Kutnohorská jezuitská kolej se proměnila v hampejz

Ivan Adamovič
7. 5. 2011 8:00
GASK slaví první rok existence mimo jiné i erotikou
Foto: GASK

Recenze - Erotická revue, toť přímý odkaz na trojici magazínů, které připravil ve 30. letech Jindřich Štyrský. Erotika ve 30. letech byla ovšem v poněkud jiné pozici než je dnes. Vycházela téměř výhradně v malých nákladech a šířila se poštou či různými zadními cestičkami v užším okruhu jejích vyznavačů. Byla většinou anonymní, i když díla Štyrského či Toyen musel každý poznat na první pohled.

Dnes je erotika součástí naší mediální krajiny a samozřejmě ztratila leccos na své zapovězenosti. Pokud je současný umělec vyzván přispět dnes do „Erotické revue", je postaven před mnohem obtížnější úlohu než jakou měli surrealisté, kteří měli prasárny lidského nevědomí jaksi v popisu práce. Že není vůbec snadné popasovat se s tématem dokládá i výstava v kutnohorské galerii Gask.

Foto: GASK

Nepoučený návštěvník chvíli hledá popisky a jména autorů, ale nenalezne. Galerie odmítá zveřejnit byť jen soupis zúčastněných. U některých si můžeme být skoro jisti - Josef Bolf či Michal Pěchouček jsou nezastíraně sví. Ten první prezentuje menší kresby připomínající tematikou mokré sny puberťáka, ten druhý zase dvě menší a cudnější ukázky svých textilních asambláží skládajících tichou vzpomínku dětským pyžámkům a dospělým županům.

Výstava bez popisků ovšem může být i zrádná. Jak si můžeme být jisti, že tady někdo pouze neimituje Bolfa a Pěchoučka? Nejistota je součástí tohoto zážitkového balíčku. Dál můžeme hádat. Fotil ty polosvlečené ženy Adam Holý? Není tato stěna retro-koláží dílem Evy Koťátkové?

Čtěte také:
Kurátoři GASK vyzvali ředitelku Šorfovou k odstoupení
GASK oslaví rok fungování vystavením vzácné iluminace

Galerie Středočeského kraje je blondýna s potenciálem

Hlavní otázka však zní: Umožnila jistá míra anonymity umělcům svobodnější vyjádření? Nad výsledkem zahaleným do přítmí růžových zářivek dospějeme k závěru, že se tu žádný manifest umělecké svobody nekoná. Naopak, téma mnohé z výtvarníků spíše svazuje.

Foto: GASK

Často nepřijdou s ničím lepším než s „nápaditě" metaforickou ilustrací erotického tématu (ruka vymačkávající zahuštěné mléko z tuby), což má blíže k legrácce než k umění. Rovněž ženské rty tisknoucí se na kameru není nic, co bychom neviděli mnohokrát. Čím subtilnější je sdělení, tím je dílo zajímavější - ať už to jsou ruce vymršťující kluzké mýdlo do vzduchu (je to blízko tomu Salku, ale přesto tak daleko), fotografie obličeje, kde se hraje o detaily, náznak v přivřených očích a podobně.

Uměleckých zážitků si tu moc neužijete, možná oceníte snahu galerie o nové přístupy. Vlastně to nejzajímavější se odehraje již při vstupu. Jsme zpátky u popisků k exponátům. Je zajímavé sledovat, jak moc vám najednou chybí, ale i o co jste v takové situaci bohatší. Ano, anonymní výstava neosvobozuje umělce, ale návštěvníka.

Je škoda, že ambiciózní, mladistvý Gask náhle nemůže nabídnout na své první narozeniny kromě znovu vystavené vzácné středověké iluminace nic víc než červené lucerny, dále dosluhující, ale nedomyšlenou výstavu děl malířů vyskytujících se v nahlas předčítaných anekdotách, plácnutí do vody jménem Damien Hirst, pěknou, ale nikoliv novou stálou výstavu 1-2-3 a paní ředitelku opisující vizi galerie od kolegyně a čelící protestní petici svých kurátorů.

Erotická revue. Kurátor Ondřej Chrobák. Gask - galerie Středočeského kraje, Kutná Hora. Výstava trvá do 29. května. 

Foto: GASK
Foto: GASK
 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy