Daniel Landa je veřejně pandalizován

Radek Wohlmuth
4. 4. 2008 17:57
Streetartová umělkyně Efox zaútočila z Ostravy
Landa: Panda
Landa: Panda | Foto: Archiv

Recenze - Je to ďábel, nebo světec, hlásala anotace na velký rozhovor se zpěvákem. Pravda je prostší, Daniel Landa je podle všeho panda.

"Asi bych ty plakáty řešila, i kdybych neměla bratra zaníceného skinheada," říká Aktuálně.cz autorka pandalismu, která si říká Efox. "Ale skinheadi mi otravují život asi od dvanácti, a Landou to začalo."

Ze  streetartové komunity zase zamířil výstřel do černého. Už podruhé v relativně krátké době přišel ze Slezska a ne z Prahy, jak bývá zvykem.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Kvaska aneb proč nerušit Plyšového lva
Tak pravil Daniel Lumen Landa

Obě akce mají zřetelný společensko-politický rozměr, který tvorbu některých streetařů z centra posouvá spíš do úrovně akademického artového šolíchání. Tady je ještě důležitá výpověď - a umění je přítomné jen jakoby mimochodem.

Ten první si vzal na mušku nejsilnější vládní stranu. V době zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví se v areálu karvinské nemocnice "z ničeho nic" objevila inovativní polystyrenová dopravní značka: Zákaz vjezdu ODS.

Teď je tu další, ještě zajímavější pouliční projekt. I tentokrát se týká veřejného života, i tentokrát je přesně zacílený, sarkastický a úderný. Terčem studentky umění se staly plakáty, které zvou na koncerty Dana Landy v rámci jeho právě probíhajícího turné.

Už před časem vzbudily pozornost především tím, že podle kritiků je jejich součástí protektorátní vlajka. Navíc se v médiích objevily spekulace, že je v nich zašifrován  nacistický pozdrav.

"Skinheadi mě provázejí po celý život a vyhnout se jim nejde... vymyslet něco k těmhle plakátům mi trvalo několik minut, stačilo projet kolem prvního billboardu. Na takovou výzvu se asi nedalo nereagovat, zvlášť když tim Ovu zlepili fakt nahusto," vysvětluje motivy mladá autorka, která působí právě v Ostravě.

Životnost a potenciál akce dokazují nejen nadšené ohlasy, ale i to, že se k projektu připojují další lidé. Dokonce to vypadá na řetězovou reakci.

"Dělám různé věci, ale street mě baví asi nejvíc, tak ho i nejvíc dělám. Plakáty jsem ale ještě nepřelepovala. Landu mám vymyšlenýho od prvního billboardu, co jsem zahlídla, ale prvního jsem vylepila až teď v pondělí ...  Počítám, že ještě nahodí billboardy těsně před koncertem, který je tu 22. dubna - do té doby snad zpandalizujem celou Ostravu."

To by nemusel být problém: Efox poskytla ke stažení své šablony, takže se do pandalizace může zapojit skoro každý. A už se to děje.

Základní motivy samolepek jsou jednoznačné a průzračně čisté: pidimozeček, klaunský nos, hitlerovský knírek, penis, který na plakátech často vyrůstá z čela, takže z rytíře češství dělá velmi specifický druh jednorožce. A nakonec nejvtipnější přesmyčková pandí podoba, podle které dostala akce i jméno.

"Sláva PANDALISMU, ať se množí -  je to sice můj projekt, ale doufám, že se celorepublikově rozšíří, on by si to pan Panda zasloužil," říká Efox.

Landa jako klaun. Je směšný?
Landa jako klaun. Je směšný? | Foto: Archiv

Pokud se "viry pandalismu" skutečně rozšíří, jejich hostitelé budou mít rozhodně co dělat. Materiálu je dost; a časem se objeví i další cíle.

Někdejší zakladatel Ordo Lumen Templi - který řád nedávno opustil kvůli přílišnému příklonu k náboženství totiž chystá nový velký projekt, jenž má být novou formou Sokola pojatou jako fantasy hra. Nejprodávanější český zpěvák ho spustí na podzim uvedením hry Tajemství Zlatého draka v Brně.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy