Vstříc vyšší moci. Kytarista Thurston Moore nastaví Praze odvrácenou tvář

Miloš Hroch Miloš Hroch
22. 10. 2019 17:47
"Umírám krásou cizinců, v mých očích se přetváří v nádherné spolubydlící, prach z prachu tvoří rock and roll," zpíval Thurston Moore, americký kytarista a lídr kapely Sonic Youth, ve skladbě nazvané Radical Youths Lick Godhead Style.
Thurston Moore vedl Sonic Youth od jejich vzniku v roce 1981 do roku 2011.
Thurston Moore vedl Sonic Youth od jejich vzniku v roce 1981 do roku 2011. | Foto: Vera Marmelo

Pochází z desky Murray St., na které sestava roku 2002 po teroristických útocích na Světové obchodní centrum vzpomínala na svoje začátky uprostřed nabité kulturní scény přelomu 70. a 80. let. V newyorských ulicích tehdy potkávali slavné umělce, spisovatele, kritiky nebo hudebníky, kteří se z cizinců po barech měnili v důvěrné známé, jako když Moore v písni poeticky zmiňuje setkání se zpěvákem Lou Reedem.

Godhead z názvu skladby znamená něco jako idol a skladba byla ojedinělou, přímou poctou vzorům Sonic Youth, kteří se hlásili k punkovému heslu "zab svoje idoly" a připojili se v 80. letech k hlasitému protestu proti generaci rodičů. Vyrostli po boku živelných hardcore kapel jako Black Flag, Hüsker Dü nebo Butthole Surfers, stejnou měrou ale zapadali mezi intelektuály a estéty.

O 17 let později, kdy už Sonic Youth neexistují a svítí jako důležitý milník rockové historie, se dnes jedenašedesátiletý Thurston Moore vrací ke svým vzorům nejenom z New Yorku. Jako by měl pocit, že jim něco dluží. Věnoval jim svoji poslední sólovou desku Spirit Counsel, na které je uctívá beze slov.

Kytarové melodie a meditativně se opakující riffy jsou pro něj způsobem, jak se na ně napojit. Téměř dvouapůlhodinové album čítající jen tři skladby ukazuje Mooreovu méně známou tvář experimentátora a odhaluje paralelní tvorbu, která po čtyři dekády vznikala mimo mainstream a jen občas se ozvala na albech Sonic Youth. Na méně známé území pozve kytarista se svou kapelou také tuto sobotu 26. října koncertem v pražském Lucerna Music Baru.

Osvobození

V nové skladbě 8 Spring Street se vrací do New Yorku, konkrétně na adresu svého kytarového mentora Glenna Brancy, který loni ve věku 69 letech podlehl boji s rakovinou a o němž se často mluví jako o chybějící lince mezi punkrockem a minimalistickým skladatelem Stevem Reichem.

Branca se proslavil symfonií pro stovku kytar, před virtuozitou ale vždy upřednostňoval sílu kolektivu. Mooreovi otevřel dveře do světa avantgardy: právě od něj mladík převzal speciální techniku kytarového ladění, kterou pak prosadil u Sonic Youth a obměňoval ji snad u každého druhého songu.

Thurston Moore.
Thurston Moore. | Foto: Vera Marmelo

"Myšlenka skládat hudbu mimo tradiční způsoby ladění nás velmi inspirovala," vysvětlil časopisu Rolling Stone letos Moore, který se spoluhráčem Leem Ranaldem později dokonce chvíli působil v Brancově souboru Thelonious Monk Orchestra.

"Naživo jsou obzvláště jeho dlouhé kusy jakýmsi oživlým horečnatým snem. Když bylo vše provedeno správně, s dostatečnou silou, hlasitostí i odpovídajícím počtem lidí, mohly vás odnést za hranice těla a osvobodit vás," napsal v Brancově nekrologu pro server Vulture Piotr Orlov.

Možná by to bylo moc na sílu a zjevné, kdyby žák Moore ve skladbě 8 Spring Street využil stejný efekt. Proto je devětadvacetiminutové sólo pro kytaru spíš intimní vzpomínkou na přátelství s Brancou a "sessiony" v jeho bytě.

Spirituálním, až osvobozujícím efektem naopak působí úvodní hodinová skladba nazvaná Alice Moki Jayne, která je poctou umělkyním upozaděným ve stínu slavnějších partnerů: jazzové harfistce Alice Coltraneové, švédské umělkyni Moki Cherryové a politické básnířce Jayne Cortezové, jejichž manželi byli saxofonista John Coltrane, trumpetista Don Cherry a saxofonista Ornette Coleman.

Pro skladbu je důležitý vývoj: otevírá ji šum syntezátorů a švitoření cimbálů, na něž navazuje souhra kytary s bicími v pravidelném rytmu. Vše vzápětí volně prolne do repetitivních kytarových ploch, aby se kompozice ke konci zlomila v rock, dokonce skoro sludge-metal.

V nové skladbě 8 Spring Street se Thurston Moore vrací do New Yorku. | Video: Daydream Library

Přístupný experiment

Thurston Moore na desce neúčinkuje sám, přizval spoluhráče z nedávných, tradičnějších rockových sólových desek The Best Day a Rock n Roll Consciousness: basistku Debbie Googeovou, kytaristu Jamese Sedwardse a bubeníka Steva Shelleyho, bývalého spoluhráče ze Sonic Youth.

Duchovní rozměr ale nebyl jenom o jejich vzájemném napojení, jak Moore vysvětlil v nedávném rozhovoru pro český časopis Full Moon. "Mou tvorbu samozřejmě inspirovalo mnoho různých věcí, ale nikdy to nebylo tak jako u skladby Alice Moki Jayne. Když jsem ji psal, tak jsem si neustále v hlavě ta tři jména opakoval a pokoušel se je tímto způsobem uctít. Právě toto zaříkávání vedlo k podobě, kterou skladba nakonec dostala, proto mluvím o 'radě', k níž název alba odkazuje. Tentokrát mi šlo o to, dotýkat se něčího umění napřímo, skrze jeho ducha, čas nebo život. Síla tohoto spojení je pro mě velice hluboká," říká kytarista.

Už jeho předloňské album Rock n Roll Consciousness nebylo o klasických rockových písních, spíš evokovalo jakousi rockovou spiritualitu. Nynější deska Spirit Counsel představuje přirozený další krok.

Skladba Alice Moki Jayne z nové desky trvá přes hodinu. | Video: Daydream Library

Poslední skladba jménem Galaxie (Sky) je určená 12 hráčům na dvanáctistrunné kytary a inspiroval ji úryvek z básně freejazzového skladatele Sun Raa, jehož tvorba byla zasvěcená hledání přesahu v hudbě. Nemusí hned jít o ezoteriku, i když to tak může znít: na albu Spirit Counsel jsou přesahy znát především díky faktu, že Thurston Moore vykračuje z komfortní zóny a od rocku se vydává vstříc minimalismu a psychedelii.

Přes vydatnou délku je novinka vůbec nejpřístupnějším kusem z Mooreovy experimentální a možná trochu skryté tvorby, která se rozpíná od noisu, jazzu přes poezii až po black metal a vydávání knih pod vlastní značkou Ecstatic Peace Library. Album Spirit Counsel je tak pobídkou k dalšímu průzkumu.

Thurston Moore: Spirit Counsel

Daydream Library 2019

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

V sobotu bylo víc případů covidu než před týdnem, počet hospitalizovaných klesá

Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V sobotu laboratoře podle webu ministerstva zdravotnictví odhalily 570 nákaz, to je o 51 víc než o týden dřív. Testů bylo oba dny podobně, kolem 2400. Až další dny ukážou, zda jde o jednorázový víkendový výkyv, či obrat v dosavadním zpomalování epidemie.

Nadále klesá počet nakažených, kteří jsou v nemocnicích. Uplynulý den se snížil na 854, minulou sobotu bylo hospitalizovaných víc než tisíc. Pacientů ve vážném stavu výrazně neubývá, v uplynulých dnech je jich kolem třiceti.

Testy prokázaly v sobotu kromě nových případů ještě 218 podezření na opakovanou nákazu, před týdnem o něco víc - 230.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Na autobus v centru Jeruzaléma zaútočil střelec, sedm lidí je zraněných

Při ozbrojeném útoku na autobus v centru Jeruzaléma bylo v neděli ráno zraněno sedm lidí, z toho dva těžce. Uvedla to místní policie a bezpečnostní složky.

Agentura DPA s odkazem na záchranáře informuje, že se střelba v noci na neděli ozývala ze dvou míst poblíž Zdi nářků, kromě autobusu ve staré části města se jejím terčem stalo i parkoviště poblíž Davidova hrobu. Podezřelý pachatel je podle izraelských médií na útěku.

Autobus vezl věřící od Zdi nářků do města, uvádějí záchranáři. "Podle kolemjdoucího začal na autobus slepě střílet terorista," citoval záchranáře list Jerusalem Post. Když na místo události dorazila záchranná služba, nastal velký rozruch. Lidé v panice utíkali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy