Po obvinění dostali Ztohoven za útok i Cenu NG

Radek Wohlmuth
7. 12. 2007 10:40
Artdiverzanti mají peníze od bezpečnostní agentury
Foto: Ztohoven

Praha - Takřka nemožné se stalo skutkem. Umělecká skupina Ztohoven vyhrála první ročník Ceny NG 333.  Prvenství získala za svou diverzní akci v obci Černý Důl, při které se nabourala do živého vysílání ČT2 a v rámci pořadu Panorama odvysílala v podkrkonošské krajině simulaci jaderného výbuchu.

Její čin, jehož záznam na internetu obletěl svět, vzbudil spontánní vlnu reakcí a emotivní diskuse. Bohužel spíš o činu samotném než o snadné možnosti manipulace médií -  jak by si skupina, která akci nazvala Mediální realita, přála. V souvislosti s akcí bylo sedm členů skupiny obviněno ze šíření poplašné zprávy. V nedávné době byli seznámeni se spisem a čeká se na soud.

Členové skupiny zůstali věrni své taktice a na ceremoniálu byli jen inkognito v publiku; cenu za ně převzal jejich právní zástupce. K porotě podotkl, že umění nerozumí, ale může konstatovat, že za souhlas s trestným činem může podle zákoníku vyfasovat až rok ve věžení.

Výsledky soutěže byly vyhlášeny po šesté na půdě Národní galerie ve Veletržním paláci v Praze. Vítěze vybírala z celkem jedenácti finalistů česko-slovenská odborná komise, ve které byl za českou stranu kromě generálního ředitele NG Milana Knížáka třeba ředitel Moravské galerie Marek Pokorný nebo umělci Petr Lysáček a Milena Dopitová.

Jednání komise bylo naplánováno až na čtvrtek, aby nehrozilo předčasné prozrazení vítěze. "Komise jednala od deseti hodin až do odpoledne," řekl Aktuálně.cz jeden z jejích členů, ředitel sbírky grafiky a kresby NG Ondřej Chrobák. "Diskutovalo se dlouho a rozhodnutí nebylo jednoznačné. Nakonec se ale členové komise shodli na skupině Ztohoven."

Soutěž pro mladé umělce do třiatřiceti let vyhlásila Národní galerie 1. června. Přihlásilo se do ní sto osmdesát umělců, téměř třikrát tolik než do letošního ročníku etablované Ceny Jindřicha Chalupeckého. Té konkuruje nejen zaměřením, ale i obnosem pro vítěze, který je rovných 333 tisíc korun.

Letos částku věnovala společnost Securitas. S ohledem na vítěze je to celkem komická okolnost, protože jde o firmu, která působí na trhu bezpečnostních služeb.

Ale paradoxů je víc: skupina Ztohoven se do soutěže nepřihlásila, z vlastní iniciativy ji nominoval respektovaný kurátor Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Jan Mlčoch.

Na výstavě finalistů neměla pomalu ani co vystavit, protože jí firma Sitour, která je majitelem autorských práv k Panoramě, nepovolila použít záznam pořadu ze 17. června, kdy k napadení vysílání došlo. A z nominace byla skupina také málem vyřazena, protože její členové, kteří vystupují pod pseudonymy, odmítli organizátorům prozradit svá jména.

Totožnost nakonec neodhalili ani při vyhlášení, kterého se zúčastnili anonymně v davu přihlížejících diváků. Cenu za ně přebíral právník. Co s ní udělají, zatím nevědí.

"My jsme se tam nepřihlásili, tak jsme nic neočekávali, a tedy ani dopředu neplánovali," komentoval to pro Aktuálně.cz Roman Týc. "Já osobně jsem si myslel, že vyhraje Jakub Špaňhel, protože mě napadlo, že Národní galerie bude chtít do své sbírky další obraz. On je respektovaný umělec své generace a navíc je to bývalý Knížákův student."

Na tomto místě je třeba dodat, že cenu vítěz nedostává jen tak. Má právě podobu nákupu do sbírky Národní galerie, kam teď instalace skupiny Ztohoven patří.

Je to významný precedens, protože jde o první počin současného street-artu, který se do sbírky naší nejvýznamnější galerie dostal.

Celá věc má navíc i další rozměr. "Čestný slovo, opravdu nás to překvapilo," říká Roman Týc, "protože v jistém slova smyslu tak jde Národní galerie do toho sporu s establishmentem s náma."

 

Právě se děje

před 50 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy