Hornista Baborák rozděluje peníze hudebníkům na volné noze, už vybral 688 tisíc

ČTK ČTK
8. 4. 2020 15:26
Hráč na lesní roh a dirigent Radek Baborák už pro pomoc hudebníkům na volné noze vybral 688 tisíc korun. V prvním týdnu organizátoři sbírky rozdělili 440 tisíc korun mezi čtyři desítky žadatelů.
Hráč na lesní roh a dirigent Radek Baborák.
Hráč na lesní roh a dirigent Radek Baborák. | Foto: Jiří Thýn

V souladu s kritérii vyhlášené sbírky byli přednostně podpořeni samoživitelé a živitelé rodin. Další žádosti budou vyhodnoceny 14. dubna s přihlédnutím k vybraným penězům.

"V týdnu od 2. do 5. dubna do 21:00 jsme registrovali 57 žádostí o jednorázovou finanční podporu," uvádí iniciátor sbírky Radek Baborák. Celkové požadavky žadatelů v první vlně se vyšplhaly na 770 tisíc korun. Všechny žádosti, na které se nedostalo, budou převedeny do druhého týdne hodnocení.

Pro uchazeče o podporu musí být hlavním zdrojem příjmů koncertní či pedagogická činnost, která byla v důsledku opatření proti koronaviru na několik měsíců dopředu zrušena. Sbírku s názvem Muzikanti na volné noze vymyslel Baborák, založil ji se svým festivalem Horn Fest Praha a akademií MenArt.

Svou podporu sbírky projevil zasláním významné částky i slavný dirigent Daniel Barenboim, pod jehož vedením Baborák vystupoval jako sólista s Berlínskými i Vídeňskými filharmoniky. Dále sbírku podporují ředitelé České filharmonie David Mareček, Daniel Sobotka ze Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, Jakub Čížek ze Symfonického orchestru Českého rozhlasu nebo dirigenti Jakub Hrůša, Tomáš Netopil a Tomáš Brauner.

Hornista Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti klasické hudební scény. Bývá označován za nejlepšího hráče svého oboru. Hraje na speciální model německé firmy Dietmar Dürk, který nese jeho jméno, vystupoval s předními světovými symfonickými tělesy. Věnuje se také dirigování a organizuje akce, vede vlastní festivalový orchestr Česká Sinfonietta, Pražské komorní sólisty či Baborák Ensemble. Rovněž je intendantem nového festivalu Horn Fest Praha.

Video hornisty Radka Baboráka na podporu hudebníků na volné noze. | Video: www.muzikantivolnanoha.cz
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy