Je to My Fair Lady. Ne ne, pardon, je to Once

Pavel Turek
25. 2. 2008 21:05
Recenze: Hudba z muzikálu si vystačí zcela sama
Markéta Irglová a Glen Hansard na večírku po předávání
Markéta Irglová a Glen Hansard na večírku po předávání | Foto: Reuters

Recenze - Samozřejmě, že všichni znáte ten film, ve kterém se hodně zpívá a chudá dívka z rozvrácené rodiny prodává po ulicích města květiny. Naváže vztah se starším mužem, který si do té doby si myslel, že zná své místo v životě; ale ona ho - dřív než se naděje - poblázní a dovede k neočekávaným činům.

Samozřejmě, je to My Fair Lady. Ne ne, pardon, je to Once.

Je až s podivem, jak jsou si ty dva příběhy i druh odezvy na ně podobné. Ve Once jsou jen místo kostýmů Cecila Beatona a broadwayské choreografie pletené svetry, rukavice s ustřiženými prsty a spontánní neohrabanost.

Pompu nahradila skromnost, emocionální hladina však zůstává naprosto identická - jen je tlumočená výrazovými prostředky, které jsou srozumitelné o něco odlišné cílové skupině. Což se dá pokládat i za jedno z možných vysvětlení popularity filmu i soundtracku.

Identická nálada se značně promítá i do soundtracku. Lisa Doolittle, teda Markéta Irglová, tu má svoje Wouldn't It Be Lovely v podobě If You Want Me a taktéž snivý The Hill. Přesto zbytek alba stojí zcela na profesoru Hansardovi, teda Higginsovi. Ne, Hansardovi. Jak to bylo?

Foto: Aktuálně.cz

Aby nedošlo k mýlce, to neznamená, že soundtrack k Once je špatný. Vlastně představuje pro všechny skladby daleko účelnější využití: oprostit je od onoho "obyčejného" příběhu, v němž vystupují citliví křehcí lidé jako ty nebo já, a nechat je zaznít za sebe samotné.

Unesou to a nabídnou pak mnohem širší pole výkladu než jen coby hudební seberealizace filmového opraváře vysavačů.

Taky nemusíte pořád řešit nelogičnost, proč amatérský pouliční muzikant čekal až do pětatřiceti, než se rozhodl natáčet demo, když je jeho tvorba enormně vyspělá a plná rafinovaných triků zkušeného performera.

Na amatéra si dokonce snaží hrát ve Fallen From The Sky, ale i tak v téhle skladbě působí zapojení jednoduchého automatického beatu spíše jako poplatnost lo-fi trendu než jako naivita.

Z druhého úhlu: pokud se vám písně na soundtracku budou chvílemi zdát příliš prodchnuté okatou stylizací do zasněné senzitivní opravdovosti, vždycky se dá čerpat výmluva z faktu: "No jo, vždyť to je hudba k filmu a ve filmu bývají věci přitaženější."

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte SPECIÁL: Jak vznikl irský muzikál s českou stopou

Tuto větu využijete pokaždé, když rafička Hansardova jinak vyzrálého, místy až mrazivého projevu ve svém patetickém vypětí opustí zelené pásmo "Damien Rice" a vstoupí do červených hodnot "David Gray".

Přestože Once trpí roztřepeností vlastní mnoha nekoncepčním soundtrackům - některé skladby se objevily už na prvním společném albu Hansarda a Irglové The Swell Season a jiné jsou přetížené onou filmovostí -je to album, které bez problémů uposloucháte.

Navíc vás během toho, co bude deska znít, skutečně napadne, že lidstvo na tom není úplně beznadějně, v jádru jsme všichni dobří a největším možným utrpením je rozchod s partnerem.

No není to náramný? Toho Oscara si zasloužili.

Once soundtrack. CD, 44 minut. Vydala firma Canvasback, 2007, distribuce Sony Music.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy