Sotheby's v Londýně bude dražit díla českých umělců Špaňhela, Typlta či Bolfa

Sotheby's v Londýně bude dražit díla českých umělců Špaňhela, Typlta či Bolfa
Lubomír Typlt: Fialové úterý, 2020, olej na plátně, 100 x 130 cm.
Ondřej Basjuk: Rockefeller Dinner, 2020, akryl na plátně, 120 x 90 cm.
Jan Kaláb: Blue Cloud 1234 PM, 2018, akryl na plátně, 96 x 102 cm.
Krištof Kintera: Hlava v oblacích, 2013, kombinovaná technika, 105 x 75 cm.
Foto: Galerie Kodl
ČTK ČTK
13. 8. 2020 9:55
Desítku českých současných umělců si do listopadové aukce vybrala známá aukční síň Sotheby's. Galerie Kodl jejich práce vystaví ve svých prostorech na Národní třídě, kde budou k vidění od příští středy 19. srpna do 1. září.

V Londýně se mají dražit obrazy Ondřeje Basjuka, Josefa Bolfa, Jana Kalába, Krištofa Kintery, Šárky Koudelové, Pasty Onera, Jana Pištěka, Miroslava Polácha, Jakuba Špaňhela a Lubomíra Typlta.

Po pražské výstavě nazvané Kodl Contemporary pro Sotheby's obrazy poputují do sídla aukční síně v anglické metropoli. Podle Terezie Kaslové z Galerie Kodl tak velká kolekce českého mladého umění dosud nebyla prezentována v žádné obdobně významné aukci Sotheby's.

Česká aukční síň s třicetiletou tradicí se pod značkou Kodl Contemporary snaží představovat současné české umění a zviditelňovat jej ve světě. V létě, kdy se aukce nepořádají, organizuje letní výtvarné salony mladých.

Aukční síň Sotheby's je jednou z nejstarších fungujících společností v oboru. Její předchůdkyně, Baker and Leigh, byla založena 11. března 1744. V současnosti má společnost 80 poboček ve 40 zemích.

Sotheby's do svých aukcí občas zařazuje díla české avantgardy a moderny. V roce 2018 vydražila poválečný obraz české malířky Toyen za 393 tisíc liber bez provize, tehdy asi 11,27 milionu korun, což byl skoro dvojnásobek odhadní ceny. Ta u obrazu nazvaného La nuit roule des cris činila 200 tisíc liber, okolo 5,7 milionu korun.

Loni aukční síň nabízela kolekci středoevropského umění, na níž se prodal obraz Jana Kubíčka z roku 1989 za 20 tisíc liber, v tehdejším přepočtu 595 tisíc korun.

Pasta Oner, jehož dílo bude Sotheby's dražit také letos, prodal obraz Pipe and Phone za 16 250 liber, to jest 484 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Ukrajinský prezident trvá na tom, že Ukrajina je připravena vstoupit do NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by chtěl, aby mu jeho americký protějšek Joe Biden jasně sdělil, zda Ukrajina dostane možnost zahájit proces vstupu do Severoatlantické aliance. Zelenskyj to v pondělí řekl v rozhovoru, který poskytl několika zahraničním agenturám. Zdůraznil přitom, že Ukrajina je na členství v NATO připravená. Biden po summitu NATO uvedl, že země se musí především vypořádat s korupcí, její vstup do aliance ale nevyloučil.

"Pokud mluvíme o NATO a MAP (Akční plán členství), tak bych rád slyšel (od Bidena) jasné ano, nebo ne," řekl Zelenskyj podle Reuters k akčnímu plánu, k němuž se připojují země usilující o vstup do NATO. "Každý den ukazujeme, že jsme připraveni být v alianci, a to víc než většina zemí Evropské unie, protože jsme již sedm let ve válce," citovala agentura AFP Zelenského slova poukazující na konflikt s proruskými separatisty na východní Ukrajině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy