Zpěvačka Joss Stoneová navštěvuje všechny země světa. Írán ji však deportoval

Kultura BBC, Kultura
4. 7. 2019 18:23
Zpěvačka Joss Stoneová tvrdí, že jí byl zakázán vstup do Íránu. Jednalo se o poslední destinaci, kam dvaatřicetiletá Angličanka zamířila ve snaze navštívit všechny země světa a pokud možno v každé spolupracovat s místními hudebníky.
Joss Stoneová vloni na Colours of Ostrava.
Joss Stoneová vloni na Colours of Ostrava. | Foto: Jiří Zerzoň

U příležitosti turné, které se jmenuje Total World Tour a začalo roku 2014, Stoneová loni účinkovala také na českém festivalu Colours of Ostrava. Od té doby navštívila 199 zemí včetně Severní Koreje, Saúdské Arábie, Jemenu či Libye.

Jak informuje britská BBC, teď Joss Stoneová na sociálních sítích zveřejnila video z ostrova Kiš, jediné části Íránu, kterou mohou navštívit cizinci bez toho, aniž by měli platné vízum. "Byli jsme zadrženi a pak deportováni," říká ve videu Stoneová s pokrývkou přes hlavu.

Prý si byla vědoma, že v Íránu, který je od roku 1979 islámskou republikou, ženy nesmějí samostatně koncertovat. Dovoleno jim je pouze být členkami orchestrů či větších ansámblů. "Úřady nám ale zjevně nevěřily, že se nepokusíme koncert uspořádat. Proto nás umístily na černou listinu," říká Stoneová, která prý v Íránu skutečně nechtěla koncertovat.

View this post on Instagram

So , our very last country on the list was Iran . We were aware there couldn’t be a public concert as I am a woman and that is illegal in this country. Personally I don’t fancy going to an Iranian prison nor am I trying to change the politics of the countries I visit nor do I wish to put other people in danger. However, it seems the authority’s don’t believe we wouldn’t be playing a public show so they have popped us on what they call the ‘black list ‘ as we found out when we turned up to the immigration hall. After long discussions with the most friendly charming and welcoming immigration people the decision was made to detain us for the night and to deport us in the morning. Of course I was gutted. So close yet so far, this moment broke a little piece of my heart. Then I realised the silver lining was bright. I told them my story and explained my mission, to bring good feeling with what I have to give and show those who want to look, the positives of our globe. All with the understanding that public performance wasn’t an option in this scenario. I still have to walk forward towards that goal some way some how. And of course music is my driver. Doesn’t mean we have to brake any laws though. There is music everywhere. Even here, we just have to play by there rules and they have to believe we will. It’s a trust thing. They were so kind to us, at one point I started to question it. The question whirled around my head, were they just luring is into a false sense of security so we would walk into our jail cells quietly with out a drama? Nope , these people are genuinely nice kind people that felt bad that they couldn’t over ride the system. They didn’t speak English so well so the translator Mohamed, who clearly had a lovely soul conveyed the message that they hoped we would go to embassy to sort it all out and come back, they were refusing us entry with a heavy heart and were so sorry. After Mo had left, the officers kept telling us sorry. They said sorry all the way through this process and kept saying this till we got on the plane they were sending us away on. We were the ones that should have been apologising for not having our correct paper work. The ball

A post shared by Joss Stone (@jossstone) on

Po "dlouhých rozhovorech s převážně přátelskými a okouzlujícími" úředníky z imigračního odboru nakonec padlo rozhodnutí zpěvačku na noc zadržet a druhý den ráno deportovat. "Samozřejmě mě to zklamalo. Byla jsem už tak blízko, a přece tak daleko," kvituje Stoneová.

Té prý úředníci poradili, aby se vrátila na íránské velvyslanectví ve Velké Británii, tam vše vyřídila a pak zkusila přiletět podruhé.

"Osobně nestojím ani o to, abych skončila v íránském vězení, ani se nesnažím změnit politickou situaci v zemích, které navštěvuji, ani nechci ohrožovat druhé," dodává Stoneová.

Íránská státní agentura Irib citovala výrok místní policie, podle níž Stoneová přiletěla 29. června ze sultanátu Omán a pro vstup do Íránu neměla platné papíry. To Stoneová potvrzuje. "To my jsme se měli omluvit za to, že jsme neměli papíry v pořádku," říká ve videu.

Íránská policie nicméně odmítá, že by zpěvačku zadržela.

Na Bahamách Joss Stoneová vystoupila s reggae kapelou Willis and the Illest. | Video: Joss Stone

Arabská televize Al-Džazíra v této souvislosti připomíná loňskou kauzu populárního íránského hudebníka Aliho Ghamsárího. Ten v Íránu dostal zákaz účinkování poté, co na jednom jeho koncertu zpívala žena.

Stejně tak íránské úřady vloni zakázaly zpěváka Hamida Askárího poté, co jeho kytaristka Negin Parsaová zazpívala sólo na konci skladby při jejich společném koncertu v Teheránu.

Začátkem týdne Joss Stoneová na Instagramu zveřejnila video z návštěvy Jemenu, který čtvrtým rokem zažívá válku mezi Saúdskou Arábií a místními hútíjskými povstalci.

Stoneová v Jemenu od guvernéra místní provincie obdržela povolení zazpívat pro vybrané publikum složené z mužů a žen.

Před Jemenem zpěvačka navštívila Libyi, kde momentálně mezinárodně uznávaná vláda soupeří o moc se silami věrnými polnímu maršálovi Chalífu Haftarovi.

Britský deník Guardian dále připomíná, že začátkem roku byla Joss Stoneová v Sýrii, konkrétně v Kurdy ovládaném městě Derik na severovýchodě země. Později uvedla, jak byla ráda, že "tam nedošlo k ničemu zlému".

Dříve se Joss Stoneové podařilo například vystoupit v severokorejském Pchjongjangu. Zpěvačka říká, že se snaží "přinést krásu hudby do všech zemí světa".

Záznam z vystoupení Joss Stoneové v Severní Koreji. | Video: Joss Stone
 

Právě se děje

Další zprávy