Dali cenu za výbuch, teď je vyslýchá policie

Radek Wohlmuth
7. 3. 2008 20:25
Po Ztohoven jdou na policii i porotci Ceny NG
Foto: Aktuálně.cz

Praha- Kriminalisté nezahálejí ani po tři čtvrtě roce od akce Mediální realita, při které loni v červnu v přímém přenosu České televize členové skupiny Ztohoven odvysílali záznam jaderného výbuchu umístěný do podkrkonošské krajiny.

Sedm členů tohoto umělecko-diverzního seskupení bylo obviněno ze šíření poplašné zprávy a hrozí jim až tři roky vězení. Zahájením procesu, který začíná už tento měsíc, případ ale nekončí.

Skupina za svou akci získala Cenu 333, kterou začala od loňského roku udělovat Národní galerie v Praze - a v tom je zřejmě problém.

Za mladé umělce ji v prosinci přímo na půdě galerie přebíral jejich právní zástupce. Už během ceremoniálu v nadsázce upozornil, že člověk, který souhlasí s trestným činem,  se sám trestného činu dopouští  a může být odsouzen až na rok nepodmíněně.

Foto: Ztohoven
Čtěte také:
Petice chce omilostnit skupinu Ztohoven
Za jaderný hřib jdou Ztohoven k soudu. Píše to i CNN
Po obvinění dostali Ztohoven za útok i Cenu NG
Stojí mezi procesem a oceněním. Jak Ztohoven?

Nad touto poznámkou se zřejmě zamyslela policie. A první výsledky jsou tady.

Podle exkluzivních informací Aktuálně.cz kriminální policie v pátek ráno telefonicky kontaktovala jednoho z porotců a pozvala ho na schůzku do své služebny poblíž Veletržního paláce. Důvodem je právě ocenění skupiny Ztohoven.

Z rozhovoru s policistou vyplynulo, že v pondělí se na stejné místo ve stejné věci dostaví další z porotců, a to přímo ředitel sbírky současného umění Národní galerie Tomáš Vlček.

Na začátku března iniciovala skupina pracovníků Ústavu informačních studií a knihovnictví FF UK v Praze elektronickou petici adresovanou prezidentovi republiky s žádostí o omilostnění členů skupiny.

Přestože autoři nezpochybňují fakt, že umělci neoprávněně nakládali s majetkem ČT, je otázka, zda nemůže být i jejich podpis hodnocen  jako souhlas s trestným činem.

 "Celá věc samozřejmě závisí na úrovni konkrétního posouzení, jestliže nějaká právní námitka ohledně udělení ceny vznikla, je věcí policie ji prošetřit. Já osobně se domnívám, že půjde jen o podání vysvětlení," komentuje další vývoj advokát Tomáš Krejčí.

"Nedokážu si představit, že by jak členové poroty, tak lidé, kteří se připojují k žádosti o milost a kteří v podstatě jen využívají petičního práva, mohli být skutečně za své činy trestáni."

Podpis pod petici už na internetu připojilo zhruba deset tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 13 minutami

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy