Velký Mao stojí 17,4 milionu dolarů

kul, Reuters, ČTK
16. 11. 2006 13:00
New York - Za rekordní částku byl vydražen portrét čínského diktátora od Andyho Warhola.

Dílo z roku 1972 nabídla do prodeje švýcarská společnost Daros Collection, která patří mezi největší soukromé sběratele Warholovy tvorby, a koupil ho Joseph Lao z Hongkongu.

Cena 17,4, milionů dolarů (asi 385 milionů korun) překvapila i aukční síň Christie´s, která počítala s částkou o pět milionů dolarů nižší.

Foto: Aktuálně.cz

Obraz o rozměrech 205 x 155 centimetrů byl jen jednou z mnoha položek dražby poválečného a současného umění. Kupce našla i další dvě Warholova popartová díla ze sedmdesátých let minulého století: Oranžová Marilyn za 16,2 milionů dolarů a Sixteen Jackies (koláž portrétů první dámy Jackie Kennedyové) za 15,6 milionů dolarů.  

Dosavadní aukční rekord pro Warholovu tvorbu držela jiná Oranžová Marilyn, kterou prodala v roce 1998 aukční síň Sotheby´s za 17,3 milionu dolarů.

Na středeční dražbě se absolutní částky překračovaly i u dalších jmen. Za olej Bez názvu XXV. holandského umělce Willema De Kooninga kupec zaplatil 27,1 milionů dolarů; abstrakce 1947-R-No. 1 expresionisty Clyfforda Stilla vynesla 21,2 milionů dolarů. 

Středeční aukce vynesla 240 milionů dolarů a uzavřela čtrnáctidenní období, za které se Christie´s a její rival Sotheby's podělili o miliardu dolarů.

"Dnešní noc završuje neuvěřitelné dva týdny v Christie´s, kdy jsme byli svědky prodejních rekordů a naší nebývalé obchodní síly ve všech oblastech," potvrdil ve středu Edward Dolman, ředitel Christie´s.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Ministerstvo zemědělství poslalo odpověď na bruselský audit k střetu zájmů Babiše

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), informoval ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Obsah odpovědi nekomentoval. Česko mělo na odpověď na předběžnou auditní zprávu čas do 20. září. "Odpověď na audit Evropské komise zpracoval Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). A bylo to odesláno prostřednictvím ministerstva. Takže by to mělo být dneska nebo zítra předáno," uvedl Toman.

Další zprávy