Zajděte na da Vinciho v Londýně do českého kina

Kultura ČTK Kultura, ČTK
25. 1. 2012 9:55
Promítat se bude živě 16. února; pak dva týdny záznam
Dáma s hranostajem
Dáma s hranostajem | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Velkou výstavu děl Leonarda da Vinci, kterou právě pořádá Londýnská národní galerie, si budou moci prohlédnout i čeští zájemci. Živě i ze záznamu ji budou promítat česká kina.

Živá filmová prohlídka výstavy se bude satelitně přenášet téměř po celém světě 16. února od 20 hodin. Průvodci přímého přenosu budou mezinárodně uznávaný historik umění Tim Marlow a kulturní publicistka Mariella Frostrupová. Záznam pak půjde v kinech po celé republice od 17. do 29. února. 

Vstupenky na ojedinělou výstavu jsou dnes už prakticky vyprodané. Obrazy si může prohlédnout jen pětistovka návštěvníků denně. Expozice nazvaná Leonardo da Vinci: Malíř milánského dvora začala v Londýně loni v listopadu a potrvá do 5. února.

Na jednom místě shromažďuje dosud nejvíc obrazů renesančního mistra. Poprvé se zde například sešly obě verze Madony ve skalách - pařížská a londýnská. Veřejnost i odborníci mohou poprvé spatřit obraz Krista jako Spasitele, který byl nově připsán Leonardovi. Vystaveny jsou také portrét Cecilie Gallerani neboli Dámy s hranostajem i obraz Neznámé dámy zvané Belle Feronnière. Kromě malířského díla jsou vystaveny i studie a přípravné kresby. 

Foto: Aktuálně.cz

"Filmová interpretace slibuje, že pohledem kurátorů, restaurátorů, znalců a obdivovatelů Leonardova díla budeme uvedeni nejen na výstavu, ale i do míst a souvislostí, s nimiž se jako standardní návštěvníci nesetkáme," říká Petr Přibyl z Národní galerie v Praze.

Podobnou kulturní událost se podle něj podaří uspořádat jen výjimečně. Získat souhlas se zápůjčkou Leonardových děl je totiž velmi obtížné.

Leonardo Da Vinci namaloval za svůj život jen asi 20 obrazů, podle znalců se jich dochovalo pouze 15 nebo 16. Přestože většina z jeho obrazů jen zřídka opouští domovské galerie, v Londýně se jich sešlo devět. "Je to nejúplnější výstava Leonardových dochovaných obrazů, jaká se kdy konala," tvrdí kurátor Luke Syson.

Data filmových projekcí v jednotlivých kinech lze najít webových stránkách kin a na www.aerofilms.cz/leonardo. Přímý přenos bude trvat asi 80 minut. 

 

Právě se děje

před 53 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy