Takový Wagner tu ještě nebyl, zní z Budapešti

Kultura Kultura
30. 1. 2013 8:45
Maďarská opera nabízí Bludného Holanďana v původní verzi
Foto: opera.hu

Budapešť - Maďarská Státní opera uvede 2. února naposledy operu Bludný Holanďan od Richarda Wagnera. Jde o původní, originální verzi opery, kterou Wagner napsal v roce 1841 v Paříži. Dílo představuje v podobě, jakou žádné obecenstvo na světě ještě nevidělo a neslyšelo.

Foto: opera.hu

Podle Ralfa Weikerta, který dirigoval první čtyři představení a je velkým znalcem Wagnera, vznikla původně Wagnerova hudba pro mnohem slabší dechovou sekci pařížského orchestru, a proto se současné dechové nástroje musí při hře tlumit. Navíc se rozezní takové melodie, které spolu dříve nebyly slyšet. Představení také nemá pauzy, což znamená, že trvá dvě a půl hodiny.

Režisérem inscenace je János Szikora, který byl dosud zejména činohením režisérem, ale Bludný Holanďan není jeho první spoluprací se Státní operou.

„Jestliže chceme být věrní Wagnerově tvůrčímu duchu, musíme se především soustředit na poslední scénu: týká se apoteózy znovushledání Muže a Ženy. Kvůli němu proběhly všechny předchozí boje a utrpení. Od Platona pochází myšlenka, že kdysi neexistovali muži a ženy odděleně, ale jen jedna lidská sféra, lidé v absolutní jednotě a spokojenosti. Zeus však sféru rozdělil na dvě poloviny, a od té doby je každý člověk jenom půl lidské bytosti a hledá celý život svoji druhou půlku," říká reřisér Szikora.

Ten se domnívá, že opera jen vypadá realisticky, ale ve skutečnosti je až nadreálná s mytologickými prvky a pojednává o problémech, které se nedají vztahovat jen k jedné historické době.

Při posledním představení bude Holanďanem Thomas Gazheli, Sentu zpívá Gyöngyi Lukács, Dalanda Palerdi András a Erika Attila Fekete.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Rozbory vody z řeky Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. V tiskové zprávě to uvedli mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatém nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není pro člověka významně toxický, ale patří mezi potenciální karcinogeny, je rozšířeným kožním alergenem.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy