Chalupeckého společnost má novou cenu pro kurátory

Kultura ČTK Kultura, ČTK, Red Kul
4. 5. 2009 16:14
Ocenění bude pro ty, kteří poskytují teoretické zázemí

Praha - Společnost Jindřicha Chalupeckého vyhlásila 20. ročník prestižní ceny pro mladé české výtvarníky. Uzávěrka přihlášek je 31. května, do tradiční soutěže pro autory do 35 let se opět může přihlásit každý, kdo chce své dílo konfrontovat se současnou tuzemskou uměleckou scénou. Společnost také angažuje skupinu teoretiků a kurátorů, z nichž každý nominuje maximálně tři umělce. 

Cena nesoucí jméno kritika Jindřicha Chalupeckého vznikla v roce 1990 proto, aby povzbudila mladé umělce k větší aktivitě a umožnila jim přímý styk s výtvarným světem. Podle tajemníka společnosti Jiřího Ptáčka soutěž své poslání plní a mnohým laureátům otevřela dveře do světa.

Nemění se však situace pro teoretiky, kritiky a žurnalisty, kteří se věnují současnému umění. Počínaje příštím rokem chce společnost vyhlašovat i další ocenění  - pro mladé historiky umění a kurátory.

Tedy těm, kteří umělcům poskytují teoretické zázemí a ideje. Cena se bude udílet dopředu - na projekt či výstavní záměr.

Foto: CJCH
Čtěte také:
Chalupeckého cenu dostalo Pět svázaných chlapů
Cenu Národní galerie dostal blikající a hrající Koberec

Byť je letošní ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého jubilejní, bilancovat chce společnost až za rok. Na podzim, kdy se vítěz tradičně vyhlašuje, se bude konat velké množství výstav, jež budou připomínat 20. výročí pádu komunismu a pořadatelé se obávali, aby připomínka dvacetileté historie ceny v nich nezapadla.


Chtějí také připravit velký katalog, který bude obsahovat rozhovory se všemi 20 nositeli Chalupeckého ceny.

Novinkou letošního ročníku je místo, kde se bude konat výstava finalistů. Mezinárodní porota je vybere počátkem června a jejich přehlídka se uskuteční na podzim v centru současného umění DOX. Slavnostní večer bude po loňském úspěchu opět v režii Michala Pěchoučka, laureáta ceny 2003.

Od roku 2002 po rozchodu s Národní galerií v Praze se ve vyhlašování vítěze střídá Praha s Brnem. Příští rok by měl patřit Brnu, ale kvůli zmíněné rekapitulaci se hlavní aktivity ceny budou v roce 2010 konat opět v Praze; v Brně se uskuteční část oslav. Štafetu pak Brno převezme zase v roce 2011.

Odměnou pro vítěze soutěže je šestitýdenní pobyt v rezidenčním centru v New Yorku, 100 tisíc korun na nový umělecký projekt nebo katalog a 50 000 korun na podporu dalšího tvůrčího rozvoje.

Loni zvítězil Radim Labuda, který bude mít na podzim samostatnou výstavu v Galerii Václava Špály; její nové vedení navázalo na dřívější tradici představování laureátů ceny ve svých prostorách.

Od předloňska má Chalupecký konkurenci v podobě Ceny 333. Vyhlašuje ji právě Národní Galerie za finanční podpory ČEZ a stejně tak hodnotí tvorbu mladých umělců.

Na domácí výtvarné scéně ale nebyla přijata jednoznačně. Dostalo se jí dokonce veřejného zpochybnění kvůli sponzorovi i pořadateli; a od oponentů získala označení trucpodniku, kterým si šéf NG Milan Knížák získává pozornost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy