Aj Wej-wejova Slunečnicová semínka? Dávka za 15 milionů

Kultura ČTK Kultura, ČTK
10. 5. 2012 13:45
Na aukci Sotheby's v New Yorku padly i další rekordy
Foto: Aktuálně.cz

New York - Porcelánová Slunečnicová semena od čínského disidenta a kritikou hýčkaného výtvarníka Aj Wej-weje byla jednou z rekordních položek v síni Sotheby's při dražbě děl moderního umění v New Yorku. Nový majitel získal artefakt za 782 500 dolarů (15,2 milionu korun), když si koupil jeden z deseti podobných exemplářů, opatřených certifikátem autora. Cena byla rekordní.

Další část Aj Wej-wejových Slunečnicových semen vlastní například londýnská galerie Tate. Ta loni koupila osm milionů drobných dílků vyrobených čínskými skláři, jímiž v roce 2010 Aj Wej-wej pokryl podlahu obří Turbínové haly Tate Modern. Na rozdíl od dražby ale Tate cenu zakoupeného díla zveřejnit nemusela.

Čtěte také
Nový rekord. Mark Rothko stál kupce 1,67 miliardy korun
Rekord. Neznámý kupec dal za Muncha dvě miliardy korun
Tate koupila slavná Ajova slunečnicová semínka


Dalším rekordním skvostem, který v New Yorku našel kupce, byl obraz Andyho Warhola Dvojitý Elvis z roku 1963. Byl vydražen za 37 milionů dolarů (přes 720 milionů korun).

Foto: Aktuálně.cz

Největší pozornost přitahovala dražba Warholova obrazu, který ukazuje Elvise Presleyho v pozici střelce s koltem u boku. Název Dvojitý Elvis nese obraz proto, že vedle postavy slavného zpěváka vystupuje z obrazu i jeho stín. Warhol Elvise obdivoval a věnoval mu dvaadvacet obrazů. Devět z nich je vystaveno v muzeích, zbytek mají soukromí sběratelé. Na výstavě se poslední z nich objevil v roce 1995.

Obraz Spící dívka od klasika amerického pop-artu Lichtensteina byl prodán za 44,9 milionu dolarů (875 milionů korun), což je stejně jako v případě Warholova díla rekordní suma. Obraz vytvořený technikou komiksu znázorňuje spící blondýnu a je považován za milník amerického umění 20. století. Během posledních 48 let obraz vždy patřil soukromým sběratelům a vystaven byl jen jednou, v Los Angeles v letech 1989-90.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy