GASK opouští kvůli šéfce šest klíčových pracovníků

Kultura ČTK Kultura, ČTK
9. 5. 2011 22:00
Jana Šorfová prý nevysvětlila obvinění z plagiátorství
Foto: Aktuálně.cz

Kutná Hora  - Galerii Středočeského kraje (GASK) opouští opouští šest klíčových pracovníků. Jde o všechny kurátory, lektory a produkční. Důvodem jsou napjaté vztahy s ředitelkou Janou Šorfovou, která podle nich nedokázala podat zřetelné stanovisko k obvinění z plagiátorství. Šorfová řekla, že personální problémy byly v galerii už před jejím příchodem a že má za odcházející pracovníky náhradu.

"Dnes jsem podal výpověď, počítám s tím, že odejdu," uvedl šéfkurátor Ondřej Chrobák. Ke stejnému kroku se rozhodli i kurátorky Marie Bergmanová a Markéta Vinglerová a vedoucí lektorského centra GASK Ondřej Horák. Svůj úmysl avizovali už minulý týden, kdy vyzvali Šorfovou k odstoupení. V otevřeném dopise ji varovali, že pokud by tak do neděle neučinila, dávají svá místa k dispozici. V pondělí se k nim přidali další dva pracovníci - lektorka Daniela Valešová a produkční Hana Šťastná.

Foto: GASK

Nedávno zvolená ředitelka galerie čelí podezření z toho, že při zpracovávání projektu, s nímž zvítězila v konkurzu na šéfa GASK, opisovala. Šorfová to odmítá. Nespokojení pracovníci tvrdí, že šéfka instituce se k této situaci nepostavila čelem.

"Paní ředitelka s námi do této chvíle nemluvila," uvedla v pondělí Bergmanová. Očekávali prý, že by se situace mohla trochu vyjasnit v neděli na závěr víkendových oslav ročního fungování GASK v kutnohorské Jezuitské koleji. Šorfová tam ale podle ní nedorazila.

Ředitelka tvrdí, že složitá personální situace v galerii byla ještě před jejím příchodem. Upozornili ji na to prý zástupci kraje i její předchůdce ve funkci Jan Třeštík. "Než jsem nastoupila do instituce, tak jsem byla informována, že jsou tady nějaké problémy. Věděla jsem že jdu do nějakého rizika," řekla Šorfová.

Po nástupu do vedení galerie si zjišťovala, jaké jsou zvyky lidí, a některé jí prý překvapily. "Samozřejmě ta instituce se střemhlav otevřela a má dobrou vizi, ale na některých věcech se nepracovalo," dodala. Situaci podle ní přijel do Kutné Hory řešit krajský právník, aby byl odchod pracovníků podle zákona.

Čtěte také:
Kutnohorská jezuitská kolej se proměnila v hampejz

Středočeský kraj, který je zřizovatelem galerie, nechtěl věc nijak komentovat. "Personální záležitosti jsou věcí ředitele, kraj do nich zatím nebude zasahovat," reagoval na informace o hromadném odchodu pracovníků galerie hejtman David Rath (ČSSD). Podobně se vyjádřila i mluvčí hejtmanství Berill Mascheková, podle níž musí situaci řešit Šorfová. "Vedení kraje nezasahuje do personálního obsazení pracovníků jím zřizovaných příspěvkových organizací," podotkla.

Co bude dál, je podle Bergmanové nejisté. Kurátoři se poohlížejí po jiném zaměstnání, přislíbeno prý nic nemají. Horák uvedl, že počítá s dvouměsíční výpovědní lhůtou na dokončení rozjetých projektů. "Nemám žádný plán B, že bych zítra nastoupil někam jinam," poznamenal Chrobák.

Podání výpovědi podle něj není taktickým manévrem, ačkoliv případnému jednání by se nebránil. Za vyloučené ovšem považuje to, že by dál působil pod současnou ředitelkou. 

Webový portál Artalk.cz upozornil na nápadnou podobnost projektu Šorfové s prací, se kterou se o místo ředitele pražské Národní galerie ucházela šéfka pražské Galerie Vernon Monika Burian Jourdan. Šorfová tvrdí, že její projekt vznikl nezávisle na projektu Burian, obě však prý spolu v minulosti profesně spolupracovaly a na vedení galerie mají podobný názor, zejména na management týkající se spolupráce se zahraničím a inovativní živé PR.

Rath minulý týden novinářům řekl, že odbor kultury k případu shromažďuje všechny potřebné informace včetně odborného posouzení. Podle těchto závěrů se bude dále rozhodovat. Šorfová uvedla, že s krajským úřadem pravidelně komunikuje.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy