Grantový systém se mění, ale divadelníci jsou opatrní

him
10. 6. 2008 15:20
Divadla dostanou tolik, co loni, ale dodají audit
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hlavní město oznámilo, že de facto opustí nový systém grantů, kvůli kterému divadelníci vyšli do ulic a i na zasedání magistrátu. Jejich reakce na pondělní prohlášení primátora Pavla Béma a kritizovaného radního pro kulturu Milana Richtera je ale velmi střízlivá.

Magistrát přitom zruší i nejvíc kritizovanou dotaci na vstupenku a víceleté granty dorovná na stejnou částkou jako vloni. Primátor celý návrh předloží jednání Rady 17. června a následně 19. června zastupitelstvu.

Podle prohlášení se z velké části anulují kroky, jež kritizovala petice Za Prahu kulturní. Tu podepsalo skoro třicet tisíc lidí, na její podporu se konaly divadelní Dny neklidu a dvakrát se demonstrovalo na pražském magistrátu.

Spory o financování kultury a grantové politiky hlavního města podle mnoha názorů přerostly až ve spor "o budoucí charakter země". Exprezident Václav Havel sepsal článek, ve kterém jasně řekl, aby kvůli této "kulturní kauze" Pražané nevolili ODS. 

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Divadelníci: Radní Richter manipuluje veřejností
Bém ustoupí divadlům, potopí dotace na vstupenku
Praha bude neklidná. Divadelníci začínají protestovat
Divadelníci: Protesty proti radnici budou pokračovat

Kroky vítáme, ale...

Praha ruší také narychlo vyhlášená výběrová řízení na ředitele divadla Na Vinohradech, Divadla v Dlouhé, Divadla Na zábradlí a Divadla Spejbla a Hurvínka. Podmínkou všech opatření však je, že divadla budou souhlasit s  provedením personálního, organizačního a ekonomického auditu magistrátním auditorem, který bude i jejich vstupenkou pro zažádání o grant na další období.

Přestože to znamená de facto výhru divadelníků, Iniciativa pro kulturu, která stojí za peticí, je v úterní reakci hodně zdrženlivá. Vstřícné kroky vítá, ale "klade důraz na nutnost komplexního řešení problémů za účasti expertů všech uměleckých oblastí, nikoli pouze divadel".

"Je škoda, že celý návrh, který prakticky řeší čtyři z pěti bodů petice Za Prahu kulturní, bude fakticky projednán čtyři dny po zákonném termínu," dodává iniciativa v aktuálním prohlášení.  

Dokumenty:
Prohlášení primátora Béma a radního Richtera
Reakce Iniciativy pro kulturu

Iniciativa prý také doufá, že konečná verze materiálu do Rady a Zastupitelstva bude ještě s experty projednána. Nicméně do 19. června nebude pořádat žádné kace na podporu petice.

Konkrétní výtkou je zatím jen jen poradní sbor pražského primátora, který by měl napříště posuzovat žádosti o granty. Prý nemůže nahradit grantovou komisi. Podle členek současné komise Marty Smolíkové a Yvony Kreuzmannové je její zrušení hledáním viníka současné krize.

Pozastavená transformace

"Neberu to jako prohru, na dotacích na vstupenku jsem nikdy netrval," citovala média už v pondělí večer Richtera, který byl podle divadelníků osobou zodpovědnou za kontroverzní kroky.

Na námitky divadelníků, že nové granty nerozlišují mezi komerční a neziskovou sférou, radní opakoval, že jeho systém je naopak jediný spravedlivý. Bém už na konci minulého týdne oznámil, že navrhne zrušení dotace na vstupenku, od té doby s Richterem jednal.

Zastavena bude dočasně také druhá a třetí etapa transformace divadel, která jsou příspěvkovými organizacemi Prahy. Naopak ustaven bude poradní sbor primátora. K 1. lednu 2009 pak plánuje magistrát sjednotit všechny čtyřleté granty.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy