Další ztráta po brexitu. Slavný dirigent Rattle odejde z Londýna do Mnichova

ČTK Kultura ČTK, DPA, AP, Kultura
11. 1. 2021 15:45
Pětašedesátiletý britský dirigent sir Simon Rattle bude od roku 2023 šéfdirigentem Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu, který sídlí v Mnichově. V pondělí o tom informovala agentura DPA.
Sir Simon Rattle žije se svou ženou, mezzosopranistkou Magdalenou Koženou, a dětmi v Berlíně.
Sir Simon Rattle žije se svou ženou, mezzosopranistkou Magdalenou Koženou, a dětmi v Berlíně. | Foto: Česká filharmonie

Rattle patří k nejslavnějším žijícím dirigentům, v letech 2002 až 2018 vedl Berlínské filharmoniky. Od roku 2017 v anglické metropoli šéfuje tamnímu London Symphony Orchestra, kde skončí roku 2023.

S orchestrem Bavorského rozhlasu podepsal pětiletou smlouvu. Nastoupí od sezony 2023/2024, první tři koncerty jej čekají již letos v březnu. Na pozici šéfdirigenta nahradí Lotyše Marisse Jansonse, který těleso vedl 16 let a předloni zemřel. Od té doby je post neobsazený.

"Očekávalo se, že sir Rattle u London Symphony Orchestra prodlouží smlouvu. Jeho odchod bude vnímán jako citelná ztráta pro svět britské klasické hudby," glosuje Will Gompertz, vedoucí kulturní rubriky BBC. Podle ní měl Rattle v Londýně skončit již roku 2022, nově však prodloužil smlouvu o rok, aby zajistil hladké předání svému zatím nejmenovanému nástupci. U tělesa bude i nadále působit v čestné roli emeritního dirigenta.

Podle britských Timesů v Rattleově rozhodování sehrál roli i fakt, že kvůli pandemii koronaviru se oddaluje vidina nové koncertní síně pro London Symphony Orchestra. Ten momentálně hraje v multifunkčním sále Barbican.

Rattle už při nástupu kritizoval, že londýnské sály neodpovídají mezinárodním standardům, a dostal nepřímý příslib, že pro London Symphony Orchestra bude vybudován nový sál. Šéfdirigentův odchod z Londýna plánovanému projektu podle BBC uškodí.

V německojazyčných zemích je pětašedesátiletý liverpoolský rodák Rattle dobře známý, neboť 16 let dirigoval Berlínské filharmoniky a dodnes hostuje u Vídeňské filharmonie.

"Důvody, proč jsem kývl na post šéfdirigenta v Mnichově, jsou ryze osobní. Umožní mi to lépe vybalancovat práci a soukromý život a být nablízku dětem tak, aby to bylo smysluplné," říká Rattle, který žije střídavě v Londýně a Berlíně.

BBC doplňuje, že dalším faktorem zřejmě bylo Rattleovo zklamání z brexitu, který londýnskému tělesu zkomplikuje další existenci, dlouhodobě ovlivní úroveň vzdělávání britských hudebníků a oslabí konkurenceschopnost anglických symfoniků ve světě. "Ve zkratce si sir Rattle myslí, že Německo je pro provozování klasické hudby na špičkové úrovni momentálně vhodnější," parafrázuje Will Gompertz z BBC to, co mu dirigent nedávno řekl mimo záznam.

Agentura AP píše, že Rattleovo rozhodnutí vyvolalo na britské klasické scéně obavy ze ztráty dalších talentů v důsledku odchodu země z Evropské unie.

Sir Rattle má blízko také k Česku a české hudbě. Jeho třetí manželkou je mezzosopranistka Magdalena Kožená, se kterou má tři děti. Hvězdný britský dirigent v Česku mnohokrát vystupoval, mimo jiné na festivalu Pražské jaro, kam letos na jaře přijede potřetí. 18. května v Obecním domě s London Symphony Orchestra uvede Mahlerovu Šestou symfonii.

Od předloňského roku příležitostně spolupracuje také s Českou filharmonií. Rattle tvrdí, že jej zásadně ovlivnil český dirigent Rafael Kubelík, který byl v letech 1961 až 1979 rovněž šéfdirigentem orchestru Bavorského rozhlasu. Rattle je také milovníkem díla skladatele Leoše Janáčka.

"Podává excelentní výkony v ohromně širokém repertoáru, od staré po současnou hudbu. Provází ho také pověst vizionáře a takzvaného trendsettera, který spojuje lidi k neobvyklým projektům, vysílá důležité signály i mimo koncertní sály a naopak do nich vtahuje nové publikum z ulice. Jeho kariéru provázejí neotřelé nápady kombinované se schopností je uskutečnit. A hudba Gustava Mahlera má v jeho profilu pevné místo," napsal o něm pro Aktuálně.cz kritik Boris Klepal.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy