádné riziko úniku citlivých údajů ze služebních počítačů a elektronické pošty soudu. Převzatou stránku nadále spravuje kdosi z Indonésie, upozornila zpravodajská televize TVN 24.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Naposledy stránku okresního soudu Gdaňsk-Jih oživily instruktážní záběry, na kterých žena ve společnosti kočky ukazuje, jak vyrobit vánoční dekoraci. Předcházela tomu čtyři videa s recepty na grilovaný baklažán, neboli lilek, dušené kuře, vietnamský pokrm či popcorn s karamelem.

Každé video zaznamenalo několik tisíc až několik desítek tisíc zhlédnutí a každé provázely stovky komentářů, upozornila TVN 24 na svém webu.

"Máme šanci na něco k snědku také u varšavských soudů?" cituje televize jeden z nejpovedenějších příspěvků. "Takové odpoledne s baklažánem v klidné, přímo mystické atmosféře je dobrá změna. Mohlo by to uklidnit i odsouzence k nejpřísnějším trestům," stojí v dalším příspěvku. "S rodinou zvažujeme prázdniny v Gdaňsku. Nabízíte i bezlepkovou stravu?" táže se další. Anebo: "Pěkné, ať si vezmou příklad i další soudy!"

Další se dožadují více příspěvků a nabízejí témata, která by uvítali, od receptu na grilovanou cuketu, dietetické saigonské ptáčky, na vietnamskou polévku pho či "něco s klobáskami a bůčkem".

Debata se pak dostala i na Twitter: "Okresní soud Gdaňsk-Jih se rozhodl dokázat, že existují předpisy, které jsou pochopitelné a které lze bez problému uplatnit," blýskl se duchaplný právník. V polštině se pro předpis coby právní normu a recept používá shodný výraz.

Jiní celou věc berou vážně a pozastavují se nad tím, co dělá či spíše proč nic nedělá administrátor stránky, a jak je to s ochranou informací u soudů.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy