"Nacistická" Wagnerova opera způsobila šok. Končí

Kultura ČTK Kultura, ČTK
9. 5. 2013 14:32
Düsseldorfská operní scéna musela Tannhäusera stáhnout
Venuše v uniformě
Venuše v uniformě | Foto: DOR - Hans Joerg Michel

Düsseldorf  - Při premiéře, která se odehrála v Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu v sobotu 4. května, stačilo třicet minut k tomu, aby návštěvníci kontroverzní inscenace opery Tannhäuser aneb Zápas pěvců na Wartburgu od Richarda Wagnera začali nesouhlasně bučet a odcházet, někteří za sebou dokonce i rozzlobeně bouchali dveřmi.

Další představení musela po necelém týdnu Rheinoper zrušit po záplavě stížností a negativních ohlasů. Kontroverní uvedení Wagnera některým divákům způsobilo takový šok, že museli vyhledat lékařské ošetření. Představení se tak bude od 9. května hrát jen v orchestrální podobě, bez kontroverzní jevištní vizualizace režiséra Burkharda Kosminského.

Foto: DOR - Hans Joerg Michel

"Po zvážení všech argumentů jsme dospěli k závěru, že nemůžeme být nadále zodpovědní za tak extrémní dopad naší umělecké tvorby. Není možné inscenaci uvádět dál v neupravené formě. Prodiskutovali jsme s režisérem Burkhardem C. Kosminskim možnosti úprav jednotlivých scén. Režisér to ale odmítl z uměleckých důvodů. Samozřejmě musíme respektovat jeho právní důvody i  uměleckou svobodu. Rozhodli jsme se tedy Tannhäusera od 9. května uvádět koncertně," napsalo vedení operního domu na svůj web.

Pojetí opery, ve kterém se Wagner věnoval zápasu duše a těla, je opravdu poněkud "drastické". Režisér Burkhard Kosminski totiž svou první operní inscenaci zasadil do doby nacistického režimu a vzniku Německé spolkové republiky a z bájného Tannhäusera učinil nacistického zločince.

Během předehry, která ukazuje zabíjení v plynové komoře, se herec ztvárňující Tannhäusera nahý noří do kříže sestaveného se skleněných kostek. Ty se následně zaplní mlhou.

Foto: DOR -

Ve Venušině sluji, u Wagnera doupěti tělesných rozkoší, se na jevišti odehraje střelecký masakr. Venuše v nacistické uniformě se svými přisluhovači z jednotek SS pobijí rodinu a přinutí Tannhäusera rovněž vraždit.

Zpěvák a šéfdirigent Axel Kober sklidil velký aplaus, režiséru Kosminskémui, jakmile se objevil na jevišti, se ale dostalo jen rozzuřeného bučení. Mezi reakcemi publika se objevovala slova jako "urážka" či "noční můra". Kosminski se stal terčem hněvu některých diváků i na následné oslavě premiérového vystoupení, takže ředitel opery Christoph Meyer musel hosty vyzývat ke klidu. Podoba opery vyvolala bouřlivé diskuze již v době zkoušení.

Richard Wagner žil v letech 1813 až 1883. Některé formulace z jeho spisů lze vyložit antisemitsky. I proto byl oblíbeným skladatelem německého nacistického diktátora Adolfa Hitlera.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy