Jak píše agentura Reuters, výstava nazvaná Black & White Blues - Where It All Began (Černobílé blues - kde to všechno začalo) v galerii The Curtain na východě Londýna potrvá do 2. prosince.
Zhruba 200 černobílých snímků pochází z doby prvního koncertního turné Rolling Stones v roce 1963. Kapelu, která od té doby nepřestala vystupovat, zachycují v londýnském nahrávacím studiu De Lane Lea a na koncertě ve velšském Cardiffu.
Fotografie ukazují skromné začátky. Jedna například zachycuje muzikanty, jak se skládají na taxík. Na jiné osm fanoušků v dešti čeká, až Rolling Stones s dalšími hudebníky vystoupí na pódiu v Cardiffu. Toho času ještě sestava měla problém prodat lístky na koncert a do hitparád teprve mířil jejich první singl Come On, coververze rokenrolu od Chucka Berryho vydaná v červnu 1963.
Tehdy šestadvacetiletý Gus Coral si vzpomíná, že už tenkrát kapele předvídal velkou budoucnost. "Samozřejmě jsem nevěděl, že přetrvají všechna ta léta a že budou tak výjimeční, ale věděl jsem, že jsou mimořádní," říká.
"My jsme se ještě vzpamatovávali ze druhé světové války a tady už se začali objevovat lídři v hledání jakési nové cesty, nové rozvíjející se kultury. Rolling Stones k nim patřili," dodává Coral.
Když sledoval frontmana Micka Jaggera a jeho kolegy z kapely Keitha Richardse, Billa Wymana, Charlieho Wattse a Briana Jonese při nahrávání písně I Wanna Be Your Man, uchvátila ho jejich profesionalita. "Lidi chtějí slyšet historky o tom, jak muzikanti rozmlátili hotel a jak na ně venku čekali nezletilé holky. Takhle to vůbec nebylo. Jagger byl seriózní muž, který nahrává se vší zodpovědností," tvrdí fotograf.
V Cardiffu, kam přijel s přáteli, pořizoval záznam z koncertu. K hudebníkům měl neomezený přístup. "Nebyli tam žádní novináři, žádní další kameramani, nepotřebovali jste visačky opravňující k neomezenému pohybu. Prostě jsem měl naprosto volnou ruku a oni byli naprosto přirození. Nijak nepózovali ani neusilovali o publicitu," dodává autor vzácných snímků.
V rozhovoru pro časopis Forbes také Coral vzpomíná, že toho času Británie žila hlavně hudbou Beatles. "Většina kapel tehdy byla čistá a uhlazená. Mně se Beatles líbili, ale když jsem poprvé slyšel Rolling Stones, dal jsem si Beatles až na druhé místo. Na mě byli až moc uhlazení, zatímco Stones byli trochu drsnější a to mi v té době přišlo výstižné," vybavuje si.