Zemřel český dirigent Davida Lynche

kul
26. 5. 2006 20:15
Praha - Ve věku 78 let zemřel po dlouhé nemoci Štěpán Koníček, autor filmové hudby a dirigent, jenž se podílel třeba na hudbě k Lynchovým filmům.

Pražský rodák (7. 3. 1928) studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy hudební vědu a estetiku, posléze pak na AMU dirigování u Karla Ančerla a skladbu u Pavla Bořkovce.

V letech 1951-52 byl hudebním režisérem Československého rozhlasu v Brně, poté byl zaměstnán jako asistent uměleckého ředitele v Symfonickém orchestru hlavního města Prahy FOK.

Modrý samet
Modrý samet | Foto: Aktuálně.cz

V roce 1956 pak nastoupil jako dirigent do Filmového symfonického orchestru, jejž později jako šéfdirigent řídil až do roku 1991. Za dobu působení ve FISYO dirigoval hudbu k téměř třem tisícovkám filmů.

Spolupracoval s řadou zahraničních režisérů a skladatelů i na přípravě tak kultovních filmů, jako byly Lynchovy snímky Modrý Samet a Lost Highway, k nimž zkomponoval hudbu Angelo Badalamenti. Byl též u nahrávání hudby k Deváté bráně Romana Polanského či Portrétu dámy Jane Campionové.

Sladké hry minulého léta
Sladké hry minulého léta | Foto: Aktuálně.cz

Sám zkomponoval hudební doprovod k více než 300 českým, slovenským i dalším zahraničním titulům, filmům, inscenacím a seriálům; patří k nim Král šumavy, Sladké hry minulého léta, Archa bláznů, ale i Tom a Jerry či Útěk ze Zlaté země. Animovaný film Munro režiséra Gene Deitche, na němž se podílel, byl v roce 1960 oceněn Oscarem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy