reklama
 
 

Kupcem Munchova Výkřiku je prý miliardář Leon Black

12. 7. 2012 14:45
Obraz Edvarda Muncha byl nejdražším dílem prodaným v aukci

New York - Americký miliardář Leon Black je údajně oním tajemným kupcem, který v květnové anonymní dražbě aukční síně Sotheby's zaplatil rekordní sumu 120 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun) za slavné dílo norského malíře Edvarda Muncha Výkřik. Informaci přinesl finanční deník Wall Street Journal (WSJ). Munchův pastel je nejdražším obrazem světa, který kdy byl v aukci prodán.

Sám Black, jenž stojí v čele amerického fondu soukromého kapitálu Apollo Management a figuruje na 330. místě v seznamu nejbohatších lidí světa časopisu Forbes, tuto informaci zatím nepotvrdil. List WSJ se nicméně ve své zprávě odvolává na několik zdrojů blízkých zmíněnému newyorskému byznysmenovi a nadšenému sběrateli umění.

Šedesátiletý Black sedí ve správní radě Metropolitního muzea v New Yorku i newyorského Muzea moderního umění (MoMA), a podle deníku WSJ tak existuje velká šance, že obraz by mohl být v budoucnu vystaven pro veřejnost. List dokonce předpovídá, že zmíněné dvě nejmocnější umělecké instituce v USA svedou v následujících měsících o dílo tvrdý boj.

Pastel z roku 1895, na němž převažuje modrá barva, dal do dražby norský miliardář Petter Olsen, jehož otec patřil od 20. let 20. století k okruhu Munchových přátel a mecenášů. Dílo se dražilo 2. května v New Yorku a celá aukce trvala pouhých 12 minut.

O obraz se ucházela skupina sedmi dražitelů, závěrečný souboj svedli dva nejodhodlanější anonymní zájemci po telefonu. Jméno kupce od té doby vyvolávalo čilé dohady, přičemž se vědělo pouze to, že kupcovu historickou nabídku telefonicky přijal viceprezident oddělení impresionistického a moderního umění Sotheby's Charles Moffett, který obvykle zastupuje movité Američany.

Podle WSJ dosahuje jmění údajného kupce Blacka téměř 3,4 miliardy dolarů (70,6 miliardy korun). Soukromá umělecká sbírka tohoto newyorského podnikatele, která měla již před květnovou aukcí hodnotu 750 milionů dolarů (15,6 miliardy korun), zahrnuje mimo jiné díla Pabla Picassa či Vincenta Van Gogha.

Obraz Výkřik (Skrik), prodaný v květnové dražbě, je jednou ze čtyř verzí Výkřiku a jedinou, která je v soukromých rukou. Další dvě verze patří Munchově muzeu v Oslu a ta nejvýznamnější je vystavena v Národní galerii v norské metropoli.

Munch žil v letech 1863 až 1944 a je považován za průkopníka moderního expresionismu. Obraz Výkřik, který znázorňuje vyděšenou postavu na mostě svírající si hlavu v dlaních a jímž se autor snažil zachytit ztrápenou duši moderního člověka, je považován za nejčastěji reprodukované dílo a mnozí experti ho označují za druhé nejznámější vyobrazení po Moně Lise Leonarda da Vinciho.

Čtěte také
Rekord. Neznámý kupec dal za Muncha dvě miliardy
Kdo vysázel miliardy za Křik? Stopy vedou do Kataru

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chodíte do galerie?

autoři: Kultura, ČTK | 12. 7. 2012 14:45

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama