Novinkou letošních slavností je Othello

ČTK, Hej
9. 5. 2006 11:00
Praha - Letní shakespearovské slavnosti nabídnou letos Othella, Kupce benátského a Večer tříkrálový.

Večer tříkrálový a Kupec benátský jsou z minulých let, novinkou divácky úspěšné akce je Othello. Právě čtené zkoušky této hry zahájily tento týden přípravy na Letní shakespearovské slavnosti.

Letní shakespearovské slavnosti: Othello - čtené zkoušky
Letní shakespearovské slavnosti: Othello - čtené zkoušky | Foto: Letní shakespearovské slavnosti

V režii Petra Kracika bude žárlivého mouřenína hrát Michal Dlouhý v alternaci s Martinem Zahálkou, Desdemonu ztvární Lucie Vondráčková a Zuzana Vejvodová, úlohy našeptávače Jaga se ujme Oldřich Navrátil - loni nejvytíženější herec, který ve Večeru tříkrálovém vystoupil sedmačtyřicetkrát.

V obsazení figurují i Vladimír Brabec, Jan Teplý, Jan Révai, Ondřej Kavan, Barbora Munzarová a Zuzana Slavíková. Pražská premiéra hry bude 21. června; slavnosti vyvrcholí na Pražském hradě 10. září.

Letní shakespearovské slavnosti: Večer tříkrálový
Letní shakespearovské slavnosti: Večer tříkrálový | Foto: Letní shakespearovské slavnosti

V loňské novince Kupec benátský se objeví Bolek Polívka v roli lichváře Shylocka a jeho dcera Anna v úloze Jessiky. Toto představení se v Praze loni uvádělo pouze čtyřikrát, proto se počítá s slavnostní premiérou a čtrnácti reprízami. Program zopakuje i úspěšnou komedii Večer tříkrálový s Jiřím Langmajerem, Lindou Rybovou, Miroslavem Táborským, Jitkou Schneiderovou a dalšími známými herci. 

I letos proběhnou shakespearovské slavnosti také v Brně a Bratislavě. Slovenská část uvede novou inscenaci Jak se vám líbí, v níž se v režii Emila Horvátha představí Marián Labuda, Ladislav Hampl, Martin Dejdar, sestry Norisovy a Miroslav Noga. Představení se bude hrát v Bratislavě a v Brně, do Prahy se přestěhuje v příštím roce.

Letní shakespearovské slavnosti: Kupec benátský
Letní shakespearovské slavnosti: Kupec benátský | Foto: Letní shakespearovské slavnosti

Loňské slavnosti nabídly v Praze, Brně a Bratislavě více než stovku představení, která do letních amfiteátrů přilákala přes 60 tisíc lidí; v roce 2004 jich bylo 35 tisíc. Vstupenky se v předprodeji objeví od 15. května v síti Ticketpro. Ceny budou stejně jako loni činit 250, 400 a 590 korun.

Více informací a program přehlídky ZDE

 

Právě se děje

před 2 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sněmovna schválila reformu exekucí. Ty bezvýsledné se budou zastavovat, omezí se zabavování

Dlouholeté bezvýsledné exekuce se zřejmě budou zastavovat. Částečně se omezí zabavování movitých věcí. V novele, jejíž části míří po poslaneckých úpravách i na řešení dluhů z minulosti, to dnes schválila Sněmovna. Snahy o zavedení krajské místní příslušnosti exekutorů dolní komora opět odmítla. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

S výslednou podobou změn, jak je dolní komora přijala, nebyly některé opoziční ani koaliční poslanecké kluby spokojeny. Jsou podle nich jen drobné. Zástupci frakcí doufají, že zasáhne horní komora. Rovněž ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvedla, že z výsledku není nadšená. "Senátoři budou mít těžkou práci," konstatovala.

Předloha zavede po sněmovních úpravách šestiletou lhůtu, po jejímž uplynutí by exekutor musel bezvýslednou exekuci zastavit. Věřitel by postup mohl odvrátit zálohou na náklady řízení. Bezvýsledná exekuce by ale mohla trvat nejdéle 12 let. Vláda původně navrhovala základní tříletou lhůtu tříletou a maximální délku exekuce 12 let.

Sněmovna schválila také omezení mobiliárních exekuci důchodců, tělesně postižených lidí a u dluhů z dětství. Dlužník by mohl odvrátit prodej movitých věcí také v případě, že bude nad rámec zákonných srážek z příjmů dobrovolně hradit aspoň 1500 korun.

Další zprávy