Připomeňte si frajeřiny Waldemara Matušky v jeho hitech

Kamil Fila Kamil Fila, kf
31. 5. 2009 18:10
Pusťte si patnáct největších hitů zesnulého zpěváka

Praha - V sobotu 30. května zemřel ve věku nedožitých sedmasedmdesáti let jeden z nejpopulárnějších českých zpěváků Waldemar Matuška.

Do osmdesátých let, kdy emigroval, zásoboval své posluchače řadou nestárnoucích hitů. Mnohé z nich byly coververze zahraničních písní, ale část těch nejznámějších skladeb pocházela čistě z pera českých skladatelů a textařů.

Nabízíme vám nyní desítku nejslavnějších sólových písní a pětici nejproslulejších duetů, které Waldemar Matuška nazpíval. Můžete si tak zavzpomínat na jeho energický, hravý, citlivý ale zároveň velmi mužný hlasový projev i velkou dávku hereckého nadání a rozené frajeřiny, která imponovala ženám i mužům.

Waldemar Matuška - Žofín 25.6.2007
Waldemar Matuška - Žofín 25.6.2007 | Foto: korzo

Čtěte také:
Zemřel zlatý slavík a fanfarón Matuška

 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Slavíky z Madridu (Rossignol anglais) převzal od francouzského zpěváka Huguese Aufraye. Český text napsal Ivo Fischer.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Růže z Texasu je píseň americká lidová (The Yellow Rose of Texas). I k ní napsal český text Ivo Fischer.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Jó, třešně zrály je americký tradicionál, český text k němu napsal prozměnu Ivo Fischer.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Tisíc mil je píseň Hedy Westové. Matuška ji původně nazpíval s Helenou Vondráčkovou v seriálu Píseň pro Rudolfa III. (od Darka Vostřela).

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Původní verze Jezebel pochází od Wayna Shanklina a nazpívala ji také Edith Piaf a rovněž Charles Aznavour a další zpěváci a zpěvačky. Český text napsal Zdeněk Borovec.

Sbohem, lásko pochází původně od Hughese Aufraye.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Tuto zřejmě nejromantičtější Matuškovu píseň napsali Bohuslav Ondráček (hudba) a Ivo Fischer (text).

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Skladba Píseň pro Kristýnku pochází z rozhlasové hudební komedie 100 dukátů za Juana od Vladimíra Dvořáka (známého později z Televarieté, kde vystupoval s Jiřinou Bohdalovou.)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Písničku pro Zuzanu napsali Jiří Šlitr (hudba) a Jiří Suchý (text) pro divadlo Semafor.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Americká lidová ("On the top of Old Smokie, all covered with snow, I´ve lost my true lover, for courting too slow...") přezpívaná pro seriál Píseň pro Rudolfa III. 

Ach, ta láska nebeská je jednou z mnoha písní Suchého a Šlitra ze Semaforu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Píseň Tak abyste to věděla pochází z hudebního filmu Kdyby tisíc klarinetů. Spíše než o duet jde o písňový souboj s Hanou Hegerovou a Karlem Gottem.

Píseň To se nikdo nedoví určená po Matušku a Helenu Vondráčkovou pochází od Zdeňka Marata a Zdeňka Borovce

Píseň Do věží pochází z filmového muzikálu Noc na Karlštějně režiséra Zdeňka Podskalského a skladatele Karla Svobody.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

V kolekci duetů s Evou Pilarovou je první píseň předělávkou ze slavného muzikálu West Side Story.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy