Kina zažívají černý rok

ČTK
31. 10. 2005 12:40
Návštěvnost českých kin klesla letos o čtvrtinu. Tento rok zavítalo do kinosálů necelých sedm milionů diváků. Unie filmových distributorů (UFD) uveřejnila, že jde zhruba o dva miliony lidí méně než za stejné období loňského roku a tento jev se negativně odrazil na tržbách biografů.

Ředitel filmové distribuční společnosti Falcon Jan Bradáč citelný pokles návštěvnosti kin přisoudil hlavně menší nabídce atraktivních filmových titulů, vysoké zadluženosti českých domácností, které kvůli tomu omezují výdaje na kulturu, a stále rozšířenějšímu filmovému pirátství. "Na první místo ale jednoznačně stavím nedostatek atraktivních titulů. Pokud bude tento trend návštěvnosti pokračovat dál, tak by letos do kin mohlo přijít místo loňských 12 milionů jen zhruba 9 milionů diváků," uvedl Bradáč. Podotkl, že návštěvnost kin by v závěru roku mohly povzbudit očekávané filmové trháky v podobě nového dílu Harryho Pottera a snímku King Kong.
Statistiky UFD potvrzují, že zatímco v prvním pololetí letošního roku přišlo do kin na nejnavštěvovanější film Román pro ženy 388.553 diváků, tak ve stejném období loňského roku nejúspěšnější snímek Pán prstenů: Návrat krále zhlédlo 764.000 diváků. Na druhou stranu vzhledem k vyššímu vstupnému loni Češi utratili za návštěvu kin více než 1,1 miliardy korun a o zhruba 22 milionů korun tak pokořili rekord z roku 2003. Tuzemský filmový trh po roce 1999 zejména díky nástupu multikin překonal krizi, s níž se potýkal od začátku 90. let. Multikina měla loni takřka sedmdesátiprocentní podíl na tržbách tuzemských biografů.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy