Thálie mají Krajčo, Míčová i Spejbl a Limonádový Joe

Kultura ČTK Kultura, ČTK
23. 3. 2013 22:09
Herecká asociace udělila v Národním divadle Ceny Thálie 2012
Thálii 2012 pro nejlepšího činoherce si odnesl Richard Krajčo za roli Dennyho v Deštivých dnech, které uvádí Divadlo Ungelt.
Thálii 2012 pro nejlepšího činoherce si odnesl Richard Krajčo za roli Dennyho v Deštivých dnech, které uvádí Divadlo Ungelt. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Richard Krajčo získal Cenu Thálie za za roli Dennyho ve hře Deštivé dny, kterou uvádí v režii Janusze Klimszy pražské Divadlo Ungelt. V ženské kategorii činoherců si hlavní cenu odnesla Gabriela Míčová za roli Romi v inscenaci Pražského komorního divadla Odpad, město, smrt.

Za stejnou roli si odnesla také Cenu Divadelních novin i Českého lva za její ztvárnění ve snímku, který podle inscenace natočil Jan Hřebejk. Připomněla, že dostává cenu za roli vzniklou v divadle, které již neexistuje, a v inscenaci, která se již nehraje.

"Velký můj dík patří (režisérovi) Dušanu Pařízkovi a celému Pražskému komornímu divadlu, vždy mi bylo velkou inspirací," řekla herečka.

V kategorii balet, pantomima a jiný tanečnědramatický žánr dostala cenu Thálie Lucie Skálová za roli samurajky Sakury v inscenaci Poslední samuraj, kterou uvedlo Národní divadlo moravskoslezské, a Robert Skujenieks za roli muzikanta Jima Morrisona v inscenaci s názvem The Beatles - The Doors. Nastudoval ji v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem.

Kategorie muzikál, opereta nebo jiný hudebnědramatický žánr má mezi ženami vítězku v Haně Holišové za titulní roli v muzikálu Papežka, kde ztvárnila dívku, která díky pozoruhodným okolnostem měla v polovině 9. století usednout na papežský stolec. Muzikál hraje Městské divadlo Brno. Ve stejné kategorii bodoval Jan Kříž s rolí Dannyho ze slavné Pomády, kterou hraje pražské Divadlo Kalich.

Poprvé Thálii dostali i loutkoherci. Jako první ocenění vystoupili na jeviště Národního divadla Spejbl a Hurvínek.
Poprvé Thálii dostali i loutkoherci. Jako první ocenění vystoupili na jeviště Národního divadla Spejbl a Hurvínek. | Foto: CPA Eduard Erben

Ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil převzal cenu pro nejlepší operní pěvkyni za Janu Šrejmu Kačírkovou. Thálii dostala za roli Julie, pár veronských milenců ztvárnili v ostravském divadle spolu s Alešem Brisceinem, který dnes dostal Thálii ve stejné kategorii také.

Za celoživotní mistrovství byly cenami Thálie odměněny herečka Jana Hlaváčová, operní pěvkyně Helena Tattermuschová a baletka Jiřina Knížková. Za celoživotní loutkářské mistrovství získal Thálii Josef Krofta, v operetně-muzikálovém oboru byl oceněn nestárnoucí Limonádový Joe Karel Fiala.

Zvláštní cenu udělilo kolegium dirigentu Arnoštu Moulíkovi, cena Thálie pro činoherce do 33 let patří Matouši Rumlovi z mladoboleslavského divadla.

Zvláštní cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla převzaly také populární loutky Spejbl a Hurvínek. Prestižní ocenění vyhlásila na scéně Národního divadla Herecká asociace už podvacáté.

 

Ceny Thálie 2012

Činohra

Gabriela Míčová (role Romi ve hře Rainera Wernera Fassbindera Odpad, město, smrt, Pražské komorní divadlo - Divadlo Komedie)
Richard Krajčo (role Dennyho ve hře Keitha Huffa Deštivé dny, Divadlo Ungelt, Praha)

Opera

Jana Šrejma Kačírková (role Julie v opeře Charlese Gounoda Romeo a Julie, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
Aleš Briscein (role Romea v opeře Charlese Gounoda Romeo a Julie, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr

Hana Holišová (role Jany v muzikálu Dennise Martina Papežka, Městské divadlo Brno)
Jan Kříž (role Dannyho Zukoa v muzikálu Jima Jacobse a Warrena Caseyho Pomáda, Hamlet production v Divadle Kalich, Praha)

Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr

Lucie Skálová (role Sakury, ženy Shidovy v představení Poslední samuraj, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
Robert Skujenieks (role Jima Morrisona v představení The Beatles - The Doors, Severočeské divadlo opery a baletu, Ústí nad Labem)

Ceny za celoživotní dílo

Karel Fiala (opereta, muzikál)

Jana Hlaváčová (činohra)

Jiřina Knížková (balet)

Josef Krofta (loutkové divadlo)

Spejbl a Hurvínek (loutkové divadlo)

Helena Tattermuschová (opera)

Zvláštní cena Kolegia pro udělování cen Thálie

Arnošt Moulík (opereta, muzikál)

Cena prezidia Herecké asociace pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby

Matouš Ruml (Městské divadlo Mladá Boleslav)

 

Právě se děje

před 10 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou v britské Dolní sněmovně

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala, kabinet premiéra Borise Johnsona ale dnes potřebuje prosadit ještě kontroverzní harmonogram dalšího projednávání ratifikačního zákona.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruští a syrští vojáci dle Lavrova od půlnoci vstoupí do oblasti turecké operace. Rusko a Turecko tam budou společně monitorovat situaci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy