Aj Wej-wej poskládal mapu Číny ze smrtícího mléka

Kultura ČTK Kultura, ČTK
17. 5. 2013 15:33
Aj Wej-wejovo nové dílo připomíná skandál s kojeneckým mlékem
Aj Wej-wej
Aj Wej-wej | Foto: Aktuálně.cz

Peking - Disident a výtvarník Aj Wej-wej se u svého nejnovějšího díla nechal inspirovat skandálem s kontaminovaným sušeným kojeneckým mlékem. Z plechovek od sunaru vytvořil obří mapu Číny. K vidění je na výstavě v Hongkongu.

Aféra z roku 2008 týkající se kontaminovaného sušeného mléka je nejznámějším potravinovým skandálem v zemi z posledních let. Jistí výrobci tehdy přidávali do sušeného kojeneckého mléka látku melamin, aby se zdálo, že je mléko bohaté na proteiny. Chemikálie způsobila smrt šesti dětí a onemocnění dalších 300 tisíc. Mnoho čínských rodičů proto ze strachu raději dováží mléko z ciziny.

Výtvarník Aj Wej-wej, jehož téměř tříměsíční věznění bez udání důvodů na tajném místě v roce 2011 vyvolalo mezinárodní rozhořčení, opakovaně kritizuje čínskou vládu za porušování práv občanů.

Foto: Aktuálně.cz

Jeho nové dílo sestává z více než 1800 velkých plechovek od sušeného kojeneckého mléka sedmi známých značek, které jsou rozloženy na podlaze hongkongské galerie do tvaru mapy Číny.

"Naše země dokáže do vesmíru vyslat satelit, ale nedokáže vložit bezpečně lahvičku s dudlíkem dítěti do úst. Podle mne je to absurdní," řekl Aj Wej-wej.

Foto: Aktuálně.cz

Skupování kojeneckého mléka Číňany v Hongkongu vedlo místní úřady v letošním roce k omezení množství mléka, které si mohou lidé z pevninské Číny odvézt domů. Někteří čínští rodiče se proto uchýlili k pašování vzácného prášku.

"Slyšel jsem o pašování prášku již dřív, ale když se jedná o pašování mléčného prášku místo pašování drog, je to šokující," konstatoval Aj Wej-wej.

Umělec, který je známý jako spoluautor návrhu olympijského stadionu (Ptačího hnízda) v Pekingu, je čínským úřadům dlouhodobě trnem v oku. V minulosti kritizoval například nedostatečnou reakci vlády na zemětřesení v provincii S'-čchuan v roce 2008. Pokusil se sepsat jména více než 5000 školáků, kteří při otřesech půdy zahynuli, a poukázat na mizernou úroveň stavby školních budov, jež se řítily k zemi snáz než okolní objekty.

Renomovaný britský časopis Art Review zvolil v roce 2011 Aj Wej-weje nejvlivnější uměleckou osobností roku a jeho díla vystavovaly nejpřednější světové galerie jako londýnská Tate Modern.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy