Dějiny očima žen popsala vítězka Ceny Knižního klubu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
3. 9. 2013 21:54
Literární cenu získal román Vladimíry Klimecké Druhý život Marýny G.
Vladimíra Klimecká
Vladimíra Klimecká | Foto: ČTK

Praha - Vítězem 18. ročníku Literární ceny Knižního klubu se stala devětačtyřicetiletá Vladimíra Klimecká se svým románem Druhý život Marýny G. Její kronika velké valašské rodiny prochází polovinu 20. století a kolem čtyř ústředních hrdinek jdou československé dějiny od války přes osvobození, politické procesy, pražské jaro, normalizaci až téměř do současnosti. Mottem vítězného díla je fenomén ženství.

"Román Druhý život Marýny G. je psán výhradně z perspektivy žen - a ačkoli novely o čtyřech ženských osudech zachycují různá období lidského života i dějin, pokaždé hovoří o fenoménu ženství. Tyhle ženy jsou hrdinkami své doby. Bohyně našeho světa," řekla za pořadatele Denisa Novotná.

Foto: Aktuálně.cz

Porota román přirovnává k Žítkovským bohyním Kateřiny Tučkové. Díky autorčině výraznému talentu vzniká originální, přitažlivý obraz jednoho kraje, shodli se porotci soutěže. Novely o čtyřech ženských osudech se splétají do promyšlené románové struktury spojené jedním prostředím.

Literární cena Knižního klubu se zaměřuje na původní díla. Vítězi garantuje vydání a prémii sto tisíc korun. Do 18. ročníku bylo přihlášeno sto rukopisů. Žánrově byl zastoupen historický román, životopisný román, detektivka, sci-fi, antiutopie, společenský román z různých období 20. století či próza z vojenského prostředí. Do druhého kola se dostalo osm rukopisů.

Na základě doporučení poroty se nakladatelství rozhodlo vedle vítězného románu vydat novelu Superpérák scenáristy a překladatele Darka Šmída a historický román prozaika Miroslava Václavka Železné včely.

Vladimíra Klimecká (1964), matka tří dětí, pochází z Horní Bečvy a žije ve Vacenovicích u Kyjova. Vystudovala gymnázium, nyní pracuje ve státní správě. Psala povídky, knižně publikovala v 90. letech historický román Poturčenec.

Čtěte také
Holanec, Faust, Hitler. Herci tvoří historii bez klišé

Vloni získal cenu román Herci scénáristy a prozaika Václava Holance z prostředí velkého pražského divadla. Nositelkou ocenění je i zesnulá Hana Andronikova se Zvukem slunečních hodin (kniha posléze získala ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku) či Jiří Šulc, který byl oceněn za prózu Dva proti Říši. Jeho románové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha se prodejem přes 30 tisíc výtisků řadí mezi české bestsellery.

 

Právě se děje

před 40 minutami

MOV neuznal volbu Lukašenkova syna do čela olympijského výboru

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) odmítl uznat zvolení Viktora Lukašenka, syna prezidenta Alexandra Lukašenka, šéfem Běloruského olympijského výboru. Oba muže loni v prosinci MOV suspendoval za to, že nezabránili diskriminaci běloruských sportovců kvůli jejich politickým názorům.

Dosavadní viceprezident Viktor Lukašenko byl v únoru zvolen do čela národního olympijského výboru místo svého otce, který ho vedl 24 let. Od opětovného znovuzvolení Alexandra Lukašenka do prezidentské funkce loni v srpnu zmítá Běloruskem chaos. Kritici autoritářského vůdce tvrdí, že volby byly zmanipulované, a protesty proti Lukašenkovi jsou násilně potlačovány.

K protestům se připojilo i více než 1500 sportovců, kteří v otevřeném dopise požadovali spravedlivé volby a konec násilí při pokojných demonstracích. Lukašenko je následně označil za zrádce.

MOV v prosinci konstatoval, že vedení Běloruského olympijského výboru "dostatečně nehájí běloruské sportovce před politickou diskriminací v rámci národního olympijského výboru, sportovních federací či celého sportovního hnutí." Dnes doplnil, že nové volby "tyto obavy plně nerozptýlily."

Oba Lukašenkové mají od MOV zákaz účasti na olympijských hrách v Tokiu stejně jako třetí běloruský sportovní funkcionář Dmitrij Baskov. Šéf národní hokejové federace je spojován s násilným útokem na aktivistu Romana Bondarenka, jenž nepřežil zranění hlavy. Baskov byl zvolen do vedení olympijského výboru a ani tuto volbu MOV neuznal.

Bělorusko má také od prosince zmrazené veškeré platby od MOV a v lednu mu Mezinárodní hokejová federace IIHF odebrala spolupořadatelství letošního mistrovství světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy