Vondráčková: Premiéra je hejno motýlů

Jitka Gráfová
22. 6. 2006 16:00
Praha - Lucie Vondráčková bude po celé léto křehkou Desdemonou. Tragédie Othello je novinkou letošních shakespearovských slavností.
Foto: Agentura Schok

Není to poprvé, kdy se herečka se Shakespearem setkává, v minulosti si zahrála Julii ve slavné tragédii, pak následovala role Anny v Richardu III. - a teď přišla na řadu postava ještě těžší. Premiéra byla ve středu.

Je to úplně poprvé, kdy se s rolí Desdemony setkáváte?
Je to hlavně jedna z rolí, na které jsem si nikdy nedovolila ani pomyslet. Julii i Desdemonu jsem sama v sobě považovala za trochu posvátné, a když ke mě samy přišly, bylo to jako blesk z čistého nebe. Bavilo mě rvát a bojovat s nimi během zkoušení, protože snesou hodně. V poslední fázi pak přichází splynutí a smíření.

Jak se vám hraje po boku Michala Dlouhého?
Je perfektní spoluhráč, účinkovali jsme spolu už ve více hrách a ta spolupráce je zajímavá. Snad i pro diváky.
 
Dáváte Shakespearovi hodně ze sebe, nebo se striktně držíte toho "klasického"?
Máme výhodu v tom, že si pro každou inscenaci můžeme vybrat překlad, který přesně vyhovuje našemu záměru. To Angličané nemůžou. Ale jinak blankvers vnímám jako součást nádechu a výdechu - je to ohromně přirozená forma, která herci pomáhá.

Je vám postava Desdemony blízká?
Postavy, které mám možnost si zahrát, mám ráda i s vlastnostmi, které bych možná radši sama ani neměla.  Desdemona je zároveň laskavost i neústupnost. Slibuje víc, než smí. Je neopatrná a zbrklá. Ale umí milovat až za hrob.

Foto z představení Othello
Foto z představení Othello | Foto: Agentura Schok

Jakou scénu máte z celé hry nejraději?
Nejradši mám asi dialog s Emílií. Je to už těsně ke konci hry, kdy přijde zdánlivé uklidnění. Před obrovskou bouří samozřejmě. Zpívám tam takovou neuvěřitelně jemnou melodii, která už pomalu předjímá Desdemoninu ztrátu pevné půdy pod nohama. Vždycky mě při téhle scéně mrazí.  

Rozhodovala jsem se dlouho, než jste roli přijala? Co pro Vás byl první důvod, že jste kývla?
Jako divák jsem snad shakespearovské slavnosti vynechala jen jednou. Tahle tradice se mi ohromně líbí. Spojení Shakespeara, atmosféry hradu, veršů a herců, kteří jsou ochotni zkoušet po denním zápřahu třeba do čtyř do rána.. To je síla, kterou jsem chtěla zažít a nemohla ji kolem sebe nechat proplout.

Byla jste před premiérou nervózní? A jak tuhle nervozitu zaháníte?
Atmosféru předpremiérové nervozity miluju. A někdy mi je líto, že je premiéra jenom jeden den. Je to jako hejno motýlů, co vás nenechají ani na minutu  v klidu. Taková kombinace neklidu a nebezpečí.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 59 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy