Současná scéna bere Suchého a Šlitra do 21. století

Kultura Kultura, Red Kul
19. 9. 2009 7:30
Coververze natáčí Tata Bojs, Vypsaná fixa i Midi Lidi
Jiří Suchý
Jiří Suchý | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dvě desítky kapel a hudebníků přijaly pozvání na album For Semafor, aby po svém ztvárnily písně, které suverénně žijí čtyřicet či padesát let po svém vzniku.

K písním Jiřího Suchého & Jiřího Šlitra se na novém albu coververzí překvapivě hlásí muzikanti nejrůznějších stylů: skupiny Tata bojs, Ecstasy of St. Theresa a Vypsaná fixa, také však elektroničtí Midi Lidi, malíř a hudebník Petr Nikl, Jaroslav Dušek s divadlem Vizita a písničkář Jan Burian.

Po delší odmlce se tu vrací protagonista skupiny Vltava Robert Nebřenský jako host dua Magnetik (Moimir Papalescu a Petr Venkrbec). Vedle chladného elektra zní na albu akustické blues, vedle hitů (Midi lidi: Co jsem měl dnes k obědu) i pozapomenuté písně (Vypsaná fixa s producentem Dušanem Neuwerthem: Míč z filmu Kdyby tisíc klarinetů).

Foto: Dan Vojtěch
Čtěte také:
Vypsaná fixa: Za dva roky sečteme zisky a uvidíme
Midi Lidi: Čekání na robota je bláhové
Projekt Magnetik tuší nostalgické souvislosti

V roce padesátého výročí založení divadla Semafor těžko můžeme chtít pádnější důkaz o tom, že neuvěřitelná zásobárna písní kongeniálního dua Suchý & Šlitr pořád žije - nezávisle na stylu a původním kontextu šedesátých let.

Midi Lidi
Midi Lidi | Foto: Michal Pěchouček

„Na písničkách Suchého a Šlitra není co vylepšovat a je co zkazit. Což pro tvůrce předělávky není zrovna nejlepší startovací pozice. Jsou dokonalé: hudba, výraz, nadhled, Šlitrův suchý humor, Suchého vtipné texty... Takže se snažíme nic moc nevylepšovat a co nejméně kazit," popisuje přístup Tata Bojs, basák a textař Mardoša.

O síle repertoáru semaforského tandemu mluví i producent projektu publicista Pavel Klusák: „Dnešní songwriteři, elektronikové a postrockeři dobře vědí, že vlastní autorský styl, všechnu svou ulítlost a tvrdohlavost, můžou promítnout i na song „odjinud". Snad proto přijali pozvání do hry i ti, kteří jaktěživi žádnou coververzi nenahráli, třeba Jan P. Muchow s Kateřinou Winterová nebo Jan Burian."

Album For Semafor je první titul nového nezávislého labelu Klíče a vyjde v listopadu.

 

Právě se děje

před 34 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle mluvčího hasičů specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy