Daniel Landa je veřejně pandalizován

Radek Wohlmuth
4. 4. 2008 17:57
Streetartová umělkyně Efox zaútočila z Ostravy
Landa: Panda
Landa: Panda | Foto: Archiv

Recenze - Je to ďábel, nebo světec, hlásala anotace na velký rozhovor se zpěvákem. Pravda je prostší, Daniel Landa je podle všeho panda.

"Asi bych ty plakáty řešila, i kdybych neměla bratra zaníceného skinheada," říká Aktuálně.cz autorka pandalismu, která si říká Efox. "Ale skinheadi mi otravují život asi od dvanácti, a Landou to začalo."

Ze  streetartové komunity zase zamířil výstřel do černého. Už podruhé v relativně krátké době přišel ze Slezska a ne z Prahy, jak bývá zvykem.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Kvaska aneb proč nerušit Plyšového lva
Tak pravil Daniel Lumen Landa

Obě akce mají zřetelný společensko-politický rozměr, který tvorbu některých streetařů z centra posouvá spíš do úrovně akademického artového šolíchání. Tady je ještě důležitá výpověď - a umění je přítomné jen jakoby mimochodem.

Ten první si vzal na mušku nejsilnější vládní stranu. V době zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví se v areálu karvinské nemocnice "z ničeho nic" objevila inovativní polystyrenová dopravní značka: Zákaz vjezdu ODS.

Teď je tu další, ještě zajímavější pouliční projekt. I tentokrát se týká veřejného života, i tentokrát je přesně zacílený, sarkastický a úderný. Terčem studentky umění se staly plakáty, které zvou na koncerty Dana Landy v rámci jeho právě probíhajícího turné.

Už před časem vzbudily pozornost především tím, že podle kritiků je jejich součástí protektorátní vlajka. Navíc se v médiích objevily spekulace, že je v nich zašifrován  nacistický pozdrav.

"Skinheadi mě provázejí po celý život a vyhnout se jim nejde... vymyslet něco k těmhle plakátům mi trvalo několik minut, stačilo projet kolem prvního billboardu. Na takovou výzvu se asi nedalo nereagovat, zvlášť když tim Ovu zlepili fakt nahusto," vysvětluje motivy mladá autorka, která působí právě v Ostravě.

Životnost a potenciál akce dokazují nejen nadšené ohlasy, ale i to, že se k projektu připojují další lidé. Dokonce to vypadá na řetězovou reakci.

"Dělám různé věci, ale street mě baví asi nejvíc, tak ho i nejvíc dělám. Plakáty jsem ale ještě nepřelepovala. Landu mám vymyšlenýho od prvního billboardu, co jsem zahlídla, ale prvního jsem vylepila až teď v pondělí ...  Počítám, že ještě nahodí billboardy těsně před koncertem, který je tu 22. dubna - do té doby snad zpandalizujem celou Ostravu."

To by nemusel být problém: Efox poskytla ke stažení své šablony, takže se do pandalizace může zapojit skoro každý. A už se to děje.

Základní motivy samolepek jsou jednoznačné a průzračně čisté: pidimozeček, klaunský nos, hitlerovský knírek, penis, který na plakátech často vyrůstá z čela, takže z rytíře češství dělá velmi specifický druh jednorožce. A nakonec nejvtipnější přesmyčková pandí podoba, podle které dostala akce i jméno.

"Sláva PANDALISMU, ať se množí -  je to sice můj projekt, ale doufám, že se celorepublikově rozšíří, on by si to pan Panda zasloužil," říká Efox.

Landa jako klaun. Je směšný?
Landa jako klaun. Je směšný? | Foto: Archiv

Pokud se "viry pandalismu" skutečně rozšíří, jejich hostitelé budou mít rozhodně co dělat. Materiálu je dost; a časem se objeví i další cíle.

Někdejší zakladatel Ordo Lumen Templi - který řád nedávno opustil kvůli přílišnému příklonu k náboženství totiž chystá nový velký projekt, jenž má být novou formou Sokola pojatou jako fantasy hra. Nejprodávanější český zpěvák ho spustí na podzim uvedením hry Tajemství Zlatého draka v Brně.

 

Právě se děje

Další zprávy