Hrad mění jazz za blues, Reginu Spektor a Hansarda

Kultura ČTK Kultura, ČTK
10. 5. 2013 13:08
Na Pražském hradě vystoupí Regina Spektor, Taj Mahal a Glen Hansard
Regina Spektor
Regina Spektor | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na terase Jízdárny Pražského hradu vystoupí zpěvačka a klavíristka Regina Spektor, bluesman Taj Mahal a písničkář Glen Hansard. Všechny koncerty mají omezený počet vstupenek, do prodeje jich půjde přesně osm set.

Jako první z oznámených interpretů 23. července na Hradě zahraje americký bluesový kytarista a zpěvák Taj Mahal známý fúzemi amerického blues s netradičními karibskými či africkými styly. Pro dvojnásobného držitele Grammy, který letos v květnu oslaví jedenasedmdesáté narozeniny, to bude premiéra v České republice.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Písničkářka Regina Spektor, která na terase Jízdárny Pražského hradu zazpívá 13. srpna, je globálním umělcem - narodila se v Moskvě, vyrůstala v Izraeli a v New Yorku. Před třemi lety byla hostem festivalu Colours of Ostrava.

Své zatím poslední album What We Saw from the Cheap Seats vydala loni. "Možná jsme od v Moskvě narozené zpěvačky kdysi čekali, že plnohodnotně naváže na královny excentrického popu Kate Bush či Björk, teď jsme alespoň rádi, že se na What We Saw... částečně zbavila aseptické produkce. Její písně znovu dýchají zvláštní atmosférou, kterou žádná popová zpěvačka nedokáže napodobit. Experimenty jsou minulostí, pokud bude i nadále psát tak uhrančivé písničky jako All The Rowboats, pak nejsou žádné stížnosti," napsal v recenzi alba na Aktuálně.cz Karel Veselý.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

20. srpna na Hradě zahraje irský písničkář Glen Hansard, který je v České republice známý především díky spolupráci s Markétou Irglovou. Ta dvojici vynesla celosvětovou popularitu za film Once a později i Oscara za píseň Falling Slowly. Dnes Hansard vystupuje znovu se svoji kapelou The Frames. Naposledy v Česku zahrál loni před zaplněným sálem pražského Divadla Archa. Kromě muzikantů z kapely The Frames ho na pódiu doprovázeli i hráči na dechové a smyčcové nástroje.

Žánrové zaměření koncertů napovídá, že se s novým prezidentem Milošem Zemanem změní koncepce hudebních programů na Pražském hradě. Exprezidentem Václavem Klausem podporované jazzové akce se v nejbližší době neplánují. "Zatím s nimi nepočítáme, musí vzniknout nová dramaturgie, ale určitě jazzových koncertů bude méně," řekl vedoucí odboru kultury na Správě Pražského hradu Václav Beránek.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy