Operní hvězda má na hrudi svastiku. Do Bayreuthu nesmí

Kultura ČTK Kultura, ČTK
24. 7. 2012 10:50
Wagnerovský festival si rozhodně nemůže dovolit další spojení s Hitlerem
Foto: Bild.de

Praha - Staré tetování na hrudi připravilo ruského barytonistu Jevgenije Nikitina o účast na wagnerovském operním festivalu v bavorském Bayreuthu. Německé televize totiž objevily staré záběry polonahého hudebníka ještě v heavymetalové kapele, na nichž je vidět vytetovaný symbol Hitlerova nacistického režimu.

Nikitin se na prestižním festivalu měl stát první ruskou hvězdou - chystal se na hlavní roli v opeře Bludný Holanďan. Pořadatelům Nikitinova svastika rozhodně nemůže být lhostejná, protože k nacismu u Wagnera odkazují i podstatnější indicie - byl oblíbencem Adolfa Hitlera s mezi jeho příznivce zase patřil Siegfried Wagner, Richardův syn. 

„Byl to velký omyl mého života a byl bych rád, kdybych se ho nedopustil. Neuvědomil jsem si, do jaké míry mohou tyto symboly zraňovat zejména v Bayreuthu a v kontextu s festivalovou historií," řekl osmatřicetiletý zpěvák. Tetování pro něj bylo údajně pouze znamením undergroundové kultury jeho mládí.

Foto: wikimedia

Organizátoři údajně Nikitina s historií symbolu obeznámili. Na internetových stránkách festivalu pak barytonista oznámil, že se kulturní akce nezúčastní. Představení Bludného Holanďana s Nikitinem mělo mít premiéru tuto středu. Ruského pěvce nahradí Samuel Youn z Jižní Koreje.               

Organizátoři festivalu byli Nikitinovým rozhodnutím potěšeni. „Jeho rezignace na roli je plně v souladu s našimi regulemi kompletního odmítání nacistické ideologie v jakékoliv podobě," prohlásili.

„Samozřejmě každá produkce o něco přijde, když je třeba použít náhradníka, ale není to tak neobvyklé," uvedl mluvčí festivalu. „Jsou to okolnosti, které jsou nezvyklé. Byla by škoda, kdyby veškerá umělecká činnost, investovaná do tohoto podniku, byla zastíněna zprávami o této kauze," dodal.

Festival organizují Wagnerovy pravnučky Eva Wagnerová-Pasquierová a Katharina Wagnerová. Roku 1872 festivalovou tradici v Bayreuthu založil sám Wagner. V době nacistického Německa festival vedla skladatelova snacha Winifred, která patřila k Hitlerovým přátelům a obdivovatelům. Hitler se podílel na financování podniku i na rozhodování o uměleckých otázkách.

Letos festival začíná ve středu 25. července právě operou Bludný Holanďan. Ředitel festivalu Jan Philipp Gloger považuje Nikitinovu neúčast za poškození umělecké kvality festivalu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 46 minutami

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy