Hornista Baborák rozděluje peníze hudebníkům na volné noze, už vybral 688 tisíc

ČTK ČTK
8. 4. 2020 15:26
Hráč na lesní roh a dirigent Radek Baborák už pro pomoc hudebníkům na volné noze vybral 688 tisíc korun. V prvním týdnu organizátoři sbírky rozdělili 440 tisíc korun mezi čtyři desítky žadatelů.
Hráč na lesní roh a dirigent Radek Baborák.
Hráč na lesní roh a dirigent Radek Baborák. | Foto: Jiří Thýn

V souladu s kritérii vyhlášené sbírky byli přednostně podpořeni samoživitelé a živitelé rodin. Další žádosti budou vyhodnoceny 14. dubna s přihlédnutím k vybraným penězům.

"V týdnu od 2. do 5. dubna do 21:00 jsme registrovali 57 žádostí o jednorázovou finanční podporu," uvádí iniciátor sbírky Radek Baborák. Celkové požadavky žadatelů v první vlně se vyšplhaly na 770 tisíc korun. Všechny žádosti, na které se nedostalo, budou převedeny do druhého týdne hodnocení.

Pro uchazeče o podporu musí být hlavním zdrojem příjmů koncertní či pedagogická činnost, která byla v důsledku opatření proti koronaviru na několik měsíců dopředu zrušena. Sbírku s názvem Muzikanti na volné noze vymyslel Baborák, založil ji se svým festivalem Horn Fest Praha a akademií MenArt.

Svou podporu sbírky projevil zasláním významné částky i slavný dirigent Daniel Barenboim, pod jehož vedením Baborák vystupoval jako sólista s Berlínskými i Vídeňskými filharmoniky. Dále sbírku podporují ředitelé České filharmonie David Mareček, Daniel Sobotka ze Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, Jakub Čížek ze Symfonického orchestru Českého rozhlasu nebo dirigenti Jakub Hrůša, Tomáš Netopil a Tomáš Brauner.

Hornista Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti klasické hudební scény. Bývá označován za nejlepšího hráče svého oboru. Hraje na speciální model německé firmy Dietmar Dürk, který nese jeho jméno, vystupoval s předními světovými symfonickými tělesy. Věnuje se také dirigování a organizuje akce, vede vlastní festivalový orchestr Česká Sinfonietta, Pražské komorní sólisty či Baborák Ensemble. Rovněž je intendantem nového festivalu Horn Fest Praha.

Video hornisty Radka Baboráka na podporu hudebníků na volné noze. | Video: www.muzikantivolnanoha.cz
 

Právě se děje

před 16 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy