Zpěvák White Stripes rozjíždí další kapelu

Pavel Turek, tur
13. 3. 2009 11:50
Jsou v ní členové Queens of the Stone Age a The Kills
Foto: Aktuálně.cz

Nashville - Přestává být jasné, jestli je Jack White natolik hyperaktivní hudebník, jehož tempu nikdo nestačí, nebo jestli je natolik nesnesitelný, že s ním lze vydržet jen určitou dobu. Po duu White Stripes a kapelových choutkách s Raconteurs totiž ve středu představil svou další kapelu: The Dead Weather.

Pro milovníky jeho kytarového mistrovství přichází hned první rozčarování: Jack White v ní bubnuje. Zpívat ale nepřestal. Nejpodstatnějším spojením The Dead Weather ale je účast zpěvačky  Alison Mosshart z The Kills.

Premiérové vystoupení kapely se odehrálo u příležitosti otevření nových kanceláří Whiteova vinylového labelu Third Man v Nashville pro 150 pozvaných hostů.  Vydavatelství v ten den také pustilo do oběhu singl nové kapely Hang You From The Heavens s b-stranou v podobě coververze novovlné klasiky od Tubeway Army, písní Are Friends Electric?

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Podle zvuku obou skladeb se The Dead Weather snaží vytěžit maximum z míchanice stylů, které všichni zúčastnění reprezentují. Kromě Whitea a Mosshart tu ještě najdete baskytaristu Jacka Lawrence z Raconteurs a Deana Fertitu z  Queens of the Stone Age.

Tradiční archaický blues rock, ke kterému Jack White chová neskonalý obdiv, se prolíná s módně distancovaným projevem femme fatale indie scény, již na duety využívají i Placebo nebo Primal Scream.

The Raconteurs
The Raconteurs | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Raconteurs sepsali legendu o rocknrollu včetně návodu
The Raconteurs: Zvuk dospěláků
James Bond už zná další způsob, jak zemřít. V klipu

Počátky The Dead Weather sahají ke společnému turné, které The Kills absolvovali spolu s Raconteurs, a v jehož závěru Jacku Whiteovi vyhřezla ploténka a prodělal několik bronchitid, kvůli nimž mu málem odešel hlas.

Raconteurs se proto rozhodli přenést těžiště repertoáru na druhého zpěváka Bernarda Bensona a požádali Alison Mosshart, aby v některých Whiteových partech zaskakovala.

Foto: David Swanson

"Dodalo to celému turné znovu energii," uvedl pro časopis Rolling Stone Jack White - a to, co fungovalo na pódiu, se rychle přelilo ve studiovou spolupráci. "Měli jsme jeden den volno v Nashville. Alison odlétala až následující ráno, tak jsme si mi řekli, proč nenahrát singl?"

Albový debut Horehound by měl být na trhu v červnu, kapela by se měla vydat i na turné. Alison Mosshart by v té době již měla dokončit měsíce dlouhou šňůru s The Kills na podporu jejich posledního alba Midnight Boom.

Osudy White Stripes a The Kills se podivně prolínají již od počátků jejich existence. The Kills byli k červenobílým ex-manželům často přirovnáváni už z toho důvodu, že jde také o smíšené duo. The Kills si to pak úplně zpečetili, když svůj debut Keep on Your Mean Side nahrávali ve stejných londýnských studiích, kde vznikalo i Grammy oceněné album Elephant od White Stripes.

Ale zatímco White Stripes ctí tradice a lo-fi je pro ně prostředek, jak se dobrat k něčemu autentickému, The Kills staré klávesy i automatického bubeníka plně podřizují cool estetice i punkovým gestům.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy