Newyorská výstava skončila úspěchem

RiK, ČTK
4. 1. 2006 12:00
New York - Výstava, která se konala v severoamerické metropoli, představila Američanům umělecké předměty z dob českého středověku.
Jeden z předmětů
Jeden z předmětů | Foto: Aktuálně.cz

Výstava, která shromáždila na 600 unikátních uměleckých děl, měla prý v New Yorku veliký úspěch, a to i v amerických
médiích. Krátce po jejím zahájení napsal list The New York Times, že to "není gotika, kterou můžeme najít jinde". "Je to zářivá i
skrytá gotika, oslnivé světlo pode dveřmi".

Nejde o samostatnou českou gotiku, "pouze francouzsko-vlámsko-německo-italsko-španělsko-byzantsko-českou gotiku". Výběrem místních a zahraničních umělců a architektů proměnil císař Karel IV. Prahu ve výkladní skříň výtvarného umění, v rivala, jak věřil, tehdejší Paříže a Římu. "A se svatými relikviemi, které nashromáždil v ohromujícím množství a uložil v pokladnici právě budované katedrály sv. Víta, přetvořil kupecké město ve svaté místo, světové území, nový Jeruzalém," uvedl list loni v září.

Po více než tříměsíčním trvání se nyní výstava ve více méně stejné podobě přesune do Prahy, kde se představí i českým zájemcům o dobu vlády Lucemburků a umění z těch časů.

Poslechněte si audia:

#reklama

 

Právě se děje

před 31 minutami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy