Jazzová zpěvačka Gardotová na novou desku zve muzikanty z celého světa

Reuters Reuters
16. 5. 2020 9:51
Americká jazzová zpěvačka Melody Gardotová vyzývá muzikanty z celého světa, aby digitálně hráli na jejím novém albu, a překonali tak osamění a finanční nesnáze, které způsobil zákaz vycházení v souvislosti s opatřeními proti šíření nového typu koronaviru.
Melody Gardotová před čtyřmi lety vystoupila na festivalu Prague Proms.
Melody Gardotová před čtyřmi lety vystoupila na festivalu Prague Proms. | Foto: ČTK/AP

Gardotová na své příští album umístí skladbu From Paris with Love, kterou mohou dle partitury ze svých domovů natočit hráči na smyčcové nástroje, žestě či harfy z celého světa.

Melody Gardotovou zákaz vycházení uvěznil doma v Paříži.
Melody Gardotovou zákaz vycházení uvěznil doma v Paříži. | Foto: Eagle Rock

Producenti pak nahrávky smíchají v "digitální globální orchestr", díky němuž bude mít posluchač dojem, že všichni filharmonici natáčeli v jedné místnosti. Vybraným muzikantům Gardotová zaplatí investovaný čas stejně, jako kdyby si je pozvala do studia. Tantiémy zpěvačka poukáže charitativním organizacím podporujícím pracovníky ve zdravotnictví.

Gardotová, která je momentálně uvězněná doma v Paříži, měla symfonickou skladbu pro nové album původně nahrát s London Symphony Orchestra. Jenže těsně předtím Evropu zasáhla opatření v souvislosti s šířením koronaviru, jež také zamezila srocování více hudebníků na jednom místě.

A jako ve skladbě From Paris with Love mohou účinkovat hudebníci z celého světa, stejně tak se do práce na videoklipu smějí přidat posluchači - Gardotová je vyzývá, aby jí zaslali krátké videoportréty z místa, kde právě jsou, s nápisem From (název města) with Love.

"Teď se všichni zajímáme o nákazu, ale jednou z nejnakažlivějších věcí, na kterých záleží mně, je lidský úsměv," vysvětluje Melody Gardotová. "Navzdory všemu, co se děje, tomu, že se nemůžeme vzájemně dotýkat ani cestovat, nás úsměv může navzájem trochu víc propojit," dodává.

Filharmonici, kteří se projektu Gardotové zúčastní, dostanou přesné instrukce, jak se při hraní doma natočit. Své příspěvky mohou zaslat do půlnoci 18. května.

Skladba Baby I'm A Fool, jak ji Melody Gardotová zpívala v pařížské Olympii. | Video: Eagle Rock

Pětatřicetiletá Melody Gardotová, která prodává víc nahrávek v Evropě než v USA a zvlášť populární je ve Francii, patří k mnoha světovým muzikantům, kteří se pomocí hraní přes internet nebo sociální sítě snaží alespoň virtuálně zbořit zdi, jež mezi hudebníky vytvořily zákazy vycházení v různých zemích.

Zpěvačka nominovaná na Grammy říká, že zákaz jí narušil pravidelný rytmus koncertování a vystupování na turné. 11 měsíců z každého roku byla Gardotová zvyklá několik dnů v týdnu zpívat.

Přesto si na současnou izolaci nemůže stěžovat, zvlášť když ji srovná s tím, jak jako devatenáctiletá skončila na rok v nemocnici poté, co ji při jízdě na kole srazilo auto.

"Zákaz vycházení je samozřejmě nesmírně smutný, ale co se mě týče, pamatuji horší dny," dodává Gardotová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy