Rottrová končí kariéru, naposledy zazpívá v prosinci

Kultura ČTK Kultura, ČTK
15. 8. 2011 16:18
Devětašedesátiletá zpěvačka označila za důvod věk

Praha - Devětašedesátiletá Marie Rottrová oznámila, že její letošní podzimní turné bude zároveň jejím posledním. Zpěvačka uvedla, že za jejím rozhodnutím, k němuž se odhodlala před třemi měsíci, nejsou zdravotní problémy. "Důvod je jasný, moje listopadová sedmdesátka. A když už k nějakému datu ukončit koncertní činnost, tak teď, když je nejvyšší čas," řekla Rottrová.

Poslední turné Marie Rottrové začíná 19. října v Žilině a končí 8. prosince v pražské Tesla Aréně. Zpěvačka navštíví velké haly v 15 městech v Čechách i na Slovensku. Mimo jiné zazpívá v Českých Budějovicích, Pardubicích, Brně, Bratislavě, Košicích, Ostravě, Zlíně či Plzni.

Rottrová začínala kariéru v šedesátých letech v ostravských kapelách Samuel, Majestic a Flamingo (později Plameňáci). První dlouhohrající desku se skupinou Flamingo vydala Rottrová v roce 1970, zpívala na ní s Petrem Němcem. Z domácích autorů považuje za stěžejní spolupráci s Jaroslavem Wykrentem.

Úspěšná kariéra

V poslední době úzce spolupracovala s Vítem Sázavským a Zdeňkem Vřešťálem ze skupiny Neřež. Desky Rottrové se většinou velmi dobře prodávají; například za rok 2007 obsadila za prodej vyšší než 8600 kusů tehdy čtyři roky starého alba Všechno nejlepší druhou příčku v cenách Deska roku.

Loni byla Rottrová, která za svou kariéru nazpívala přes 600 písniček, Akademií populární hudby uvedena do Síně slávy. Na podzim u příležitosti 70. narozenin vyjde velká kolekce se všemi jejími alby. Podobné pocty se v Česku zatím dočkal pouze Karel Gott. Letos zpěvačka vystoupila například na festivalu United Islands.

Na konci minulého týdne ukončila svou pěveckou kariéru také zpěvačka Hana Hegerová. Šansoniérka již předtím zrušila své chystané podzimní turné, včetně koncertu k vlastním osmdesátinám. Ukončení činnosti minulý týden oznámila i skupina Psí vojáci, jež patří k nejvýznamnějším undergroundovým souborům české hudební scény.

Čtěte také:
Hegerová ukončila kariéru, chce si odpočinout
V nominacích na Anděly vede skupina Nightwork

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy