Návraty legend: Indiana Jones, Bond, Rambo a spol.

Kamil Fila Kamil Fila
25. 12. 2008 11:15
Letošní rok se nejvíc ohlížel do 80. a 90. let

Los Angeles - Hollywood letos globálně zásoboval kina pokračováními a remaky starších úspěšných filmů a tento trend ani do budoucna neslábne, i když ne vždycky se zdánlivá sázka na jistotu povede.

Osudové osmičky

  • Světová kinematografie přišla v září 2008 o jednu ze svých legend. Po osmiměsíčním boji podlehl americký herec Paul Newman rakovině plic. Hvězdě filmů, jakými jsou Podraz, Kočka na rozpálené plechové střeše, Hombre, Frajer Luke, nebo Butch Cassidy a Sundance Kid, bylo 83 let.

Na příštích několik let je zveřejněno více než 50 dalších různých pokračování a předělávek. Mezi nimi například trojka Krotitelů duchů, čtyřka Policajta z Beverly Hills či nové verze Robocopa, Rudé Sonji, Conana a Tarzana.

V roce 2008 se nejvíc mluvilo o čtvrtém dílu Indiana Jonese s podtitulem Království křišťálové lebky. Na filmu se po dlouhých devatenácti letech sešli jak představitel hlavní role, Harrison Ford, tak režisér Steven Spielberg a producent George Lucas.

Indiana Jones a království křišťálové lebky
Indiana Jones a království křišťálové lebky | Foto: Aktuálně.cz

Hrdina zestárl a děj se tento věkový posun snaží reflektovat. Snímek zároveň tematicky i stylově napodobuje 50. léta plné americké paranoie z komunismu a mimozemských invazí.

Indy čtyřka se zařadil mezi nejúspěšnější filmy roku. Celosvětově vydělal 785 milionů dolarů a druhý, v USA s 317 miliony skončil třetí. Předběhl jej Iron Man a Temný rytíř, největší filmový fenomén roku 2008. Ohlasy na Jonese byly vesměs pozitivní, někteří fanoušci nicméně byli zklamáni posunem poetiky snímku oproti původní trilogii. V Česku měl Indiana Jones 4 premiéru 22. května.

Recenze: Indy si oprášil klobouk a mrká na nás

Dalším filmem, o němž se letos napsalo nejvíce, byla bondovka Quantum of Solace. Po úplném a kontroverzním restartu celé série v roce 2006 s Casino Royale, se čekalo, jak se bude drsnější a "realističtější" Bond vyvíjet dál.

Quantum of Solace
Quantum of Solace | Foto: archiv

Quantum of Solace, jež mělo premiéru 6. listopadu, přineslo Bonda, který již vůbec nepřipomíná hrdinu z filmů s Rogerem Moorem a Piercem Brosnanem, ale blíží se ranému Connerymu a "náhradníkovi" Timothy Daltonovi. Spojuje v sobě původní charakteristiky z knih Iana Flemminga, aktuálních hitů s Jasonem Bournem a designérsky vybroušenou abstraktní estetikou.

Craigovo výrazně fyzické pojetí Bonda se obecně velmi líbí mladé generaci diváků, starší diváci na něj reagují zdrženlivěji. Jaký bude třetí film s Craigem v roli Bonda, záleží výrazně na konečné účetní bilanci. Poslední snímek s Bondem měl astronomické náklady a jeho dosavadní celosvětové tržby pod půl miliardy dolarů stále nejsou dostatečné.

Recenze: Alfa samec James Bond se mstí konvencím série 

Rambo
Rambo | Foto: Bioscop

Filmový rok 2008 měl vůbec mnoho filmových hitů a návratů. S odstupem času již poněkud zapadl čtvrtý díl Ramba se Sylvestrem Stallonem. Přestože se film velmi líbil mladším i starším fanouškům, ukázalo se, že jde o poměrně úzkou cílovou skupinu, která celosvětově přinesla do pokladen kin „pouhých" 113 milionů dolarů.

Recenze: Čtvrtý Rambo zaslouží metál za brutalitu a poctivost

Sex ve městě
Sex ve městě | Foto: Aktuálně.cz

Téměř čistě pánská akční zábava zkrátka tolik netáhne, Naopak dámské jízdy v kinech letos nasadily producentům brouka do hlavy. Nemělo by být více filmů jako Sex ve městě? I tady se jedná o návrat k dílu, které by již mělo mít svá nejlepší léta za sebou. Jenomže partička rozmazlených bohatých neurotiček, kterým už jde méně o sex a více o lásku, vymámila z peněženek divaček a jejich občasných pánských doprovodů po celém světě 415 milionů.

Recenze: Sex ve městě ve filmu: Pan Božský a hodně velká šatna

Já, legenda
Já, legenda | Foto: Aktuálně.cz

Za návrat osvědčené značky by se dala pokládat i volná adaptace sci-fi hororového románu Já, Legenda s Willem Smithem, která celosvětově utržila 585 milionů dolarů. Kdo si dnes vzpomene na dřívější filmy podle s tejného námětu s Vincentem Pricem a Charltonem Hestonem? Hitovka se Smithem nicméně patří k nejkontroverzněji hodnoceným filmům roku, zvláště kvůli zakončení, jež neladí ke zbytku snímku.

Recenze: Sci-fi s Willem Smithem se legendou nestane

Letopisy Narnie: Princ Kaspian
Letopisy Narnie: Princ Kaspian | Foto: Walt Disney Studios

Rok 2008 přinesl i komerční propadáky a zklamání.  Jedním z největších byl v červnu druhý díl Letopisů Narnie s podtitulem Princ Kaspian. Film s astronomickými náklady hodně přes čtvrt miliardy, topornými hereckými výkony a vůbec podivným odérem umělosti.

Tržby byly nakonec daleko za očekáváním (celosvětově 420 milionů) a vypadá to, že možná nikdy nevzniknou další díly, protože suma nutná k zarovnání investicí je nejméně půl miliardy. Situace u Narnie je oproti Bondovi horší v tom, že byla již stažena z kin a zachránit ji může pouze distribuce na DVD a Blue-Ray.

Recenze: Narnie č. 2 zesiluje kýčovitost a militantnost ságy 

Akta-X: Chci uvěřit (premiéra filmu)
Akta-X: Chci uvěřit (premiéra filmu) | Foto: Reuters

Jako naprosté fiasko skončil druhý celovečerní film Akta-X: Chvi uvěřit, který dokázal vyčerpání tématu paranormality, scenáristy a režiséra Chrise Cartera i hlavních představitelů, Davida Duchovnyho a Gillian Andersonové, ve rolích agenta Muldera a Scullyové. Celosvětové tržby pouhých 78 milionů a téměř žádná pozitivní kritika.

Recenze: A pak měli Mulder a Scullyová sex. Toť vše.

Star Wars: Klonové války
Star Wars: Klonové války | Foto: homepage

Jako neúspěch lze označit i 3D animovaný celovečerní film Star Wars: Klonové války, jenž smutně završil proces zdětinšťování celé série. Náklady nebyly zveřejněny, ovšem tržby 65 milionů jsou zhruba desetinové oproti hraným filmům ze světa Star Wars.

Recenze: Klonové války cílí na batolata vychovaná Playstationem 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy