Aj Wej-wej poskládal mapu Číny ze smrtícího mléka

Kultura ČTK Kultura, ČTK
17. 5. 2013 15:33
Aj Wej-wejovo nové dílo připomíná skandál s kojeneckým mlékem
Aj Wej-wej
Aj Wej-wej | Foto: Aktuálně.cz

Peking - Disident a výtvarník Aj Wej-wej se u svého nejnovějšího díla nechal inspirovat skandálem s kontaminovaným sušeným kojeneckým mlékem. Z plechovek od sunaru vytvořil obří mapu Číny. K vidění je na výstavě v Hongkongu.

Aféra z roku 2008 týkající se kontaminovaného sušeného mléka je nejznámějším potravinovým skandálem v zemi z posledních let. Jistí výrobci tehdy přidávali do sušeného kojeneckého mléka látku melamin, aby se zdálo, že je mléko bohaté na proteiny. Chemikálie způsobila smrt šesti dětí a onemocnění dalších 300 tisíc. Mnoho čínských rodičů proto ze strachu raději dováží mléko z ciziny.

Výtvarník Aj Wej-wej, jehož téměř tříměsíční věznění bez udání důvodů na tajném místě v roce 2011 vyvolalo mezinárodní rozhořčení, opakovaně kritizuje čínskou vládu za porušování práv občanů.

Foto: Aktuálně.cz

Jeho nové dílo sestává z více než 1800 velkých plechovek od sušeného kojeneckého mléka sedmi známých značek, které jsou rozloženy na podlaze hongkongské galerie do tvaru mapy Číny.

"Naše země dokáže do vesmíru vyslat satelit, ale nedokáže vložit bezpečně lahvičku s dudlíkem dítěti do úst. Podle mne je to absurdní," řekl Aj Wej-wej.

Foto: Aktuálně.cz

Skupování kojeneckého mléka Číňany v Hongkongu vedlo místní úřady v letošním roce k omezení množství mléka, které si mohou lidé z pevninské Číny odvézt domů. Někteří čínští rodiče se proto uchýlili k pašování vzácného prášku.

"Slyšel jsem o pašování prášku již dřív, ale když se jedná o pašování mléčného prášku místo pašování drog, je to šokující," konstatoval Aj Wej-wej.

Umělec, který je známý jako spoluautor návrhu olympijského stadionu (Ptačího hnízda) v Pekingu, je čínským úřadům dlouhodobě trnem v oku. V minulosti kritizoval například nedostatečnou reakci vlády na zemětřesení v provincii S'-čchuan v roce 2008. Pokusil se sepsat jména více než 5000 školáků, kteří při otřesech půdy zahynuli, a poukázat na mizernou úroveň stavby školních budov, jež se řítily k zemi snáz než okolní objekty.

Renomovaný britský časopis Art Review zvolil v roce 2011 Aj Wej-weje nejvlivnější uměleckou osobností roku a jeho díla vystavovaly nejpřednější světové galerie jako londýnská Tate Modern.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy