Umřela před 20 lety. Teď zpěvačka Aaliyah září na streamovacích službách

Karel Veselý Karel Veselý
20. 9. 2021 12:00
„Tohle jsem vždycky chtěla. Žiju pro to, abych vystupovala, bavila lidi. Neumím si představit, že bych dělala cokoliv jiného. Právě teď jsem hodně šťastná,“ řekla americká zpěvačka Aaliyah v hiphopovém magazínu Vibe, který putoval na stánky začátkem srpna 2001.
Zpěvačka Aaliyah naposledy hrála roku 2002 v hororu Královna prokletých.
Zpěvačka Aaliyah naposledy hrála roku 2002 v hororu Královna prokletých. | Foto: ČTK/FOTOS INTERNATIONAL

Neměla důvod k pesimismu - vydala první album, nad kterým měla absolutní kontrolu, a do kin mířil její druhý celovečerní film nazvaný Královna prokletých. Zdálo se, že dvaadvacetiletá zpěvačka má před sebou velkou budoucnost.

Jen pár týdnů po vydání interview Aaliyah zemřela v soukromém letadlu, které se s jejím týmem zřítilo na Bahamách. Letěli tam točit klip k singlu Rock The Boat, na zpáteční cestě byl však stroj přetížený, pilot neměl licenci a podle všeho se zdrogoval. Aeroplán havaroval při vzletu, všech devět lidí na palubě zemřelo.

Trosky letadla, ve kterém 25. srpna 2001 zemřela Aaliyah.
Trosky letadla, ve kterém 25. srpna 2001 zemřela Aaliyah. | Foto: ČTK/AP

Od té doby fanoušci přemýšlejí, kam by to Aaliyah bývala mohla dotáhnout. Dnes, i 20 let po smrti, je její vliv v R&B nepřehlédnutelný. Navazuje na ni nová generace zpěvaček a její písně předělávají i rockové kapely. A to přesto, že kvůli vleklým sporům mezi vydavatelstvím a dědici nebyla diskografie Aaliyah dlouho dostupná na streamovacích službách.

Změnilo se to až teď - všechny tři studiové desky, které vydala, jsou k dispozici na Spotify i Apple Music. Zájem o ně byl takový, že její asi nejslavnější nahrávka One in a Million z roku 1996 se zkraje září po čtvrtstoletí konečně dostala na první příčku amerického albového žebříčku.

Cesta ke hvězdám

Už když 25. srpna 2001 zemřela, patřila k největším popovým hvězdám doby. Prodávala miliony desek, v úspěšných singlech Are You That Somebody?, Try Again nebo One in a Million přirozeně spojovala R&B s hip hopem a ustanovila trend jejich míchání, který pak vydržel následující dvě dekády.

Skvěle měla nakročeno i ve filmovém průmyslu - po debutu ve snímku Romeo musí zemřít, kde hrála s hongkongskou hvězdou Jetem Li, měla účinkovat v pokračování Matrixu nebo remakeu dramatu Sparkle produkovaném zpěvačkou Whitney Houstonovou, v Česku nakonec uvedeném pod názvem Záblesk slávy.

Aaliyah také spojovala prvky ženské a mužské módy do jedinečného „streetového“ stylu, který inspiroval další generace návrhářů.

Jeden z Aaliyiných největších hitů One In A Million. | Video: Blackground Records

Na to, že odešla tak mladá, stihla hodně. Její cesta ke slávě začala už v 11 letech, kdy se zúčastnila televizní talentové soutěže Star Search. Neuspěla, ale přesvědčila strýce, producenta Barryho Hankersona, aby ji dohodil do sboru své bývalé manželce, známé soulové zpěvačce Gladys Knightové. S ní Aaliyah nastartovala kariéru v Las Vegas a z řadové vokalistky záhy povýšila, takže s tetou začala zpívat duety.

Hankerson na začátku 90. let minulého století spolupracoval také se zpěvákem R. Kellym, tehdejší superstar žánru R&B. Pětadvacetiletý mladík pro Aaliyah, mladší o deset let, napsal její debutové album Age Ain’t Nothing but a Number. Nese se v duchu new jack swingu, dobovém mixu soulu a hiphopových beatů. Prodaly se ho dva miliony kusů a zrodilo dva top 10 hity včetně coververze balady (At Your Best) You Are Love od skupiny The Isley Brothers.

Název nahrávky, v překladu Věk je jenom číslo, dostal hořkou pachuť, když vyšlo najevo, že R. Kelly se s patnáctiletou Aaliyah v srpnu 1994 oženil. Protože nejnižší věková hranice k svatbě bez svolení rodičů je v USA osmnáct let, pár kvůli tomu zfalšoval úřední dokumenty.

Aaliyina rodina později sňatek anulovala a dívka musela s R. Kellym přerušit kontakty. Pokud jde o nezákonné vztahy s náctiletými, byl to pro populárního zpěváka jen začátek, jak dokládají výpovědi v předloňském seriálu R. Kelly a jeho oběti. Momentálně interpret čelí několika žalobám za sexuální obtěžování.

Aaliyah na fotografii z května 2001, půl roku před smrtí.
Aaliyah na fotografii z května 2001, půl roku před smrtí. | Foto: ČTK/AP

Rodinný byznys

Po ukončení vztahu s pedofilem měla Aaliyah napodruhé šťastnější ruku při výběru spolupracovníků. Její strýc v polovině 90. let založil vydavatelství Blackground a do něj přitáhl i dvojici mladých, tehdy neznámých producentů Timbalanda a Missy Elliott, kteří si s Aaliyah padli do oka.

Excentrický beatmaker a raperka s citem pro chytlavé refrény využili toho, že od náctileté hvězdičky nikdo moc nečekal, a začali s ní točit avantgardní R&B plné podivných trhaných beatů, kosmických syntezátorových zvuků a neobvyklých samplů.

V singlu One in a Million, podle něhož se jmenuje druhá deska, se rytmus zvláštně předbíhá a připomíná zmutovaný drum’n’bass, v pozdějším hitu Are You That Somebody? je do beatu vpletený dětský smích.

V hitu Are You That Somebody? je do beatu vpletený dětský smích. | Video: Blackground Records

Aaliyah se tou dobou také začala projevovat autorsky a singly jako If Your Girl Only Knew nebo Hot Like Fire pomohly definovat takzvané kybernetické R&B, futuristickou verzi stylu, který se v minulosti díval spíše do minulosti.

Digitální rauš dalšího songu Try Again, jenž v létě 2000 dosáhl na špici americké hitparády, stojí na vlivu evropské undergroundové elektroniky, což bylo do té doby v zámoří neslýchané. Píseň se dostala do čela poslechovosti, aniž by vyšla na fyzických nosičích - stačilo, jak často ji hrála rádia.

Své třetí album dokončovala Aaliyah zároveň s natáčením velkorozpočtového upírského filmu Královna prokletých. V nahrávací společnosti si vydupala absolutní svobodu, což odráží i fakt, že desku vydala bez názvu, jen pod vlastním jménem.

Tentokrát si chtěla pojistit, že už recenzenti nebudou chválit jen její mužské producenty. Nahrávka skutečně sbírala pozitivní recenze a odstartovala na čísle dva amerického žebříčku. Na vrchol se podívala až týden po zpěvaččině smrti.

Nezastavitelná

Po Aaliyah zůstala spousta nevydaného. Některé rarity posbírala kompilace I Care 4 U, která se v obchodech objevila rok po smrti. Singl Miss You, původně „odpadek“ z posledního alba, doputoval do americké singlové Top 3. Už tehdy se ale ukázalo, jak opatrně Aaliyina rodina, to znamená dědicové autorských práv, nakládá s nevydaným materiálem.

Po odpoutání se od R. Kellyho si zpěvačka v polovině 90. let sestavila tým výhradně z příbuzných. Desky jí na značce Blackground vydával strýc Barry Hankerson, rodiče dělali manažery a bratranec Jomo byl později v roli výkonného producenta.

Po Aaliyině smrti nechtěl Hankerson dopustit zaprodání rychlému zisku. Za pravdu mu několik let nato dal případ Michaela Jacksona, jehož posmrtné tituly nedůstojně vyčnívají z diskografie. Neochota spolupracovat s velkou nahrávací společností na podobném projektu nejspíš přispěla k tomu, že tvorba Aaliyah donedávna nebyla přístupná na streamovacích službách. Stejně jako fakt, že label Blackground mezitím zbankrotoval.

Aaliyin singl Try Again zněl ve filmu Romeo musí zemřít, ve kterém hrála po boku Jeta Liho. | Video: Blackground Records

Zaručených zpráv, že Aaliye vyjde posmrtná deska, se za dvě dekády objevilo několik. Na jedné měl pracovat i slavný raper Drake - singl Enough Said se zpěvaččiným vokálem se v roce 2012 zjevil a zase zmizel ze Soundcloudu, brakování neautorizovaného materiálu prý tehdy zastavila Aaliyina matka.

„Dvacet let jsme bojovali v zákulisí, snášeli jsme stínové taktiky podvodů s neautorizovanými projekty, jejichž cílem bylo nás pošpinit,“ vzkazuje teď na Instagramu oživené vydavatelství Blackground 2.0. „Nechápali jsme, proč se nám někdo tak urputně snaží způsobit další bolest, jaké jsme si už užili a ještě užijeme dost.“

Aktuálně to vypadá, že nová deska vyjde. „Je to otázka několika týdnů,“ zní kusá informace z instagramového účtu vydavatelství. Média mezitím spekulují, že se na projektu podílejí rapeři Snoop Dogg, Future a zpěváci Ne-Yo či Chris Brown. V týmu údajně nechybí ani producent Timbaland, což by mohl být náznak, že půjde o něco víc než posmrtné zneužití zpěvaččina odkazu.

Název chystaného alba Unstoppable, v překladu Nezastavitelná, odkazuje na dědictví Aaliyah. Kromě míšení hudebních vlivů spočívalo také v prolomení genderových bariér - do hiphopové a R&B kultury přišla silná žena, která stála za svým a následovala vlastní vizi.

Kdyby nezemřela, skoro nepochybně by dosáhla ještě větších úspěchů. Takhle za ni její dílo musela „dodělat“ další generace zpěvaček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

V Česku udeřil silný vítr. Vítr láme stromy a zhruba 160 tisíc odběratelů je kvůli němu bez proudu

Kvůli silnému větru, který ve čtvrtek zasáhl část země, evidovala společnost ČEZ Distribuce kolem poledne zhruba 160 tisíc odběrných míst bez elektřiny. Nejhorší byla situace ve středních Čechách, kde nemá proud na 60 tisíc domácností.

V některých krajích ve čtvrtek silný vítr způsobuje škody, láme stromy i odstavuje domácnosti od proudu. V Karlovarském kraji nejsilnější poryvy přišly okolo 7:00. Vítr lámal stromy a větve a uvolnil část střechy na mateřské škole v Sokolově. Hasiči tam zatím vyjížděli asi k desítce zásahů. Podobné škody vítr způsobil i na Liberecku, jsou kvůli němu neprůjezdné některé silnice. Hasiči zasahovali dopoledne zejména na Českolipsku a Liberecku, výjezdů měli přes 20 a dál jich přibývá. 

Desítky výjezdů k vyvráceným a polámaným stromům a větvím mají kvůli čtvrtečnímu silnému větru taky hasiči v Plzeňském kraji. Plné ruce práce mají v kraji i energetici, kteří odstraňují závady na elektrickém vedení. Bez proudu je nyní 20 tisíc domácností. Ve Středočeském kraji vyjeli hasiči už více než stokrát.

Na jihu Čech je kvůli silnému větru a pádu stromů bez elektřiny na 10 tisíc odběratelů.

Již brzy ráno dorazil vítr i do Ústeckého kraje. Vzhledem k povětrnostním podmínkám zavřely všechny tři zoologické zahrady v regionu. Výstrahu vydala správa Národního parku České Švýcarsko. "Na celém území národního parku hrozí vysoké nebezpečí pádu stromů a jejich částí.

 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 13 minutami

Akcie Evergrande prudce klesly po krachu jednání o prodeji části podílu

Akcie zadlužené čínské realitní společnosti China Evergrande ve čtvrtek oslabily až o 14 procent. S akciemi podniku se začalo znovu obchodovat po více než dvoutýdenní přestávce, jejímž důvodem byly rozhovory o prodeji zhruba polovičního podílu v divizi pro správu majetku. Firma však ve středu ohlásila krach jednání, což zhoršilo její šance na odvrácení bankrotu.

Společnost China Evergrande, jejíž celkové závazky přesahují 300 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu Kč), v poslední době opakovaně nedokázala včas uhradit úroky u svých dluhopisů. Panují obavy, že krach podniku by mohl mít širší dopady na finanční systém a ekonomiku. Zakladatel firmy Chuej Kcha-jen podle serveru BBC upozornil, že "neexistuje žádná záruka, že skupina bude schopna splnit své finanční závazky". V plánu má pokusit se dohodnout s věřiteli na prodloužení splatnosti dluhopisů a na dalších "alternativních" opatřeních.

China Evergrande o prodeji podílu v divizi Evergrande Property Services jednala s firmou Hopson Development. Obě strany však ve středu v samostatných hlášeních pro burzu uvedly, že se nedokázaly dohodnout na podmínkách dohody. Hodnota transakce měla činit zhruba 20 miliard hongkongských dolarů (přes 56 miliard Kč).

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Platební systém eKasa od O2 končí

Platební systém eKasa od operátora O2 ke 25. říjnu skončí. Operátor na svém webu oznámil, že služba bude ukončena z technických důvodů. Blíže to firma neupřesnila.

Služba eKasa byla původně lídrem trhu s evidenčními pokladnami a měla asi 20 000 klientů. Podle serveru E15.cz má ale nyní zhruba 3000 klientů. Mluvčí O2 Markéta Gasiorovičová k ukončení služby řekla, že eKasa, která patřila dlouhou dobu mezi přední pokladní systémy v Česku, vyčerpala po čtyřech letech svůj potenciál a dodavatel řešení nedokázal přijít s dlouhodobou produktovou vizí.

Zbývajícím klientům nabízí O2 přechod na systém firmy Storyous spojený s nákupem nových pokladen. Před koncem eKasy si musí podnikatelé zálohovat data, protože po ukončení služby v pondělí už to podle O2 nebude možné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy