Česká filharmonie uzavře cyklus benefičních koncertů s Rattlem a Koženou

ČTK ČTK
8. 6. 2020 20:23
Sérii čtyř benefičních večerů uzavře Česká filharmonie tuto sobotu 13. června v pražském Rudolfinu, kde jako hosté vystoupí slavný dirigent Simon Rattle a jeho manželka, světoznámá pěvkyně Magdalena Kožená.
Dirigent Simon Rattle a jeho manželka, mezzosopranistka Magdalena Kožená.
Dirigent Simon Rattle a jeho manželka, mezzosopranistka Magdalena Kožená. | Foto: Julia Wesely

Na programu bude výběr z Dvořákových Slovanských tanců, mezzosopranistka Kožená zazpívá písně Gustava Mahlera a Luciana Beria. Ve spolupráci s Českým červeným křížem chce benefice zviditelnit pravidelné dárcovství krve a podpořit Nadační fond Magdaleny Kožené.

Simon Rattle a Magdalena Kožená.
Simon Rattle a Magdalena Kožená. | Foto: Petra Hajská/Česká filharmonie

První benefiční koncert filharmoniků se uskutečnil 28. března. Pro tři pražské a dvě brněnské nemocnice pečující o pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19 orchestr nakonec vybral téměř 7,5 milionu korun.

Výtěžek druhé benefice ve výši 900 tisíc korun použije organizace Život 90 na pomoc osamělým a ohroženým seniorům. Třetí benefice se uskutečnila v rámci vystoupení České filharmonie na festivalu Pražské jaro a pro neziskovou organizaci Člověk v tísni vynesla 500 tisíc korun.

Plánovaný sobotní koncert, na kterém Kožená zazpívá pět písní na slova Friedricha Rückerta od Gustava Mahlera a Lidové písně Luciana Beria, je zároveň součástí letošního ročníku akce ZUŠ Open.

"Vybraní žáci základních uměleckých škol dostanou krásnou příležitost vystoupit společně s Českou studentskou filharmonií, která v rámci programu zahraje tři Slovanské tance Antonína Dvořáka. Jsem překvapená, jak rychle dokázali nastudovat své party," říká Kožená.

"Cílem mého nadačního fondu je podpora a zviditelnění základních uměleckých škol. Proto si velmi vážím velkorysého prostoru, který nejmladší generaci hudebníků dává Česká filharmonie i festival Pražské jaro," dodává.

Koncert, který bude v přímém přenosu vysílat Česká televize na programu ČT art, představuje návrat dirigenta Rattla k České filharmonii. Jeho debut s prvním českým orchestrem se uskutečnil ve třech koncertech loni na přelomu února a března.

"Pracovat s Českou filharmonií je samozřejmě vždy veliká radost, patří mezi skutečně skvělé světové orchestry. Poté co poslední měsíce vyplňovalo ticho, bude příležitost tvořit hudbu v jednom prostoru s dalšími hudebníky velmi emotivním zážitkem, hostina po období hladovění," říká Rattle.

Na zkouškách a v průběhu koncertu budou platit doporučená bezpečnostní a hygienická opatření odpovídající aktuální epidemiologické situaci. Členové orchestru a další účinkující mají být před koncertem otestováni na přítomnost nového typu koronaviru. V hledišti zasedne 500 posluchačů.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy