Zemřel známý americký dirigent James Levine, v Met nahradil Kubelíka

ČTK ČTK
17. 3. 2021 16:47
Ve věku 77 let zemřel jeden z nejvýznamnějších světových dirigentů James Levine. S odvoláním na jeho lékaře o tom informuje list The New York Times. Levine proslul zejména téměř čtyřmi desítkami let, kdy spolupracoval s newyorskou Metropolitní operou. Ta s ním před třemi roky rozvázala spolupráci kvůli obviněním ze sexuálního zneužívání.
James Levine na snímku z roku 2006, kdy ještě nebyl upoután na invalidní vozík.
James Levine na snímku z roku 2006, kdy ještě nebyl upoután na invalidní vozík. | Foto: ČTK/AP

Levine, kterého z desítek přenosů Met do českých kin znali také čeští diváci, zemřel 9. března v kalifornském Palm Springs.

Podle lékaře Lena Horovitze zesnul přirozenou smrtí, dodává agentura Reuters. Levine se dlouhodobě potýkal se závažnými zdravotními problémy, zápasil s Parkinsonovou chorobou a poslední roky na jeviště vjížděl na invalidním vozíku.

Obrýlený dirigent a klavírista výrazné postavy s rozcuchanými vlasy se narodil 23. června 1943 v Cincinnati. V Met debutoval coby sedmadvacetiletý Pucciniho Toskou. O tři roky později, kdy ukončil angažmá tehdejší šéf opery Rafael Kubelík, se Levine stal de facto hudebním ředitelem. Oficiálně post zastával od roku 1976.

Coby hudební a umělecký ředitel Met dirigoval přes 2500 představení více než 80 oper. Nechyběly mezi nimi mnohé světové premiéry. Z jeho iniciativy vznikly televizní série Živě z Met a Metropolitní opera uvádí.

V letech 1999 až 2004 byl Levine též hlavním dirigentem Mnichovské filharmonie a v letech 2004 až 2011 šéfdirigentem Bostonského symfonického orchestru.

Z funkce hudebního ředitele Met odešel ze zdravotních důvodů roku 2016, nadále však zastával funkci emeritního ředitele.

Po prošetření několika obvinění ze sexuálního obtěžování nezletilých chlapců s ním Met v roce 2017 nejprve pozastavila a v březnu následujícího roku ukončila spolupráci.

Zneužívání se dirigent údajně dopustil v 80. letech, sám to odmítal. Met tato obvinění poprvé prošetřovala již roku 1979.

Jeho kariéru v poslední dekádě poznamenala řada zdravotních problémů, včetně rakovinného bujení na ledvinách a operace zádových svalů.

Roku 2011 si při pádu na jevišti v Bostonu poranil páteř a od té doby byl částečně paralyzován.

Na videu z roku 2013 James Levine nacvičuje Falstaffa pro živé vysílání Met do kin. | Video: The Metropolitan Opera
 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Lipovská podala kvůli pohledávce ČT u společnosti Médea trestní oznámení na Dvořáka a Soukupa

Členka Rady České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, spolumajitele společnosti Médea Jaromíra Soukupa a dva členy dozorčí komise rady, předsedu Michala Petrmana a místopředsedkyni Zuzanu Prokopcovou. Důvodem je řešení pohledávky ČT v řádu desítek milionů korun vůči společnosti Médea, která spadla do insolvenčního řízení. Lipovská to uvedla na tiskové konferenci. Podle ČT je trestní oznámení nesrozumitelné.

Podle Lipovské se pohledávka po vyhlášení insolvence Médey řešila nestandardně, proto podala oznámení kvůli podezření ze zvýhodnění věřitele, porušení povinnosti a pletichy v insolvenčním řízení, podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Dozorčí komise podle radní neupozornila na zjevný nesoulad mezi vyhlášením insolvenčního řízení na Médeu a nastavením splátkového kalendáře Českou televizí. Více Lipovská nechtěla podání, které má 150 stran, komentovat. Insolvenční řízení již bylo zastaveno.

"Trestní oznámení ohlášené paní radní Lipovskou je pro nás nesrozumitelné, není vůbec jasné, z čeho Českou televizi vlastně obviňuje. Proto se i těžko komentuje," řekla mluvčí ČT Karolína Blinková.

Lipovská prohlásilla, že nechtěla problém řešit v radě, kde by se z něj mohlo stát politikum. "Navzdory celému trestnímu oznámení a navzdory práci insolvenčních právníků já nejsem jako ekonom odborník na trestní právo," uvedla. Dodala, že podezření musí posoudit orgány činné v trestním řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy