Praotec instrumentálního hip hopu přistane v Arše

Kultura Kultura
7. 11. 2012 8:57
DJ Shadow hraje na druhém koncertu festivalu Stimul
DJ Shadow
DJ Shadow | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Podzimní klubový festival Stimul se už osmým rokem řídí aktuálním děním v alternativní hudbě a na tento týden přichystal rovnou koncertní dvojblok. Po úterním vystoupení Shearwater se o den později představí také legendární tvůrce abstraktních hip hopových beatů DJ Shadow, konkrétně ve středu 7. listopadu na pódiu Divadla Archa.

Praotec instrumentálního hip hopu, jak se Shadowovi někdy přezdívá, nedávno zrekapituloval svou více než dvacetiletou kariéru muzikanta dvoudiskovou kompilací pojmenovanou Reconstructed a právě ta by tedy mohla být určitým vodítkem pro setlist aktuálního koncertu.

DJ Shadow
DJ Shadow | Foto: Dirk Lindner

Magická koláž Endtroducing

Ikonickou postavou by se však Shadow pravděpodobně stal už jen díky svému debutovému albu Endtroducing… z poloviny devadesátých let. Desku takřka kompletně vysamploval z různých hip hopových, jazzových, funkových i psychedelických nahrávek, stejně jako z několika filmů nebo rozhovorů.

Výsledek jeho elektronické koláže, vytvořené z velké části na dnes archaickém přístroji Akai MPC60, se stal milníkem přemýšlivějšího abstraktního hip hopu, stejně jako inspiračním zdrojem další generaci mladých beatmakerů. Pomohl navíc legitimizovat podobu žánru bez doprovodu některého slovutného MC, byť tuto zásluhu si může nárokovat s ním třeba i japonský kolegova s pseudonymem DJ Krush.

„DJ Shadow si vzpomněl na to, že samplování je vlastně umělecká forma," psal tehdy o Endtroducing… nadšeně magazín Alternative Press a superlativy se hemžily i recenze v dalším hudebním tisku.

S odstupem pak Rolling Stone a Q nahrávku zařadili mezi ty nejlepší za poslední dekádu uplynulého století, americký týdeník Time zase do svého žebříčku stovky nejlepších desek vůbec.

Shadowa doprovodí japonští experimentátoři

Českému publiku se DJ Shadow ve středu představí již potřetí, večer však nebude pouze v duchu jeho one man show. V Arše totiž vystoupí ještě další dva japonské hudební projekty.

Acid Mothers Temple
Acid Mothers Temple | Foto: Aktuálně.cz

Acid Mothers Temple & The Melting Paraiso UFO je sdružení kolem kytarového démona Makota Kawabaty, které svou tvorbou křísí zlaté časy japonského psychedelického, progresivního a space rocku. Vybaveni válečnými barvami a záměrnou máničkovskou estetikou mění dnes již řádně vousatý bigbítový žánr v sonické kamikaze virtuozity a přehánění.

Japonský trubadúr Damo Suzuki, mimo jiné bývalý spolupracovník německé experimentální skupiny Can, se zase představí v doprovodu domácí improvizační čtveřice B4. Styčným bodem v hudební tvorbě jim je krautrock, něco takového se tedy od tohoto spojení dá očekávat i v živé kolaboraci.

Vstupenky na celý večer jsou stále k mání v předprodejních sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal za cenu 490 korun. Na místě pak budou o sto korun dražší.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy